metafrasi banner

horse stall

know-it-all-NOT

New member
Καλησπέρα σας!

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς λέγονται αυτά τα ξεχωριστά δωματιάκια που μ(παι)ένουν τα άλογα στους στάβλους;
horse-stables-header.jpg
 
Καλησπέρα,

Δεν είναι κάτι που γνωρίζω, αλλά ψάχνοντας λίγο στο google βρίσκω ότι τα περιγράφουν ως μποξ/boxes:

Στάβλος είναι κάθε μόνιμα στεγασμένο κτίσμα με χωριστά δωμάτια (boxes) για την ατομική διαβίωση.

Ένα κλειστό καταφύγιο (
συχνά αποκαλούμενο box) είναι ο χώρος όπου αναπαύεται το άλογο (από τις 8 το βράδυ έως τις 7 το πρωί).

Καθένα έχει το ιδιαίτερο δωμάτιό του –«
μπόξ»- εις τους σταύλους και ανά δύο από ένα ειδικόν υπηρέτην ο οποίος τα επιμελείται από το πρωί ως το βράδυ.

(ίσως να υπάρχει και πιο... ελληνικός όρος, αλλά προς το παρόν δεν βρίσκω κάτι)
 

know-it-all-NOT

New member
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ. Ίσως έπρεπε να αναφέρω ότι το βρήκα κι εγώ αυτό, αλλά δεν με καλύπτει, δυστυχώς. Γιατί η εντολή "Καθάρισε τα δωμάτια" θα ξενίζει τον θεατή, νομίζω. Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 
Δεν γνωρίζω, θα σου πρότεινα να στείλεις μήνυμα σε κάποιον ιππικό όμιλο ή κάτι τέτοιο.

Λες "θεατή" άρα πρόκειται για υποτίτλους. Είναι απαραίτητο να γίνει αναφορά στα μποξ; Δεν μπορεί να βάλεις απλά "Καθάρισε τους στάβλους"; Νομίζω ότι στα ελληνικά αυτό θα έλεγε κάποιος.
 
Last edited:
Γιατί η εντολή "Καθάρισε τα δωμάτια" θα ξενίζει τον θεατή

Δεν μπορεί να πεις απλά "Καθάρισε τους στάβλους"; Νομίζω ότι στα ελληνικά αυτό θα έλεγε κάποιος.
Κι εμένα μου φαίνεται πολύ φυσική και αβίαστη απόδοση για υπότιτλους - χωρίς να ξέρω τα συμφραζόμενά σου, βέβαια.
 

know-it-all-NOT

New member
Μάλλον εκεί θα καταλήξω, Μελάνη... Δεν μπορώ να κάνω γενική αναφορά στους στάβλους, διότι η σκηνή διαδραματίζεται μέσα στον στάβλο, με κάποιον να δίνει οδηγίες σε έναν πιτσιρικά "Clean this stall", "Move to the next stall", "You need to clean all stalls" κλπ. Ίσως έχω κολλήσει εγώ και να ταιριάζει και το "παχνί" που μου είπε νωρίτερα η Αλεξάνδρα.
 
Το έχω δει και «διαμέρισμα» κάπου.

ΥΓ: ρώτησα άνθρωπο που ασχολείται χρόνια με την ιππασία και μου επιβεβαίωσε ότι όλοι στην Ελλάδα τα λένε «box».
 

daeman

Administrator
Staff member

Attachments

  • κελιά ιπποφορβείου 1_apothetirio.lib.uoi.gr.png
    κελιά ιπποφορβείου 1_apothetirio.lib.uoi.gr.png
    262.2 KB · Views: 168
  • κελιά ιπποφορβείου_apothetirio.lib.uoi.gr.png
    κελιά ιπποφορβείου_apothetirio.lib.uoi.gr.png
    75.4 KB · Views: 165
  • κελιά ιπποφορβείου_apothetirio.lib.uoi.gr.png
    κελιά ιπποφορβείου_apothetirio.lib.uoi.gr.png
    68.2 KB · Views: 173
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Το λέμε και «χώρισμα του στάβλου», αλλά, σε πρόχειρο ψάξιμο, μόνο ο Μπαμπινιώτης εξηγεί ότι σημαίνει το τμήμα του μεγαλύτερου χώρου και όχι το διαχωριστικό.
 
Top