Keyboard in distress

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τι μπορώ να κάνω για το πληκτρολόγιό μου, στο οποίο μόλις έριξα κατά λάθος μισό ποτήρι φραπέ; (Εκτός από μνημόσυνο, εννοείται) Το σκούπισα όπως μπορούσα και το έβαλα να στεγνώσει, αλλά φοβάμαι μήπως πεθάνει και θα στεναχωρηθώ πολύ.
 
Πιστολάκι από απόσταση και πάτα τα πλήκτρα του συνέχεια. Πάτα τα όσο το πιστολιάζεις και συνέχισε να τα πατάς και μετά.
 

bernardina

Moderator


http://www.makeuseof.com/tag/how-to-deal-with-liquid-spills-on-your-mac-laptop/

Get-Well-Soon--get-well-soon-balloon-hospital-smiley-emoticon-000553-huge.png
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σας ευχαριστώ όλους!

Τώρα θα αρχίσω πάλι τα φροϊδικά και θα μου την πει ο Ελληγενής, αλλά δεν είναι τυχαίο το ότι χρειάζομαι διακοπές και ξαφνικά τσουπ! Ρίχνω καφέ στο πληκτρολόγιο, μια ζημιά που δεν την έχω κάνει πο-τέ και που αναρωτιόμουν πάντα πώς είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοιες αβαρίες... :(
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Για τις πρώτες βοήθειες, στέγνωσέ το όπως μπορείς, αλλά επειδή ο καφές και η ζάχαρη (και το γάλα) αφήνουν λεκέδες που μαζεύουν κι άλλα σκουπιδάκια με τον καιρό, ετοιμάσου για μια... λατραία επιχείρηση. Τίποτα σπουδαίο, αν δεν είναι φορητός με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο όπως συμπεραίνω απ' ό,τι γράφεις. Χρήσιμες οι οδηγίες στο λίνκι που έδωσε η Μπέρνι, πολύ πιο εύκολη όμως η δουλειά σ' ένα αυτόνομο πληκτρολόγιο. Το ξεβιδώνεις, αφαιρείς με προσοχή τα πλήκτρα (να θυμάσαι πού πάει το καθετί και πώς το ξεκούμπωσες για να το ξανακουμπώσεις σωστά στην κατάλληλη θέση, μην καταλήξεις να γράφεις αλλαντάλλων), τα πλένεις, καθαρίζεις καλά και το εσωτερικό και θα λάμπει σαν καινούργιο. Όλα αυτά βέβαια αφού το έχεις αποσυνδέσει, αλλιώς φρόντισε να γειωθείς καλά. :p
Χτες το ξεμπίχλιασα κι εγώ για τη νέα σεζόν, η ανάπτυξη χλωρίδας ήταν σε προχωρημένο στάδιο λόγω θέρους και η πανίδα έκανε δειλά δειλά τα πρώτα της βήματα. Key evolution issues, no sweat for Homo plectrophorus albimarginatus.

Εδιτ: Για όλα υπάρχει πρώτη φορά και πονάει πάντα η πρώτη φορά, αρκεί να μην πονάει για πάντα (και να μην πονάει τα πάντα).
 

bernardina

Moderator
...
Για τις πρώτες βοήθειες, στέγνωσέ το όπως μπορείς, αλλά επειδή ο καφές και η ζάχαρη (και το γάλα) αφήνουν λεκέδες που μαζεύουν κι άλλα σκουπιδάκια με τον καιρό, ετοιμάσου για μια... λατραία επιχείρηση. Τίποτα σπουδαίο, αν δεν είναι φορητός με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο όπως συμπεραίνω απ' ό,τι γράφεις. Χρήσιμες οι οδηγίες στο λίνκι που έδωσε η Μπέρνι, πολύ πιο εύκολη όμως η δουλειά σ' ένα αυτόνομο πληκτρολόγιο. Το ξεβιδώνεις, αφαιρείς με προσοχή τα πλήκτρα (να θυμάσαι πού πάει το καθετί και πώς το ξεκούμπωσες για να το ξανακουμπώσεις σωστά στην κατάλληλη θέση, μην καταλήξεις να γράφεις αλλαντάλλων), τα πλένεις, καθαρίζεις καλά και το εσωτερικό και θα λάμπει σαν καινούργιο. Όλα αυτά βέβαια αφού το έχεις αποσυνδέσει, αλλιώς γειώσου. :p

Βοηθάει να τα βγάζεις σταδιακά, για να μην πελαγώσεις όταν τα ξαναμοντάρεις. Με τον ίδιο τρόπο κάνεις και την τακτική τους φασίνα. :p

Χτες το ξεμπίχλιασα κι εγώ για τη νέα σεζόν, η ανάπτυξη χλωρίδας ήταν σε προχωρημένο στάδιο λόγω θέρους και η πανίδα έκανε δειλά δειλά τα πρώτα της βήματα.

