metafrasi banner

every 15 minutes on the hour

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς θα αποδίδατε αυτή την έκφραση; Εννοεί ότι ένα συμβάν θα επαναλαμβάνεται κάθε 15 λεπτά, ως εξής π.χ.: 10:00, 10:15, 10:30, 10:45, 11:00. Η έναρξη δηλαδή θα είναι υποχρεωτικά σε τέταρτο της ώρας.
 
«Ανά τέταρτο της ώρας» ή «ανά δεκαπεντάλεπτο» είναι το πιο κοντινό που σκέφτομαι. Θα μπορούσε βέβαια να παραπέμπει σε π.χ. 10:10, 10:25, 10:40, 10:55, 11:10, αλλά δεν μπορώ να βρω καλύτερο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό είναι το πρόβλημά μου κι εμένα, ότι το "ανά δεκαπεντάλεπτο" δεν βάζει τον περιορισμό. Κανονικά η αγγλική έκφραση είναι every hour on the hour, αλλά εδώ έχει μετατραπεί σε every 15 minutes on the hour.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν δεν ήταν για υπότιτλο θα έλεγα «κάθε τέταρτο από και τέταρτο». :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κάθε ώρα και κάθε τέταρτο μετά;
Κάθε ακέραιο τέταρτο της ώρας;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κάθε τέταρτο ξεκινώντας από το ακριβώς της ώρας;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η πλάκα είναι ότι έτσι χτυπάνε οι καμπάνες στις Μεσευρώπας...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι το "κάθε ακέραιο τέταρτο της ώρας" θα δώσει καλύτερα την εικόνα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τελικά ίσως είναι σαφέστερο το "κάθε ώρα και ακέραιο τέταρτό της".

(Σαν να διαπραγματευόμαστε τη μετεκλογική κυβέρνηση κάνουμε.)
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν πρόκειται για οδηγίες (για χορήγηση φαρμάκου ή για κάποια εξέταση, π.χ.), δεν υπάρχει περιορισμός χώρου και θέλεις κάτι που να μην μπερδευτεί κανείς, το έχεις στο πρώτο ποστ:
«κάθε ώρα ανά 15λεπτο (π.χ. 10:00, 10:15, 10:30, 10:45, 11:00 κ.ο.κ.)»
Πιο λιανά δεν γίνεται. Ξέρω, καλύτερα θα ήταν κάτι πιο λιτό και οικονομικό, αλλά διαλέγεις τι προέχει, λιτότητα ή απόλυτη σαφήνεια. Για πολλά από τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν εγώ δεν θα είχα αντίρρηση, αλλά αν πρόκειται για οδηγίες, καλύτερα να υποθέτουμε ότι απευθύνονται σε χαζούς.
Μόνο μια απορία: το «ακέραιο» τι προσθέτει ως προσδιορισμός στο «τέταρτο»; Πώς είναι τα μη ακέραια τέταρτα; Λειψά; 12λεπτα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το πρωτο 15λεπτο (τεταρτο) καθε ωρας.
Αυτό δεν είναι σωστό επειδή δίνει μόνο το ΧΧ:15, όχι τα ΧΧ:30, ΧΧ:45, και ΧΧ:00.

Μόνο μια απορία: το «ακέραιο» τι προσθέτει ως προσδιορισμός στο «τέταρτο»; Πώς είναι τα μη ακέραια τέταρτα; Λειψά; 12λεπτα;
Πολλές απορίες έχεις εσύ. Πρόσεξε μη σου στείλω τη γλωσσική Αστυνομία Πόλεων.
Το διάστημα από 0:05 μέχρι 0:20 δεν είναι τέταρτο της ώρας; Ε; Ε; Είναι ακέραιο; (Δεν το σώζω με τίποτα; ) Πώς να το πούμε αυτό; Κύρια τεταρτημόρια; Καρτεσιανά τεταρτημόρια;
 

daeman

Administrator
Staff member
Υποθέτω ότι δεν κάνεις πλάκα (που κάνεις, αλλά μ' έπιασε και μένα το φθειρικό μου τώρα). Και το 10:05 - 10:20 ακέραιο τέταρτο είναι, και το 10:06 - 10:21 κ.ο.κ. Οπότε το «ακέραιο» τι χρειάζεται στο τέταρτο; Στην ώρα κάτι προσθέτει από την άποψη της σαφήνειας (κάθε ακέραια ώρα), στο τέταρτο όμως δεν πλεονάζει;
Σώνει και καλά
να σώσουμε την ακεραιότητα του τετάρτου; Hell-bent on hell's bells integrity? Hellexit from them integral quarters, ίνα μην εξέλθω εκ Ταρτάρων. :devil:
 

northaegean

New member
Αυτό δεν είναι σωστό επειδή δίνει μόνο το ΧΧ:15, όχι τα ΧΧ:30, ΧΧ:45, και ΧΧ:00.

Το ΟΝ the hour ( αν δεν κανω λαθος) σημαινει με την εναρξη καθε ωρας. Αρα αναφερεται στο πρωτο δεκαπενταλεπτο καθε ωρας.
 
Top