metafrasi banner

juggle

nickel

Administrator
Staff member
Ωραίες λεξούλες για το juggle έχετε; Εγώ έχω γράψει και ζογκλάρω και ζογκλερικά κόλπα και ενδεχομένως ισορροπώ, που δεν έχει καμιά σχέση με το ζογκλάρω.

Τι γίνεται όμως με τις ποικίλες μεταφορικές σημασίες; Από τα λεξικά μάζεψα πενιχρή συγκομιδή: παίζω, μαγειρεύω και προσθέτω χωρίς πολλή σκέψη το συνδυάζω. Άλλα; Ορίστε παραδείγματα χρήσης:

Longman
  • to try to fit two or more jobs, activities etc into your life, especially with difficulty: It's hard trying to juggle a job with kids and the housework.
  • to change things or arrange them in the way you want, or in a way that makes it possible for you to do something: If I juggle these appointments around, I can fit you in.
Macmillan:
  • to try to do several important things at the same time, especially when this is difficult: the pressures of juggling a career and children.
  • to change the way that things are done, in order to achieve what you want: After juggling our schedules around, we’ve managed to arrange a meeting.
  • to organize how you spend any money available so that you can find the money that you need to do different things: It’s a matter of juggling income and expenditure.
Από ίντερνετ (η σημασία / χρήση που με ενδιαφέρει περισσότερο και δεν είναι «μαγειρεύω»):
  • Einstein was not solely interested in juggling with equations and laws to make them fit into his scheme.
  • […] developed materials to help physics teachers move students from juggling equations to actually thinking and learning the concepts of physics by use of concept questions and peer instruction.
 

Elsa

¥
Στα πρώτα παραδείγματα, θα ταίριαζε ίσως να πεις κουμαντάρω, κοντρολάρω, τα βολεύω.
 

nickel

Administrator
Staff member
...Τα φέρνω βόλτα.
Αυτό που κάνεις κυριολεκτικά με τα μπαλάκια, τα πιάτα, τις κορύνες... Τα φέρνεις βόλτα!
Ευχ!



 

Elsa

¥
Πραγματικά, ιδίως στην περίπτωση της εργαζόμενης μητέρας.
Εγώ πάντως, την έκφραση τα φέρνω βόλτα την έχω συνδυάσει με τη -δυσχερή συνήθως- διαχείριση των οικονομικών κάποιου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σ' αυτό το σημείο έρχεται συνήθως ο Daeman και προσθέτει βιντεάκι.




Τις εξισώσεις μην ξεχάσετε...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τις εξισώσεις μην ξεχάσετε...
[*]Einstein was not solely interested in juggling with equations and laws to make them fit into his scheme.

[*][…] developed materials to help physics teachers move students from juggling equations to actually thinking and learning the concepts of physics by use of concept questions and peer instruction.

Να παίζει, να ανακατεύει, να ζογκλάρει {γιατί όχι;} ο Ε., να παπαγαλίζουν (ή να πασαλείβουν) οι φοιτητές...
 

daeman

Administrator
Staff member
Σ' αυτό το σημείο έρχεται συνήθως ο Daeman και προσθέτει βιντεάκι.

Η Μαίρη Παναγιωταρά, βέβαια

Τις εξισώσεις μην ξεχάσετε...

Αφού δεν πρόλαβα τον πρώτο γύρο, ας βάλω κάτι στον δεύτερο.

Ο φοβερός ζογκλέρ Κρις Μπλις στον ρυθμό των Μπιτλς:

κι ένα Helter Skelter νυχτερινό και ιριδίζον, juggling in the dark:

Για τις εξισώσεις, εκτός απ' αυτά που λέει ο δόχτορας, μερικές σκόρπιες ιδέες (όχι προτάσεις), επηρεασμένες από το αρχικό περιβάλλον του ζογκλέρ, όπως τις κατεβάζει η κούτρα μου: κάνω ακροβασίες / κόλπα / τεχνάσματα, φέρνω γύρο (ή βόλτα), παλεύω, παιδεύω (και παιδεύομαι).

Γενικά, γιατί όχι και ζογκλάρω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Λοιπόν, εμένα το ζογκλάρισμα, ακόμα κι όταν είναι μαγνητοσκοπημένο και ξέρω ότι έχει χάπι εντ, με αγχώνει. Φοβάμαι ότι θα του πέσει κανένα μπαλάκι, καμιά κορύνα στο κεφάλι, ξέρεις. Φαντάσου τι παθαίνω στα ζωντανά ακροβατικά. Αλλά ο πρώτος άξιζε το standing ovation!
 
Για την πρώτη έννοια του Longman και Macmillan, εμείς έχουμε τα "δυό καρπούζια στην ίδια μασχάλη". Είμαστε large οι Έλληνες...μπαλάκια αυτοί, καρπούζια εμείς (και με τη βούλα!) :p
 
Top