metafrasi banner

electrically matched

nickel

Administrator
Staff member
electrically matched
Π.χ. However, the secret is in the antenna which has to be electrically matched to the specific frequency you are using.

Το «συνταιριασμένη» δεν είναι λέξη της τεχνικής ορολογίας. Ηλεκτρολογικά αντίστοιχη; Μα κάτι καλύτερο θα υπάρχει.
 
Σε παρεμφερές (αλλά διακριτό) συγκείμενο, το "impedance matching" αποδίδεται σχεδόν καθολικά ως "προσαρμογή της σύνθετης αντίστασης / εμπέδησης", και τα σχετικά κυκλώματα λέγονται "προσαρμοστικά".

Επομένως, και για τον όρο που αναφέρεις θα έλεγα "ηλεκτρικά προσαρμοσμένη".
 

nickel

Administrator
Staff member
Διάφορα τέτοια προσαρμοσμένα είχα βρει και στη βάση teleterm (αναζήτηση match) και αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω έναν μάλλον λαϊκό όρο όπως (συν)ταιριασμένος (εντάξει, δεν θα πω ασορτί) ή έναν «επίσημο» που μου φαίνεται αταίριαστος ακατάλληλος. Άλλο είναι να αγοράζεις το Α ώστε να αντιστοιχεί ηλεκτρ(ολογ)ικά στο Β και άλλο να αγοράζεις το Α και να το προσαρμόζεις για να δουλέψει με το Β.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια κι έχεις να κάνεις με κεραίες, μήπως αρκεί εδώ απλώς το «ηλεκτρικά συντονισμένη»; ΟΚ, δεν έγραψε tuned. Και λοιπόν;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δυστυχώς όχι. Οι κεραίες είναι απλώς ένα παράδειγμα, το electrical matching μια μεγάλη υπόθεση και εγώ ένας άσχετος με τα ηλεκτρικά και τα ηλεκτρολογικά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι εγώ που (θα έπρεπε να) είμαι σχετικός, τι να πω πέρα από το ότι τα σκονισμένα βιβλία μου δεν βοηθάνε;

Να προτείνω όμως την (με ελάχιστα ευρήματα) εξομοίωση (ξεκινώντας από τη γερμανική απόδοση, angleichen).
 
... να έχει ηλεκτρικές προδιαγραφές αντίστοιχες με αυτές που ορίζονται για τη συχνότητα που θα χρησιμοποιηθεί... ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Το «αντίστοιχων ηλεκτρικών προδιαγραφών» θα εξυπηρετούσε τον άσχετο και μη απαιτητικό. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εσείς που είστε των θετικών επιστημών, πόσο πιθανό θεωρείτε να αναφέρεται αυτό σε ηλεκτρομαγνητική συμβατότητα;
 

daeman

Administrator
Staff member
Απίθανο, λεωγωτώρα, γιατί μάλλον θα έγραφε electromagnetically matched, και μιλάει για συχνότητες.
Εκτός αν ο γράφων τα μπερδεύει, κάτι που μόνο εσύ που έχεις το κείμενο ξέρεις. ;)
 

daeman

Administrator
Staff member
Ε, ασταδιάλα πια, είμαστε εντελώς matched, Δρ7χ! :)
Την ίδια ώρα, τα ίδια πράγματα. Προτείνω να εφαρμόσουμε το σύστημα των ημιώρων, να μην κάνουμε διπλό κόπο.
 
Top