metafrasi banner

humblebrag = έμμεσος κομπασμός, συγκαλυμμένος κομπασμός

Zazula

Administrator
Staff member
http://www.macmillandictionary.com/buzzword/entries/humblebrag.html
Με δυο λόγια, «a statement in which you pretend to be modest but which you are really using as a way of telling people about your success or achievements» — αλλά πάντως διαβάστε ολόκληρο το ύπερθεν λινκαριζόμενο άρθρο.
Οπότε, τι;
  • σεμνοκομπάζω - σεμνοκομπασμός
  • σεμνυπερόπτης / σεμνυπερήφανος (αν και αυτό το τελευταίο θα μπορούσε να εκληφθεί για εύσημο)
  • ταπεινοκαυχιέμαι - ταπεινοκαυχηματίας / ταπεινοκαυχησιάρης — ή μήπως σεμνοκαυχησιάρης;
  • ταπεινέπαρση
  • ταπεινοφανφάρα - ταπεινοφανφαρόνος
  • μετρημεγαλορρήμων (αν πάμε να το διασταυρώσουμε με το μετρημένος, όχι με το μετριόφρονων)
  • υποκριταπεινόφρων - υποκριταπεινοφροσύνη (αν και ξεφεύγει κάπως)
Ακούω ιδέες! :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επισης, τα σύνθετα με δεύτερο συνθετικό το αλαζόνας, π.χ: ταπειναλαζόνας, σεμναλαζόνας
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι απίστευτο. Πριν διαβάσω εδώ το humblebrag δεν το είχα ξανασυναντήσει. Πριν από ένα λεπτό το βρήκα ξαφνικά μπροστά μου σε μια ιστοσελίδα που διαβάζω συχνά:
My mother-in-law, who overall I like tremendously, has this one habit that really rubs me the wrong way. She has this tendency to engage in a really weird sort of humble-bragging, mostly relating to her work and job performance. For example, she'll complain about how she only got 4 hours of sleep because she was up working so late; she'll mention how she didn't use the bathroom at all for a 14 hour stretch due to work responsibilities. Her comments make it clear that, while complaining, she also expects to be admired for her dedication and hard work.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Άλλη μια ιδέα: καυχησεμνοτυφία, καυχησεμνότυφος.

not brag 'n' proud; brag 'n' prude about it
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν δεν είμαστε υποχρεωμένοι να φτιάξουμε λέξη (που δεν είμαστε):

έμμεσος κομπασμός, κεκαλυμμένος κομπασμός
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Κε, κε! Γιατί όχι «κεκαλυμμένος *κεκομπασμός»; :confused: :D



Ο κα... ο κα-κα... ο κα-κα-κα... καλυμμένος κομπασμός δε φτα... δε φτου... δε φτάνει; :whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Και γιατί όχι συγκαλυμμένος [κομπασμός];

Ποιος είπε όχι; Βεβαίως. (Με είχε πιάσει το κεκέδισμα χτες. Ποιος ξέρει γιατί...)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μόλις τώρα στο NCIS Los Angeles στον Σκάι, το humblebrag αποδόθηκε «ταπεινός κομπασμός»:

.
.
Κι αμέσως ακολουθεί κι η επεξήγηση:
 

Attachments

  • humblebrag.jpg
    humblebrag.jpg
    48.3 KB · Views: 290
  • humblebrag2.jpg
    humblebrag2.jpg
    36 KB · Views: 282

bernardina

Moderator
Είναι κάτι διαφορετικό από την ψευδομετριοφροσύνη (ή και ψευτομετριοφροσύνη);
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είναι κάτι διαφορετικό από την ψευδομετριοφροσύνη (ή και ψευτομετριοφροσύνη);
Αυτό είναι γενικός χαρακτηρισμός συμπεριφοράς, ενώ το humblebrag είναι περιστατικό· κάτι σαν το δίπολο αναξιοπιστία vs αθέτηση (υπόσχεσης).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Harris Wittels, a producer and writer for the NBC sitcom “Parks and Recreation” who also performed as a stand-up comic and musician, died on Thursday. He was 30.
[...]
He was also known for popularizing the term “humblebrag,” and in 2012 published a book, “Humblebrag: The Art of False Modesty,” built around the idea of the supposedly modest boast.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Humblebragging

Humblebragging — defined as “bragging masked by a complaint or humility” — actually makes people like you less than straight-up self-promotion, the research says.

