metafrasi banner

Gut feeling

LinguaClash

Member
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω μια απόδοση για το gut feeling. Αν και το ιδανικό για μένα θα ήταν η "διαίσθηση", γιατί το gut feeling είναι ένα είδος διαίσθησης, συγκεκριμένα είναι body intuition, ωστόσο, χρησιμοποιείται και η λέξη διαίσθηση - intuition, οπότε πρέπει να βρω έναν εναλλακτικό όρο. Το καλύτερο μέχρι στιγμής που μπόρεσα να βρω είναι το ένστικτο, δεν λέμε 'ακολουθώ τη διαίσθηση μου' αλλά και 'ακολουθώ το ένστικτό μου' αλλά δεν είμαι σίγουρη; Πώς σας φαίνεται; Υπάρχει και το προαίσθημα αλλά αυτό είναι συνδεδεμένο με ένα μελλοντικό γεγονός που πρόκειται να συμβεί, κι όχι τόσο με ένα εσωτερικό αίσθημα-feeling που με βοηθά να παίρνω καλύτερες αποφάσεις. Αν μετά το πάω ως ενστικτώδης αίσθηση ή συναίσθημα γίνεται πολύ δύσχρηστο γλωσσικά και δεν ακούγεται καλά.
 
Αναλόγως το κείμενο. Αν έχεις περιθώριο αναδιατύπωσης, εγώ συνήθως λέω "το νιώθω" ή "το νιώθω μέσα μου".
Αφού όμως θες διάκριση από το intuition=διαίσθηση, το "ένστικτο" είναι το καλύτερο, νομίζω.
 

pontios

Well-known member
Και σε κάποιες (μετρημένες έστω), ενδεχομένως και το ψυχανεμίζομαι..

Καλό, νομιζω!
(It's like I feel it/I sense it in my core being).


Νομιζω το gut feeling έχει περίπου την ίδια έννοια με το gut instinct, πού ίσως συνηγορεί υπέρ την ερμηνεία του gut feeling = instinct, ένστικτο ;
There are differences of course between instinct and gut instinct (and therefore gut feeling), as instinct is hardwired and needed for survival, whereas gut instinct refers to a deep-seated, intuitive feeling (a hunch) that guides decision-making.
 
Last edited:

LinguaClash

Member
Νομιζω το gut feeling έχει περίπου την ίδια έννοια με το gut instinct, πού ίσως συνηγορεί υπέρ την ερμηνεία του gut feeling = instinct, ένστικτο ;
There are differences of course between instinct and gut instinct (and therefore gut feeling), as instinct is hardwired and needed for survival, whereas gut instinct refers to a deep-seated, intuitive feeling (a hunch) that guides decision-making.
το gut instinct είναι ένας από τους βασικούς λόγους που κατέληξα κι εγώ στο ένστικτο :-), και 'instinct is hardwired and needed for survival' είναι ένας από τους λόγους που δίσταζα. από την άλλη νομίζω στα ελληνικά το ένστικτο δεν σημαίνει μόνο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και της αναπαραγωγής, αυτά νομίζω λέγονται και βασικά ένστικτα. όλες οι άλλες εναλλακτικές που μου δώσατε, είναι μεν εύστοχες, αλλά είναι επιστημονικό το context οπότε πιο δύσκολο να τις χρησιμοποιήσω τουλάχιστον σε συστηματική βάση. για το hunch αναρώτηθηκα επίσης που θα το λέγαμε προαίσθημα κατά πόσο το αποδίδει, αλλά από την άλλη στα ελληνικά το προαίσθημα είναι κάτι άλλο πιστεύω: "gut feeling" often refers to an instinctive sense or intuition about something without a clear rationale. It's a sensation or intuition perceived in the gut, often felt to guide a decision or understanding without consciously knowing why. It's not so much a hunch or premonition tied to future events but more of an intuitive sense based on personal experiences and subconscious processing of information.
 
Top