metafrasi banner

graphic design

Στην πρώτη σελίδα ενός φυλλαδίου/μικρού βιβλίου αναφέρονται οι συντελεστές ανά κατηγορία: Research and text, Illustrations και Graphic design.
Πώς θα το λέγαμε εδώ το graphic design; Γραφιστική επιμέλεια; Σχεδίαση; Σχέδια; (μάλλον όχι, γιατί αυτά είναι τα Illustrations)

Προσθήκη της τελευταίας στιγμής: Βλέπω ότι το «γραφιστική επιμέλεια» παίζει πολύ, και λέω να το χρησιμοποιήσω, αλλά ας υπάρχει η ερώτηση για future reference.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω παλιό πρόβλημα με τον σχεδιασμό. Θέλω τον σχεδιασμό για το planning και τη σχεδίαση / σχέδιο για το design. (Εγώ τουλάχιστον τηρώ πιστά τη διαφορά.)
 
Έχω παλιό πρόβλημα με τον σχεδιασμό. Θέλω τον σχεδιασμό για το planning και τη σχεδίαση / σχέδιο για το design. (Εγώ τουλάχιστον τηρώ πιστά τη διαφορά.)
.....
Συμφωνώ για το planning - ωστόσο εδώ έχουμε και τον γραφιστικό που βοηθά τη διάκριση (δεν είναι αστικός, περιφερειακός κλπ).

Απ' την άλλη, υπάρχουν αρκετά σαν τα παρακάτω:

Γραφικός Σχεδιασμός (Υ - 1ο Εξάμηνο)
Το μάθημα του «Γραφιστικού Σχεδιασμού» αφορά στην επαφή του φοιτητή με τις βασικές αρχές σχεδιασμού και τη σημειολογία των δομικών στοιχείων της σύνθεσης με στόχο την συνειδητοποίηση του ρόλου των κωδικών οπτικής επικοινωνίας.

http://www.ct.aegean.gr/metaptyxiak...s/2010-03-22-14-07-09/265-2010-03-22-14-32-03

Σχεδίαση γραφικών
Το design, και πιο συγκεκριμένα το graphic design ή αλλιώς ο γραφιστικός σχεδιασμός της μορφής και του περιεχομένου ενός οπτικού μηνύματος, είναι το λειτουργικό εργαλείο κάθε χρήσιμης επικοινωνιακής προσπάθειας.

http://www.alpe-design.gr/υπηρεσίες/σχεδίαση-γραφικών/

Να συμπληρώσω ότι ρώτησα φίλο γραφίστα, ο οποίος μου πρότεινε τον σχεδιασμό, αφού του εξήγησα πως δεν πρόκειται για το επιστημονικό αντικείμενο γενικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όλα αυτά με καταδιώκουν και με συγχίζουν εδώ και πολλά χρόνια (πού να δεις και το Χρηστικό). Κάποια συνέπεια υπάρχει ως προς το ότι δεν λέμε σχεδίαση για το planning. Καταθέτω μόνο τις προσωπικές μου προτιμήσεις για γραφιστικό αντί για γραφικό και για σχέδιο ή σχεδίαση αντί για σχεδιασμό.
 
Όλα αυτά με καταδιώκουν και με συγχίζουν εδώ και πολλά χρόνια (πού να δεις και το Χρηστικό). Κάποια συνέπεια υπάρχει ως προς το ότι δεν λέμε σχεδίαση για το planning. Καταθέτω μόνο τις προσωπικές μου προτιμήσεις για γραφιστικό αντί για γραφικό και για σχέδιο ή σχεδίαση αντί για σχεδιασμό.

Να συμπληρώσω ότι το γραφιστικό είναι σωστό από πολλές απόψεις και, αντίστοιχα, το γραφικό μπορεί να δημιουργήσει ποικίλες παρανοήσεις.

Ένα ζήτημα με το σχέδιο είναι ότι αρκετές φορές δεν αποδίδει καλά την όλη διαδικασία/εργασία.

