Keyboard in distress

Και μια που το λέμε, η αναλογική (παραδοσιακή αλλά όχι χειροκίνητη) φωτογραφική μου μηχανή, μάρκας Κάνον, λούστηκε με μπύρα σε κάποιο ταξίδι στη Μπρατισλάβα, έπαψε να δουλεύει και τη καθαρίσανε κάτι κύριοι σε ένα μαγαζάκι επισκευών που δεν υπάρχει πλέον και δούλευε ... Κάνον μέχρι που παροπλίστηκε. :sleep:

Η ψηφιακή φωτογραφική μου μηχανή, μάρκα Ολίμπους, που ποτέ δεν τη χώνεψα γιατί ήταν σαν παιχνίδι και έβγαζε κουνημένες :huh:, λούστηκε στα νερά του Γουαδαλκιβίρ Γκράντα, σε μια ξεκάθαρη προσπάθεια δολιοφθοράς απο πρακτόρισσα της ΠΓΔΜ (συμφοιτήτριά μου). Ακολούθησα όλα τα βήματα για την ανάκτηση ηλεκτρονικών συσκευών, στέγνωσα τη μηχανή και τελικά δεν χάσαμε καμία φωτογραφία απο το σώου τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου, κουπιών και πηδαλίου (οι φωτογραφίες απο παπαράτσι σε γειτονική βάρκα εμφανίστηκαν πρόσφατα στο φέισμπούκ μου). H μηχανή έμεινε με κουσούρι, δυστυχώς, κάθε τρεις και λίγο έκανε διάφορα τρελλά, την έδωσα στην ανηψιά μου και ησύχασα και δεν ξαναμπλέκω με μηχανές που δεν είναι Κάνον.

Η Ολύμπους* έχει από πολύ καλά ως εξοργιστικά μέτρια μοντέλα. Έχω μια SP-550 UZ και δουλεύει άψογα ενώ βάζει κάτω πολλές DSLR της αγοράς. Όταν την πήρα είχε το καλύτερο αναλογικό ζουμ της αγοράς (18Χ -μερικές φορές την χρησιμοποιούσα για κιάλια).

* γιατί με γιώτα;
 

SBE

¥
* γιατί με γιώτα;

Για να μη μου βάλει τις φωνές ο Νίκελ που δεν απλογραφώ ξένη λέξη.

Περί μηχανών: καλύτερες φωτογραφίες βγάζει το κινητό μου με τη μισή ανάλυση απο την Ολύμπια μηχανή που ξεφορτώθηκα. Και όχι, το κούνημα δεν οφείλεται στο βάρος της μηχανής. Το κινητό είναι πιο ελαφρύ απο τη μηχανή. Άρα το κούνημα οφείλεται μάλλον στο ότι η μηχανή έκανε δέκα ώρες να εστιάσει και είχε χάλια οθόνη, δεν έβλεπες τίποτα.
 
Η αλήθεια είναι ότι τα φθηνότερα μοντέλα της Ολύμπους έχουν ένα ψιλοθεματάκι με την εστίαση. Η δικιά μου πάντως δουλεύει άψογα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τουλάχιστον τώρα ξέρω τι θέμα θα πιάσω όταν βρεθώ παρέα με την SBE: Τις Κάνον και τα ανυπέρβλητα οπτικά τους, και το πόσο αστείοι είναι οι Nikon FLAOs... :D
 

SBE

¥
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Νίκον, οπότε δεν ξερω.
Μικρή είχα κάτι παιχνίδια Κόντακ ινσταμάτικ κλπ που παίρνανε 110 (να θυμηθώ να προσθέσω στο σχετικό νήμα περί του τι σκουπίδι βρίσκεις στο σπίτι μας), αλλά μια παρεξήγηση* οδήγησε στην ΕΟS και από τότε Κάνον και μόνο Κάνον.

* Η παρεξήγηση ήταν ότι η μητέρα μου ήθελε να μου πάρει μια φωτογραφική δώρο για τα γενέθλιά μου και ζήτησε από κάποιον γνωστό της να της φέρει κάτι από εξωτερικό χωρίς να προσδιορίσει πόσα διαθέτει. Για κακή της τύχη, αυτός ήταν φανατικός της φωτογραφίας, της έφερε λοιπόν τη φωτογραφική που ήταν μια χαρά μηχανή και ιδανική για σοβαρό αρχάριο και τελευταία λέξη της μόδας, αλλά πολύ ακριβότερη απ'όσο περίμενε. Δεν μου είπε ποτέ πόσο, την είδα όμως να το φιλοσοφεί το πράμα όταν είδε παρόμοιο μοντέλο σε βιτρίνα των Αθηνών χωρίς τους φακούς για ποσό αστρονομικό (δε θυμάμαι αν ήταν 600Κ ή 400Κ). Με τους δασμούς και τα σχετικά, αυτές τις μηχανές τις είχαν τότε μόνο επαγγελματίες φωτογράφοι και φανατίκλες ερασιτέχνες.
Σήμερα έχουμε τους Λομογράφους
 
Top