I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Και μια που το θυμήθηκα, μήπως έχει δει κανένας το Weeds; Μαθαίνω ότι σκίζει στις ΗΠΑ κι ότι έχει μεγάλη πλάκα.
Το έχω δει ολόκληρο και είμαι βέβαιος πως θα σου αρέσει.
 
curry said:
Και μια που το θυμήθηκα, μήπως έχει δει κανένας το Weeds; Μαθαίνω ότι σκίζει στις ΗΠΑ κι ότι έχει μεγάλη πλάκα.

Εγώ έχω δει μόνο τον πιλότο, αλλά το βρήκα συμπαθητικό. Μου άρεσε και το καστ.
Ποιος είπε για το Carnivale; Ετοιμάζομαι να το ξεκινήσω. Μου φάνηκε ότι αξίζει τον κόπο. Επίσης ανακάλυψα και μια παλαιότερη σειρά που διαδραματίζεται σε κάτι φυλακές, με τίτλο ΟΖ. Την έχει δει κανείς;
 

curry

New member
Ευχαριστώ!
Θα περάσω λίγες μέρες ακόμα στην Αθήνα μέχρι να φύγω για πιο δροσερά μέρη, οπότε κάπως πρέπει να γεμίζω τον τεμπελοχρόνο μου!
 
Εγώ επίσης έχω από μικρή διαστροφή με τις ιατρικές σειρές, οπότε δηλώνω φαν του ER, του Grey's Anatomy, αλλά την πλακα μου την έχω πάθει κι εγώ με τον House. Ο τύπος απλά δεν παίζεται!

Τα τελευταία χρόνια, όμως, νούμερο ένα στις προτιμήσεις μου είναι τα αστυνομικά, με πρώτο και καλύτερο το CSI. Πρόπερσι, μέσα σε μισό χειμώνα, είδα τους 5 πρώτους κύκλους. Μιλάμε βρυκολάκιαζα και τελείωνα και τα 4 επεισόδια σε ένα βράδυ.
Καταπληκτική και η τύπισσα στο The Closer - το βάζει κάθε μέσα τα μεσάνυχτα στο Σταρ και το (ξανα)βλέπω ανελλιπώς!
 
Καταπληκτική και η τύπισσα στο The Closer - το βάζει κάθε μέσα τα μεσάνυχτα στο Σταρ και το (ξανα)βλέπω ανελλιπώς!

Αυτό το μούτρο είναι από τις αγαπημένες μου. Με την βαριά προφορά της, σαν πάπια έξω από το νερό (στο Λ.Α.) Κορυφαίο...:)
 
Και μη χειρότερα!
Τόσο πια στέρεψαν από ιδέες για σίριαλ και επιστρέφουν στην επανάληψη συνταγών του παρελθόντος;
We are doomed!
 

curry

New member
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί σε προηγούμενο post (ακόμα και από μένα) αλλά ένα έχω να σας πω: δείτε το Heroes! Είναι απίστευτο! Τρομερή κόμικ αισθητική, μεγάλο καστ και πλοκή τρέχα-γύρευε (και τα δύο ανώτερα κατά τη γνώμη μου του Lost), εφέ καταπληκτικά για τηλεοπτικά δεδομένα, αγωνία, δράση, τα πάντα. Απευθύνεται κυρίως σε όσους λατρεύουν τους υπερήρωες. Στη δε ιστοσελίδα του NBC, έχουν στήσει κανονικό παράλληλο σύμπαν! Δείτε την για να καταλάβετε τι εννοώ.

Άρχισα να βλέπω και το Weeds. Συμπαθητικούλι, κάτι σαν μαστουρωμένες Νοικοκυρές σε Απόγνωση... Έχω δει μόνο δύο επεισόδια, οπότε θα σας ενημερώσω αργότερα γι'αυτό.

Δείτε το Heroes!
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια και ο Daeman θυμήθηκε παλιές αγγλικές σειρές επειδή εγώ θυμήθηκα το QI, είναι κανείς που είχε παρακολουθήσει τη σειρά Jonathan Creek, να ανταλλάξουμε εντυπώσεις; Τη βλέπω αυτές τις μέρες και, αν κρίνω κι από τη βαθμολογία στο imdb, δεν έχω άδικο που μου αρέσει.
 
Α, εγώ! Πολύ ωραία! Πού παίζεται τώρα; Εγώ την έβλεπα παλιάα αργάαα στη ΝΕΤ ή στην ΕΤ1, δεν θυμάμαι σε ποια ακριβώς.
 
Μια και ο Daeman θυμήθηκε παλιές αγγλικές σειρές επειδή εγώ θυμήθηκα το QI, είναι κανείς που είχε παρακολουθήσει τη σειρά Jonathan Creek, να ανταλλάξουμε εντυπώσεις; Τη βλέπω αυτές τις μέρες και, αν κρίνω κι από τη βαθμολογία στο imdb, δεν έχω άδικο που μου αρέσει.

Ωραία, άλλη μια σειρά που θα έχω στα υπόψιν.