Επί τη ευκαιρία, τι κάνεις με το urban design;
 

nickel

Administrator
Staff member
Επί τη ευκαιρία, τι κάνεις με το urban design;

Τίποτα. Όποτε έχω προσπαθήσει να ασχοληθώ με κείμενα πολιτικών μηχανικών και συναφών επαγγελμάτων, έχω φάει τα μούτρα μου. Ας σημειωθεί ότι, σύμφωνα με το άρθρο της Wikipedia, το urban planning είναι υποδιαίρεση του urban design, οπότε θα μου άρεσε να έχουμε πολεοδομία για το υπερώνυμο και πολεοδομικό σχεδιασμό για την υποδιαίρεση. Θα μου άρεσε...

Προς το παρόν, να ευχαριστήσω τον daeman για τη συγκλονιστική συλλογή συνδέσμων.
 
Προς το παρόν, να ευχαριστήσω τον daeman για τη συγκλονιστική συλλογή συνδέσμων.

Θα επιστρέψω, ελπίζω σύντομα, για το ζήτημα urban planning / design. Όντως προβληματικό και γι' αυτό ρώτησα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, η οποία, αν μη τι άλλο, έδωσε τον κατάλληλο χαρακτηρισμό για την απάντηση το πληροφοριακό τσουνάμι του daeman (έψαχνα να βρω τι να πω). :up:
 
Έχω παλιό πρόβλημα με τον σχεδιασμό. Θέλω τον σχεδιασμό για το planning και τη σχεδίαση / σχέδιο για το design. (Εγώ τουλάχιστον τηρώ πιστά τη διαφορά.)

Ναι, κι εγώ το ίδιο, πλην του game design.
 
Επί τη ευκαιρία, τι κάνεις με το urban design;

Τίποτα. Όποτε έχω προσπαθήσει να ασχοληθώ με κείμενα πολιτικών μηχανικών και συναφών επαγγελμάτων, έχω φάει τα μούτρα μου. Ας σημειωθεί ότι, σύμφωνα με το άρθρο της Wikipedia, το urban planning είναι υποδιαίρεση του urban design, οπότε θα μου άρεσε να έχουμε πολεοδομία για το υπερώνυμο και πολεοδομικό σχεδιασμό για την υποδιαίρεση. Θα μου άρεσε...

Επανέρχομαι, όπως είχα πει, για να δώσω μια ιδιαίτερα αξιόπιστη απόδοση, από το γλωσσάρι του βιβλίου Αγεωγράφητος Χώρα:

urban planning > πολεοδομικός σχεδιασμός
urban design > πολεοδομική σύνθεση


Η απόδοση χρησιμοποιείται σταθερά στο βιβλίο, σ' όλες τις σχετικές περιπτώσεις.
Να προσθέσω ότι μια γρήγορη έρευνα θα σας πείσει ότι δεν πρόκειται απλώς για ένα ακόμη μέλος της πανεπιστημιακής κοινότητας που έχει μπερδέψει τον ρόλο του καθηγητή μ' αυτόν του μεταφραστή.

Και μια διευκρίνιση: το urban design αφορά στην κτιριολογική και μορφολογική αρχιτεκτονική μελέτη και διαμόρφωση -ή επέμβαση εντός- του αστικού τοπίου και συχνά στην παρούσα περίοδο, τη λεγόμενη μετανεωτερική, αναφέρεται στον αποσπασματικό και κατά τόπους σχεδιασμό εντός ενός ευρύτερου αστικού συνόλου (μια γνωστή εφαρμογή είναι ο εξευγενισμός - gentrification), ενώ το urban planning έχει να κάνει με τον συνολικό σχεδιασμό ολόκληρων αστικών συγκροτημάτων (π.χ., η μελέτη κι ο σχεδιασμός των δικτύων υδροδότησης, αποχέτευσης, παροχής ηλ. ενέργειας, οι ζώνες χρήσεις γης, τα δίκτυα μεταφορών και επικοινωνιών κλπ.). Δεν έχουν, δηλαδή, απαραίτητα σχέση υπερώνυμου-υπώνυμου, μάλλον είναι συγκοινωνούντα δοχεία, με συχνή αλληλεπικάλυψη αρμοδιοτήτων και/ή αλληλεπίδραση.
 
Top