Ας λεξιπλάσουμε... Ξεκινάω:

Ταπειναλαζονεία
Καυχησιομαρτυρία
 
Γιατί έχω την εντύπωση ότι το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό; Πώς μου ήρθε εμένα ο «ταπεινοκομπασμός»;

ΥΓ: ο πρώτος διδάξας...

..και τα διαμαντένια παπούτσια που σε στενεύουν:
 

m_a_a_

Active member
Από ανάρτηση του Skol στο νήμα περιαυτολογία βρέθηκα εδώ.

Δεν ξέρω για την ενέργεια/συμπεριφορά humblebragging, αλλά ο humblebragger δεν είναι αρκετά κοντά στην ψιλοκαθιερωμένη πλέον κρυφοψωνάρα;

Ή μήπως δεν είναι επαρκώς αναπαραστατική;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από ανάρτηση του Skol στο νήμα περιαυτολογία βρέθηκα εδώ.

Δεν ξέρω για την ενέργεια/συμπεριφορά humblebragging, αλλά ο humblebragger δεν είναι αρκετά κοντά στην ψιλοκαθιερωμένη πλέον κρυφοψωνάρα;

Ή μήπως δεν είναι επαρκώς αναπαραστατική;
Σε παραπέμπω σε ανάλογη απάντησή μου εδώ: https://www.lexilogia.gr/threads/hu...ός-συγκαλυμμένος-κομπασμός.15020/#post-222912
 

m_a_a_

Active member
Την είδα την επισήμανση:
Αυτό είναι γενικός χαρακτηρισμός συμπεριφοράς, ενώ το humblebrag είναι περιστατικό· κάτι σαν το δίπολο αναξιοπιστία vs αθέτηση (υπόσχεσης).
Και τη θεωρώ πολύ σωστή. Γι' αυτό και διευκρίνισα ότι η πρότασή μου δεν αφορά την ενέργεια/συμπεριφορά humblebragging.

Νομίζω όμως ότι και για τους αγγλόφωνους, το πέρασμα από ρήμα/γερούνδιο σε ουσιαστικό με κατάληξη -er (όταν γίνεται) αποτελεί ένδειξη ότι η συμπεριφορά του ανθρώπου που θέλουμε να χαρακτηρίσουμε τείνει να θεωρηθεί παγιωμένη.

Και σε περίπτωση που θέλουμε να λάβουμε υπόψη και τον παράγοντα ρέτζιστερ, έχω την αίσθηση ότι το humblebragger τούς βγαίνει πολύ πιο αβίαστα απ' ό,τι μάς βγαίνουν εμάς νεολογισμοί όπως σεμνυπερόπτης, ταπεινοκαυχησιάρης κλπ.

Η κρυφοψωνάρα, που ίσως βιάστηκα να τη χαρακτηρίσω «ψιλοκαθιερωμένη» (εκπλήσσομαι που βρίσκω μόλις 3 γκουγκλιές), τολμώ πάντως να ισχυριστώ ότι στον ευρύτερο κύκλο ανθρώπων που έχω συναναστραφεί (διευκρινίζω ότι μιλώ κυρίως για κεντρική και ανατολική Μακεδονία, συμπεριλαμβανομένης της Θεσσαλονίκης), είναι λέξη πιο οικεία, και υφολογικά πιο αφομοιώσιμη σήμερα.

Οπότε, ας βρίσκεται κι αυτή εδώ.
 
Last edited:
Top