Ξέρεις ότι το πληκτρολόγιο έχει αποδειχθεί από τα πιο μπιχλιάρικα αντικείμενα που χρησιμοποιούμε, ε;
 

daeman

Administrator
Staff member
Βοηθάει να τα βγάζεις σταδιακά, για να μην πελαγώσεις όταν τα ξαναμοντάρεις. Με τον ίδιο τρόπο κάνεις και την τακτική τους φασίνα. :p
Ξέρεις ότι το πληκτρολόγιο έχει αποδειχθεί από τα πιο μπιχλιάρικα αντικείμενα που χρησιμοποιούμε, ε;
α. Για τη θέση των πλήκτρων, μπορείς και να το φωτογραφίσεις πριν αρχίσεις να ξηλώνεις και μετά να τα βγάλεις όλα μονομιάς, αφού θα έχεις μπούσουλα στο παζλ. Τι σταδιακά; Δεν τ' αφήνεις όλο το βράδυ (με φεγγάρι ολόγιομο) στο μούσκιο, νερό με μαλακό σαπούνι (φτιαγμένο από χέρια damsel without stress κατά το θερινό ηλιοστάσιο), να κάνουν επιδερμίδα σανσίλκ; :)
βου. Ουί, έτσι έκοψα το φαγητό πάνω από το πληκτρολόγιο.
 

SBE

¥
Εγώ μια φορά το καθάρισα με οινόπνευμα και βαμβακάκια που κατάληξε να είναι οινόπνευμα και μαχαίρι με λεπτή λάμα τυλιγμένο σε χαρτομάντηλο.
Και εννοείται ότι κάθε φορά που σκουπίζω με την ηλεκτρική γύρω απο το γραφέιο αναποδογυρίζω το κιβόρδιο και το χτυπαω δυο- τρεις φορές να φύγουν τα στερεά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ουί, έτσι έκοψα το φαγητό πάνω από το πληκτρολόγιο.
Εγώ πάντα πάνω από το πληκτρολόγιο τρώω, αλλά κάθε μερικά χρόνια αγοράζω καινούργιο πληκτρολόγιο.

Δείτε κι αυτό τώρα. Περιμένω να το βγάλουν σε ασύρματο και ποιος με πιάνει:
Logitech Washable Keyboard K310


 

Zazula

Administrator
Staff member
FWIW: Ο θάνατος των ηλεκτρονικών (πλακέτες, πληκτρολόγια ΚΛΠ) δεν είναι τα υγρά per se, αλλά η ζάχαρη. Και ζάχαρη μπορεί να υπάρχει σε υγρά που πέφτουν πάνω σε αυτά (γλυκός καφές, αναψυκτικά, χυμοί κλπ) —οπότε μιλάμε για μια πραγματικά επικίνδυνη κατάσταση για το αν θα τη βγάλουν τελικά καθαρή—, μπορεί όμως και να μην υπάρχει. Επειδή ο καφές που πίνω είναι σκέτος, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι έχει πέσει σε κάθε πιθανή κι απίθανη ηλεκτρονική διάταξη και με ποικιλία τρόπων, και πάντα ένας άμεσος-ενδελεχής-αποτελεσματικός συνδυασμός αερισμού+στεγνώματος τα επανέφερε σε πλήρως λειτουργική κατάσταση.
 
...Το ξεβιδώνεις, αφαιρείς με προσοχή τα πλήκτρα (να θυμάσαι πού πάει το καθετί και πώς το ξεκούμπωσες για να το ξανακουμπώσεις σωστά στην κατάλληλη θέση, μην καταλήξεις να γράφεις αλλαντάλλων),...

Δεν θα ξεχάσω ποτέ συνάδελφο στο 4ο Γραφείο της Ταξιαρχίας όπου υπηρετούσα, που είχε ξηλώσει τα πλήκτρα για να τα καθαρίσει και έχασε το "Τ", οπότε τριγύριζε στο Γραφείο και μας ρωτούσε «Ένα ταυ ρε παιδιά, μήπως είδε κανείς ένα ταυ;» :-D :-D :-D
 

crystal

Moderator
Άσε Παλ, την πάτησα κι εγώ πριν από κάνα μήνα. Τούμπα το λάπτοπ (πληκτρολόγιο στη δική σου περίπτωση), καλό τίναγμα, δεκάλεπτο πιστολάκι και κλειστός για ένα 24ωρο, μέχρι να στεγνώσει εντελώς. Τουλάχιστον δικαιώθηκα που πίνω τον φραπέ σκέτο κι αχτύπητο...
 