Γενικώς, έπειτα από μια περίοδο ξηρασίας, ανακάλυψα διάφορες σειρές για να γεμίσω το κενό του Lost και του House εν αναμονή των νέων επισοδίων.
Μπορεί ορισμένοι να μου πουν ότι ανακακάλυψα την πυρίτιδα, αλλά (από βρετανικές σειρές) πριν από λίγο καιρό άρχισα να βλέπω το The IT Crowd και το Spaced. Το δεύτερο αποτελείται από 14 επεισόδια όλα κι όλα και είναι παλαιότερο δημιούργημα του τύπου που έκανε το Shawn of the dead και το Hot Fuzz.
Επίσης, μεγάλη εντύπωση μου έκανε η σειρά True Blood. Είναι σχετικά καινούρια αλλά πιστεύω ότι θα γίνει μεγάλο χιτ. Παίζει η Anna Paquin, γνωστή κυρίως από τα Μαθήματα Πιάνου και τους X-Men.
Ενδιαφέρουσα μου φαίνεται και η σειρά Lie to me. Παίζει ο Tim Roth (βλ. Mr. Orange στο Reservoir Dogs και "Pumpkin" στο Pulp Fiction, κυρίως). Κι αυτή πολύ καινούρια.
Σε όσους αρέσουν τα σήριαλ με δικηγόρους και αντίστοιχες καταστάσεις θα αρέσει μάλλον και το Damages. Παίζει η Glenn Close. Μιλάμε για μεγάλο μπέρδεμα και συνεχείς ανατροπές.
Τη σειρά The Riches τη βρίσκω ενδιαφέρουσα λόγω του καστ, αλλά και του στόρι. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Τέλος, για το Brothers and Sisters δεν έχω βγάλει ακόμα συμπέρασμα, πρέπει να δω κι άλλα επεισόδια, αλλά για το καστ και μόνο αξίζει να δει κανείς έστω τον πιλότο. Μιλάμε για Sally Field και Tom Skerritt στους ρόλους των γονιών και Calista Flockhart (ναι, αυτή που έκανε την Ally McBeal) και Rachel Griffiths (η Brenda από το Six Feet Under, για όσους ξέρουν και θυμούνται) στους ρόλους δύο εκ των τέκνων της οικογένειας. Πάντως, μου δίνει την εντύπωση σειράς που είναι μερικά μόνο κλικ καλύτερη από την Τόλμη και Γοητεία....

Έχω κι άλλες σειρές στα υπόψιν, απλώς αυτές είναι όσες έψαξα λίγο παραπάνω τώρα τελευταία. Όπως καταλαβαίνει κανείς, το πανηγύρι των τηλεοπτικών σειρών σε DVD καλά κρατεί. Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.
 
Εγώ αυτή που περιφρονούσα, αλλά τελικά ήταν καλή σειρά και μ΄άρεσε, ήταν το Boston Legal.
 
Εγώ αυτή που περιφρονούσα, αλλά τελικά ήταν καλή σειρά και μ΄άρεσε, ήταν το Boston Legal.

Εγώ αυτήν την περιφρονώ ακόμα. Μου βγάζει κάτι δήθεν. Έχω άδικο; Να τη δοκιμάσω;
Επίσης, αν και οι σειρές ιατρικού περιεχομένου συνήθως μου αρέσουν, αυτό το Gray's Anatomy μου κάθεται στο λαιμό. Πολύ γλυκανάλατο μου φαίνεται. Ή είναι όντως έτσι ή μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά ο House.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τρελός και παλαβός για το House, M.D., πλήρης περιφρόνηση για το Grey's Anatomy (όχι Gray's). Διότι, αν είναι να βλέπω το δεύτερο, προτιμώ το Sex and the City. Άπαιχτο αποδεικνύεται και το Boston Legal. Κολλάω στο Monk. Εννοείται επίσης South Park, Futurama, The Simpsons. Η αναφορά αυτή δεν είναι εξαντλητική, με την επιφύλαξη κάθε φλασιάς που θα συνεφέρει την ασθενική μου μνήμη.
 
Εγώ αυτήν την περιφρονώ ακόμα. Μου βγάζει κάτι δήθεν. Έχω άδικο; Να τη δοκιμάσω;
Επίσης, αν και οι σειρές ιατρικού περιεχομένου συνήθως μου αρέσουν, αυτό το Gray's Anatomy μου κάθεται στο λαιμό. Πολύ γλυκανάλατο μου φαίνεται. Ή είναι όντως έτσι ή μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά ο House.

Δες την, είναι καλή σειρά το Boston Legal. Όχι ότι έχει την τελειότητα που έχουν κάποιες άλλες, αλλά την είδα μονορούφι. Το Gray's Anatomy κι εμένα μου κάθεται στο λαιμό και γενικά δεν σκοπεύω να το δω.
 
Κατερίνα_Α, συμφωνώ:

True Blood!

Ό,τι καλύτερο είδα τώρα τελευταία!

Τι καλά! Βρέθηκε ένας ακόμα φαν της συγκεκριμένης σειράς. Εσύ πώς την ανακάλυψες, Κόμη; Εγώ είδα ότι δημιουργός της (ουσιαστικά executive producer) είναι ο Alan Ball που έκανε το Six Feet Under, μιας από τις πιο αγαπημένες μου τηλεοπτικές σειρές.
 

curry

New member
Το Grey's Anatomy είναι σαν σαπουνόπερα με γιατρούς και αυτή η Μέρεντιθ Γκρέι είναι εντελώς αχώνευτη! Μπλιάχ! Ζήτω ο Χάουζ!
 
Top