hinge - long vehicle

SofiGrig

New member
Γεια χαρά σε όλες και όλους!
Έχω μια ερώτηση σχετικά με λιμουζίνες. Στο τραγούδι Uranium Rock εμφανίζονται οι στίχοι:
Well, I can see me now in my long Cadillac. Hinges in the middle, spare wheel on the back.
Ψαχνοντας τι μπορεί να είναι αυτοί οι μεντεσέδες (hinges) διαπιστώνω ότι μάλλον εξυπηρετούν στο να συνδέονται διαφορετικά τμήματα μαζί ώστε να μακραίνει το αμάξι. Υπάρχει μήπως κάποιου είδους slang που να το αποδίδει αυτό στα Ελληνικά; Ακόμη, το «μακριά Κάντιλακ» μου ακόυγεται λιγο ξενέρωτο στα Ελληνικά. Καμιά ιδέα για το πώς θα μπορούσε να αποδοθεί καλύτερα; Το κόντεξτ είναι η περίοδος άνθησης των ορυχείων ουρανίου στα 50s στις ΗΠΑ. Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

skol

Active member
Γεια χαρά!
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι τα hinges εδώ αναφέρονται στους μεντεσέδες που είχαν οι πίσω πόρτες. Εκείνη την εποχή ήταν ακόμα πολύ συχνό οι πίσω πόρτες να ανοίγουν ανάποδα απ' ό,τι σήμερα (πόρτες αυτοκτονίας ονομάστηκαν αργότερα). Οπότε υποθέτω ότι hinges in the middle σημαίνει ότι οι μεντεσέδες για τις πίσω πόρτες βρίσκονται στη μέση, δηλαδή στην κεντρική κολόνα, και οι πόρτες ανοίγουν όπως και σήμερα στα περισσότερα αμάξια.
 
Last edited:

SofiGrig

New member
@skol σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δεν το είχα σκεφτεί αυτό, την ιδέα για το μεντεσέ την πήρα από εδώ [edit: βλ. και εδώ], αλλά αυτό που γράφεις μού φαίνεται πολύ καλύτερο, δεδομένου και του ότι το συγκεκριμένο όχημα έιναι one of a kind. Καλό βράδυ!
 
Last edited:

cougr

¥
Δεν αποκλείεται να αναφερόταν ο στιχουργός στους μεντεσέδες των πορτών. Πάντως, ανέκαθεν, μερικά από τα μοντέλα της Κάντιλακ κατασκευαζόταν με καπό που είχαν μεντεσέδες στη μέση και άνοιγαν από τα πλάγια. Οπότε, ίσως αναφερόταν σε αυτό. Επίσης, όπως και με τις λιμουζίνες στους παραπάνω συνδέσμους (#3), ορισμένα από τα παλαιότερα αυτοκίνητα της Κάντιλακ ήταν κατασκευασμένα με μεντεσέ στο κέντρο του σασί για την διευκόλυνση της οδήγησης σε στροφές. Υπάρχουν και άλλες πιθανές εξηγήσεις, αλλά νομίζω ότι τις κύριες τις έχουμε καλύψει.
 

skol

Active member
ορισμένα από τα παλαιότερα αυτοκίνητα της Κάντιλακ ήταν κατασκευασμένα με μεντεσέ στο κέντρο του σασί για την διευκόλυνση της οδήγησης σε στροφές
Μήπως υπάρχει κάποια παραπομπή για αυτό, γιατί λίγο που έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.
 

cougr

¥
Δεν βρίσκω παραπομπές αλλά μάλλον δεν το είχα διατυπώσει σωστά. Αν και το σύστημα που εννοούσα βασιζόταν σε έναν "κεντρικό μεντεσέ" ήταν τελείως διαφορετικό από αυτό των λιμουζίνων και λειτουργούσε για τη βελτίωση του συστήματος διεύθυνσης γενικώς.
 

pontios

Well-known member
Νομίζω οι μεντεσέδες (για τις μπροστινές και τις πίσω πόρτες) βρίσκονται στην κεντρική κολόνα (Β).
Σε αυτήν την περίπτωση, νομίζω ότι η μπροστινή πόρτα θα άνοιγε προς την αντίθετη από τη συνηθισμένη κατεύθυνση (αριστερόστροφα στην περιπτωση της αριστερής), ενώ η πίσω πόρτες θα άνοιγαν κανονικά.

Conventionally/normally the front doors are hinged on the front A pillar, in which case the front left and front right doors would open towards the front of the car - so clockwise for a front left door and counter-clockwise for a front right door.
 
Last edited:

SofiGrig

New member
@pontios, @cougr και @skol σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τα σχόλιά σας! Σκέφτομαι μήπως το αφήσω έτσι γενικό "μεντεσέδες στη μέση" για να μπορεί να καλύψει τις διαφορετικές αυτές πιθανότητες. Πολύ ενδιαφέρουσες όλες αυτές οι πληροφορίες για τα παλιά αμάξια.
 

pontios

Well-known member
Ας δούμε ένα παράδειγμα (η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα να βρω και αυτό).
B pillar is the central pillar that the door is hinged on. The hinges are in the middle, in this sense. There are no rear doors ... it has 2 middle-hinged (centrally hinged) suicide doors. I'm not sure if it's a long Cadillac, but the spare wheel is on the back.
Normally/conventionally a 2-door would have its 2 doors hinged on the front A pillar.



Δείτε και αυτό ... "Note the centrally hinged doors ... "
 
Last edited:

pontios

Well-known member
I should have mentioned .... (καλώς όρισες, SofiGrig - actually you joined in 2021?).

"A-Pillars straddle the windshield, B-Pillars are in the middle of the passenger compartment (just behind the front doors) and C-Pillars are those at the rear of the passenger compartment." They are there for structural support.
 
Last edited:

SofiGrig

New member
I should have mentioned .... (καλώς όρισες, SofiGrig - actually you joined in 2021?).

"A-Pillars straddle the windshield, B-Pillars are in the middle of the passenger compartment (just behind the front doors) and C-Pillars are those at the rear of the passenger compartment." They are there for structural support.
Καλώς σας βρήκα! Ναι, το '21. Συμβουλεύομαι (και πριν το '21) το φόρουμ, αλλά δεν έχω ιδιαίτερη δραστηριότητα με αναρτήσεις σχόλια κτλ.
 
Top