SBE

¥
...οπότε τριγύριζε στο Γραφείο και μας ρωτούσε «Ένα ταυ ρε παιδιά, μήπως είδε κανείς ένα ταυ;» :-D :-D :-D
Και δεν του έδινε κανένας

205001.JPG
 
Μπα, ως γραφιάδες δεν τα ξέραμε αυτά τα ταυ. Τελικά υποπτεύομαι ότι έκλεψε το κουμπί από κάποιο άλλο πληκτρολόγιο :-)
 
Κακούργοι! Καταδικάζετε δηλαδή αμετάκλητα όσους πίνουν τον καφέ τους με ζάχαρη; :cry:
 
Εγώ πάντως έχω ένα πληκτρολόγιο 15 χρονών, που πάνω του έχουν πέσει καφέδες 3-4 φορές (όλοι με μπόλικη ζάχαρη) και ακόμη ζει και βασιλεύει.
 
Μάρκας;

Μια που το έθιξες όμως, είναι μεγάλη υπόθεση να βρεις πληκτρολόγιο που να σε βολεύει. Εγώ έχω ένα εξαιρετικό της Microsoft εδώ και πολλά χρόνια, αλλά αρχίζει να κολλάει το αριστερό Shift που συνήθως στραβοπατιέται και με δύναμη μάλιστα :-(
 

SBE

¥
Εγώ έχω ένα μάρκας αγνωστης νομίζω ΗΡ που το είχα πάρει με το freecycle από μια κυρία που το είχε πολύ περιποιημένο κλπ αλλά σε μένα είναι στο χάλι του. Βεβαίως δεν το χρησιμοποιώ και τόσο.
Τα προηγούμενα που ήταν μάρκα μέκαψες κάποια στιγμή χάλασαν.
 

SBE

¥
Και μια που το λέμε, η αναλογική (παραδοσιακή αλλά όχι χειροκίνητη) φωτογραφική μου μηχανή, μάρκας Κάνον, λούστηκε με μπύρα σε κάποιο ταξίδι στη Μπρατισλάβα, έπαψε να δουλεύει και τη καθαρίσανε κάτι κύριοι σε ένα μαγαζάκι επισκευών που δεν υπάρχει πλέον και δούλευε ... Κάνον μέχρι που παροπλίστηκε. :sleep:

Η ψηφιακή φωτογραφική μου μηχανή, μάρκα Ολίμπους, που ποτέ δεν τη χώνεψα γιατί ήταν σαν παιχνίδι και έβγαζε κουνημένες :huh:, λούστηκε στα νερά του Γουαδαλκιβίρ Γκράντα, σε μια ξεκάθαρη προσπάθεια δολιοφθοράς απο πρακτόρισσα της ΠΓΔΜ (συμφοιτήτριά μου). Ακολούθησα όλα τα βήματα για την ανάκτηση ηλεκτρονικών συσκευών, στέγνωσα τη μηχανή και τελικά δεν χάσαμε καμία φωτογραφία απο το σώου τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου, κουπιών και πηδαλίου (οι φωτογραφίες απο παπαράτσι σε γειτονική βάρκα εμφανίστηκαν πρόσφατα στο φέισμπούκ μου). H μηχανή έμεινε με κουσούρι, δυστυχώς, κάθε τρεις και λίγο έκανε διάφορα τρελλά, την έδωσα στην ανηψιά μου και ησύχασα και δεν ξαναμπλέκω με μηχανές που δεν είναι Κάνον.
 
Μάρκας;

Μια που το έθιξες όμως, είναι μεγάλη υπόθεση να βρεις πληκτρολόγιο που να σε βολεύει. Εγώ έχω ένα εξαιρετικό της Microsoft εδώ και πολλά χρόνια, αλλά αρχίζει να κολλάει το αριστερό Shift που συνήθως στραβοπατιέται και με δύναμη μάλιστα :-(

Ε, λοιπόν, το πληκτρολόγιο αυτό το έχω από το '97 και μέχρι τώρα δεν ήξερα τι μάρκα είναι γιατί από μπροστά δεν γράφει τίποτα. Το γύρισα ανάποδα, τώρα δα, και ανακάλυψα ότι είναι Acer! Ούτε καν ήξερα ότι έβγαζε πληκτρολόγια η Acer, πόσο μάλλον ότι έχω ένα. Τελικά, η Acer μπορεί να έχει φάει τον πόλεμο της αρκούδας, όσον αφορά την ποιότητα των προϊόντων της, αλλά ό,τι έχω σε Acer δουλεύει άψογα.
 
Top