metafrasi banner

every 15 minutes on the hour

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να είμαι ειλικρινής, εμένα με μπερδεύει αυτή η σύναψη (every 15 minutes on the hour) (για την οποία μου φαίνεται σαν να λείπει κάτι, κάποιο κόμμα ή επεξήγηση, π.χ. every 15 minutes, on the hour and thereafter ή every 15 minutes starting on the hour) και ακολούθησα τυφλά τις διευκρινίσεις στο πρώτο ποστ της Αλεξάνδρας.

Κατά τα λοιπά, δεν μπορώ εύκολα να καταρρίψω την ερμηνεία που δίνεις, Northaegean.
 
Υποθέτω ότι δεν κάνεις πλάκα (που κάνεις, αλλά μ' έπιασε και μένα το φθειρικό μου τώρα). Και το 10:05 - 10:20 ακέραιο τέταρτο είναι, και το 10:06 - 10:21 κ.ο.κ. Οπότε το «ακέραιο» τι χρειάζεται στο τέταρτο; Στην ώρα κάτι προσθέτει από την άποψη της σαφήνειας (κάθε ακέραια ώρα), στο τέταρτο όμως δεν πλεονάζει;

Είμαι μαζί σου. Μη ακέραιο τέταρτο είναι οτιδήποτε δεν είναι ακριβώς 15 λεπτά. Βέβαια υπάρχει μαθηματικός τρόπος για να εκφράσεις αυτό που λένε. Είναι το κάθε τέταρτο του οποίου ακέραιος διαιρέτης είναι το τέταρτο (60/15, 45/15, 30/15 και 15/15, είναι τα μοναδικά που δίνουν ακέραιο πηλίκο). Προφανώς αυτό είχανε όλοι στο μυαλό τους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είμαι μαζί σου. Μη ακέραιο τέταρτο είναι οτιδήποτε δεν είναι ακριβώς 15 λεπτά. Βέβαια υπάρχει μαθηματικός τρόπος για να εκφράσεις αυτό που λένε. Είναι το κάθε τέταρτο του οποίου ακέραιος διαιρέτης είναι το τέταρτο (60/15, 45/15, 30/15 και 15/15, είναι τα μοναδικά που δίνουν ακέραιο πηλίκο). Προφανώς αυτό είχανε όλοι στο μυαλό τους.
Κοντά, αλλά όχι. Και τα τέταρτα από 0:05 ως 0:20 καλύπτουν αυτή την απαίτηση (δίνουν ακέραιο πηλίκο, εννοώ). Αυτό που εννοούμε όλοι είναι:

Κάθε ακέραιο πολλαπλάσιο του τετάρτου της ώρας αρχίζοντας από το ακριβώς.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
για την οποία μου φαίνεται σαν να λείπει κάτι, κάποιο κόμμα ή επεξήγηση, π.χ. every 15 minutes, on the hour and thereafter ή every 15 minutes starting on the hour...
Όχι, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει. Ούτε λείπει κόμμα, ούτε η μέτρηση του χρόνου ξεκινάει από την ακέραιη ώρα. Αυτό που λέει είναι το εξής:
Αν συμβεί το γεγονός Α στις 10.20, από τις 10.30 θα αρχίσει να χτυπάει συναγερμός κάθε 15 λεπτά, δηλαδή 10.30, 10.45, 11.00, 11.15 κλπ. Αν ξέρετε εσείς κάποιον τρόπο να το διατυπώσετε, πλην του παραδείγματος, πείτε μου. Επειδή στα αγγλικά δίνει το παράδειγμα ως επεξήγηση, αλλά πρώτα έχει πει "every 15 minutes on the hour". Ε, αυτό θέλω να δω πώς μπορεί να διατυπωθεί. Αλλιώς με το παράδειγμα όλοι θα καταλάβουν, και μπορεί να είναι άνευ σημασίας το πώς θα το πούμε.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πώς θα αποδίδατε αυτή την έκφραση; Εννοεί ότι ένα συμβάν θα επαναλαμβάνεται κάθε 15 λεπτά, ως εξής π.χ.: 10:00, 10:15, 10:30, 10:45, 11:00. Η έναρξη δηλαδή θα είναι υποχρεωτικά σε τέταρτο της ώρας.

Σωστα, οπως εγραψα και παραπανω..... το πρωτο 15λεπτο καθε ωρας.

Εεεε, χμ, qué? :confused: :confused:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Προσοχή, σε τέταρτο της ώρας είπα, όχι υποχρεωτικά στην ακέραιη ώρα, αλλά στο αμέσως επόμενο μετά το συμβάν τέταρτο της ώρας μεταξύ των 00, 15, 30, 45.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ανά 15λεπτο από τη συμπλήρωση του επόμενου τετάρτου της ώρας, ξεκινώντας τη μέτρηση από κάθε ακέραιη ώρα.
Τι λες; Με τη λέξη του κειμένου-στόχου χρεώνεις; Αν είναι έτσι, να προσθέσω κι άλλη σάλτσα, να βγει σωστή η μακαρονάδα.

Άζμα ξελαμπικαριστικόν, για να μη βάλω το Dazed and Confused, με τις διατυπώσεις τους.

No Quarter - Led Zeppelin

 
Κοντά, αλλά όχι. Και τα τέταρτα από 0:05 ως 0:20 καλύπτουν αυτή την απαίτηση (δίνουν ακέραιο πηλίκο, εννοώ). Αυτό που εννοούμε όλοι είναι:

Κάθε ακέραιο πολλαπλάσιο του τετάρτου της ώρας αρχίζοντας από το ακριβώς.

Δεν δίνει ακέραιο πηλίκο με διαιρέτη το τέταρτο. Είπα "το κάθε τέταρτο του οποίου ακέραιος διαιρέτης είναι το τέταρτο".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αλεξάνδρα, αφού το εξηγεί μετά, αν πεις «κάθε τέταρτο της ώρας, δηλαδή [...]» δεν καλύπτεσαι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μάλλον έτσι πρέπει να γίνει. Μόνο με την επεξήγηση μπορεί να καταλάβει κάποιος πώς λειτουργεί το σύστημα.
 
Εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα με το "κάθε τέταρτο της ώρας". Μαθηματικά αυτό είναι "κάθε 1/4 των 60". Τέσσερα τέταρτα έχουν τα 60 λεπτά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως αντί με το "ακέραιο" γίνεται σαφέστερο με το "συμπληρωμένο": Ο συναγερμός ενεργοποιείται με τη συμπλήρωση του αμέσως επόμενου μετά το συμβάν τέταρτου της ώρας και στη συνέχεια επαναλαμβάνεται κάθε 15 λεπτά.
 
Top