metafrasi banner

global warming

daeman

Administrator
Staff member
ΟΚ, κάνω λάθος, αν έτσι το θέλεις. Κάνουν όμως το ίδιο λάθος χιλιάδες επιστήμονες σε όλο τον κόσμο με γνώσεις, δεδομένα και μεθόδους που ξεπερνούν κατά πολύ τις δικές μου και τις δικές σου δυνατότητες, οι οποίοι έχουν μελετήσει το θέμα και εξακολουθούν να το μελετούν και να προειδοποιούν ξανά και ξανά, όλο και πιο έντονα. Εμείς όμως κωφεύουμε και ψάχνουμε για τρύπες στους συλλογισμούς και λογικά άλματα, μην τυχόν και χαλάσει η βολή μας, μέχρι να βεβαιωθούμε απόλυτα, όταν θα μας έχει πνίξει η θάλασσα και θα έχει ερημωθεί η γη.
Ωστόσο, δεν θα μπλεχτώ πάλι σε συζητήσεις θεολογικής φύσης. Πίστευε ό,τι θέλεις κι άσε και μένα να πιστεύω ό,τι θέλω.
Ο χρόνος θα δείξει, έστω κι αν εμείς δεν θα υπάρχουμε πια, ατομικά ή ως είδος.

Το «Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος» δεν αναφερόταν στην ουσία του θέματος, αλλά στην εντύπωσή μου ότι οι λέξεις «θέρμανση» και «υπερθέρμανση» υποδηλώνουν εξωγενείς παράγοντες. Εκεί, στο γλωσσικό, στο λεξιλογικό, κάνω λάθος;
Αυτό είναι το θέμα του νήματος άλλωστε, το γλωσσικό.
 
Συγγνώμη, αλλά έτσι όπως το διατύπωσες, μοιάζει να αναρωτιέσαι αν κάνεις λάθος για το αν είναι ανθρωπογενείς οι παράγοντες ή όχι. Οι προτάσεις που έγραψες, είναι με την εξής σειρά: "Δεν ξέρω αν είναι υποκειμενικό, αλλά οι όροι θέρμανση ή υπερθέρμανση για μένα υποδηλώνουν εξωγενείς παράγοντες... Εδώ όμως, οι παράγοντες που συμβάλλουν στην αύξηση της θερμοκρασίας δεν είναι εξωτερικοί... Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος". Φυσικά δεν το είπα γιατί θέλω να σε βγάλω λάθος. Τώρα, όσον αφορά τους χιλιάδες επιστήμονες, νομίζω πως κατέστησα σαφές ότι υπάρχει συμφωνία ανάμεσά τους στο ότι όλες οι προτάσεις (1-4) είναι αληθείς, ωστόσο υπάρχει διαφωνία στο αν το φαινόμενο της αύξησης της μέσης θερμοκρασίας οφείλεται αποκλειστικά και μόνο σε ανθρωπογενείς παράγοντες και αποκλειστικά και μόνο στο φαινόμενο του θερμοκηπίου. Δεν υπάρχει διαφωνία στο ότι το φαινόμενο του θερμοκηπίου συμβάλλει στην αύξηση της θερμοκρασίας ούτε στο ότι η ανθρώπινη δραστηριότητα ενισχύει το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Τέλος, δεν υπάρχει διαφωνία στο ότι, ανθρωπογενές ή όχι, το φαινόμενο της αύξησης της θερμοκρασίας πρέπει να αντιμετωπιστεί.

Γλωσσικά θέλω να πω ότι σαν πλήρης όρος με καλύπτει μόνο το "παγκόσμια αύξηση της μέσης θερμοκρασίας", αλλιώς με βολεύει και το "παγκόσμια θέρμανση". Διαφωνώ με τον όρο "αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη", γιατί η θερμοκρασία του πλανήτη αφενός δεν είναι ομοιογενής, αφετέρου δεν αυξάνεται. Η αύξηση αφορά την επιφάνεια του πλανήτη και την ατμόσφαιρα. Επίσης διαφωνώ και με το σκέτο "παγκόσμια αύξηση της θερμοκρασίας" γιατί αυτό το "μέση" είναι πολύ σημαντικό στοιχείο που οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται και καταλαβαίνουν λάθος το φαινόμενο, με αποτέλεσμα να λένε "τι αυξάνεται η θερμοκρασία; Πέρσι είχε πιο πολλή ζέστη το καλοκαίρι" ή "ο φετινός χειμώνας ήταν πιο κρύος". Και ναι, το "global warming" δεν περιέχει όλες αυτές τις λεπτομέρειες, γι' αυτό και σε ελεύθερο context δεν με ενοχλεί το "παγκόσμια θέρμανση" (που έτσι κι αλλιώς, λεκτικά είναι ενέργεια του "θερμαίνω").
 

daeman

Administrator
Staff member


:whistle: :cry: :rolleyes:
 
Top