metafrasi banner

hydrophobic filter = υδρόφοβο φίλτρο

Το θέμα μου είναι το hydrophobic όπως καταλαβαίνετε. Το βρίσκω ως υδροφοβικό (πολλά αποτελέσματα στο google και το G-Word επιβεβαιώνει αυτή την απόδοση του hydrophobic) και σε κάποια λιγότερα αποτελέσματα ως υδατοαπωθητικό. Ενδεχομένως το πρώτο να είναι σωστό, αλλά εμένα μου ακούγεται σαν να είναι άρρωστο αυτό το φίλτρο! Να το ξεπεράσω και να το χρησιμοποιήσω;
 

Cadmian

New member
Αν το hydrophobic χρησιμοποιείται με την σημασία του water repellent, όπως βλέπω σε κάποια γκουγκλίσματα, μπορείς να το μεταφράσεις κι ως υδροαπωθητικό.

Αν και ο χαρακτηρισμός αυτός πιο πολύ σε σχέση με βερνίκια και μπογιές χρησιμοποιείται...
 
Με συγχωρείτε αν πετάξω κοτσάνα, αλλά κάτι υδρόφοβα που μαθαίναμε στο σχολείο μήπως έχουν σχέση; Βλέπω μερικά αποτελέσματα για "υδρόφοβο φίλτρο" στο Google, είναι άστοχη μετάφραση/άλλο πράμα;
 

daeman

Administrator
Staff member
Με συγχωρείτε αν πετάξω κοτσάνα, αλλά κάτι υδρόφοβα που μαθαίναμε στο σχολείο μήπως έχουν σχέση; Βλέπω μερικά αποτελέσματα για "υδρόφοβο φίλτρο" στο Google, είναι άστοχη μετάφραση/άλλο πράμα;

Όχι, είναι κατά τη γνώμη μου ο σωστός όρος. :)
Εκτός από τη χρήση του στην πράξη, φαίνεται και από τις πηγές των ευρημάτων στην αναζήτηση που έβαλε η psifio αποπάνω.

Υδροφοβία και υδροφιλία
Όλα τα υλικά δεν αντιδρούν στο νερό με τον ίδιο τρόπο. Κάποια από αυτά έχουν την ιδιότητα να απορροφούν το νερό και ονομάζονται υδρόφιλα. Αντίθετα σε κάποια άλλα, τα οποία ονομάζονται υδρόφοβα, οι σταγόνες του νερού έχουν την τάση να γλιστρούν στην επιφάνειά τους.
 
Top