metafrasi banner

egg on the face

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ ξέρω ότι υπάρχει εμφανές και σοβαρό ορολογικό πρόβλημα όταν το χτυπητό αβγό είναι διαφορετικό από τα χτυπητά αβγά, πάντως και όταν η στραπατσάδα δεν είναι στρωματσάδα.
 

daeman

Administrator
Staff member
...το οποίο έχει να κάνει και με το πώς έχει μάθει κανείς — λ.χ. έτσι έφτιαχνε εμένα ανέκαθεν η μάνα μου τη δική της εκδοχή της ομελέτας· το κιτρινωπό φρίσμπι το πρωτοείδα όταν κατέβηκα Αθήνα. :inno:

Ακριβώς. Όπως έχει μάθει ο καθείς.

Εγώ από την άλλη, ομελέτα ξέρω (και φτιάχνω συχνά, κι έχω πάρει ουκ ολίγα εύσημα από πολλούς για τις σουπερομελέτες μου) μόνο το φρίσμπι όπως το λες. Δηλαδή, γι' αυτό που λέω ομελέτα, τα αβγά χτυπημένα στο πιάτο και ποτέ στο τηγάνι (γιατί τότε προκύπτει το κιτρινωπό νιανιά που μόνο αρκετά μεγάλος έμαθα να τρώω, στας Ευρώπας, και δεν το προτιμώ). Μέχρι τότε βέβαια, είχα φάει μικρός το ωμό χτυπητό αβγό (προσοχή στον ενικό) σκέτο -μπούκωμα με το στανιό, γιατί δε μ' άρεσε- ή με ζάχαρη για επιδόρπιο ή με αλάτι και ξίδι για ορεκτικό. Φαίνεται όμως ότι το μπούκωμα οδήγησε σε αποστροφή, γιατί τέτοιο πράμα δεν ξανάφαγα από την εφηβεία κι ύστερα που έκανα τη γαστριμαργική μου επανάσταση, και πλέον τα τρώω μόνο ομελέτα (αδιατάρακτη στο τηγάνι). Ούτε βραστά (ούτε μελάτα, ούτε σφιχτά· ένας λόγος που το Πάσχα δε μου λέει και πολλά —άλλοι είναι η απουσία δώρων και η απέχθειά μου προς τη μυρωδιά του αρνιού) ούτε άλλως πως, τουλάχιστον από τους παραδοσιακά ελληνικούς τρόπους, στραπατσάδας (τοματοφόρου) ή καγιανά εξαιρουμένου.

Δεν είμαι δηλαδή αρμόδιος να μιλήσω για αβγά, αλλά η ομελέτα είναι σπεσιαλιτέ μου. Με τον ορισμό που την έμαθα από μικρός· σκέτη, ή και με πατάτες, ντομάτα, πιπεριά, κρεμμύδι, κάπαρη, άνηθο, μανιτάρια, τυριά (από τέσσερα μέχρι δεκατέσσερα), ζαμπόν, μπέικον, λουκάνικο, σύγκλινο, απάκι, σουτζούκι, παστουρμά, χαμόν, λόμο, τσορίσο, κοντολογίς με την Άρτα και τα Γιάννενα, ό,τι βρω στην αγορά, στο ψυγείο ή στα ντουλάπια.

Τέλος, προς το παρόν, ν' αποθέσω εδώ και το νήμα για το αβγό, το ρήμα ομελετώ (από το μελετώ —όχι, δεν αφήνω κανέναν να διαβάσει τ' αβγά μου για χρησμούς!), τη λεξιπλασία για την καλομελέτα και την κακομελέτα (αναλόγως αν είναι με αβγά ή με αυγά) και τον θεσπέσιο χοληστερόλεθρο της στάκας με τ' αβγά. Και τη Σπηλιά των Χαμένων Αβγών του Χεμινγουέι (huevocación), μήπως βρούμε εκεί τον μίτο, την άκρη του νήματος.

Αβγόφετες κανείς; Και μια που βρήκαμε τ' αβγά, μήπως είδατε τα πασχάλια; :laugh:
Έχω αβγά ντόπια φρεσκότατα από όρνιθες χοχλιδάτες και πάω να τα ομελετήσω. Κι ας ανέβει η χοληστυρίνη μου στο 1000.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το θέμα δεν είναι αν είσαι μόνη ή αν κουβαλάτε εδώ τη συνταγή που μάθατε από το σπίτι σας. Κοιτάμε ποια ορολογία επικρατεί σε κάθε περίπτωση. Άμα σας παραγγείλουν στραπατσάδα, μην τους πάτε scrambled eggs. Αν σας παραγγείλουν χτυπητά αβγά, μην τους πάτε ντεκότο. Τουλάχιστον ρωτήστε πρώτα. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μουσικό διάλειμμα, για να χαλαρώσουμε :whistle: και να ξεχάσουμε για λίγο τ' αβγά :inno::

Rockin' in the henhouse - Huevos Rancheros


Φτου! Ξέχασα τα δικά μου στη φωτιά. :laugh:
 

nickel

Administrator
Staff member
Η απόδοση «χτυπητά αυγά» για τα scrambled eggs [...] είναι κττμά απλώς αγγλισμός.

Κάτι σαν μεταφραστικό δάνειο, που ήρθε μαζί με την ανάπτυξη του τουρισμού και τα scrambled eggs των ξενοδοχείων.
 

bernardina

Moderator
Το θέμα δεν είναι αν είσαι μόνη ή αν κουβαλάτε εδώ τη συνταγή που μάθατε από το σπίτι σας. Κοιτάμε ποια ορολογία επικρατεί σε κάθε περίπτωση. Άμα σας παραγγείλουν στραπατσάδα, μην τους πάτε scrambled eggs. Αν σας παραγγείλουν χτυπητά αβγά, μην τους πάτε ντεκότο. Τουλάχιστον ρωτήστε πρώτα. :)

Δεν θυμάμαι κανέναν πελάτη μου να μου παραπονέθηκε ότι μπέρδεψα την παραγγελία του, αλλά δεν πειράζει. Συνεχίστε. Σαν να μην υπάρχουν και αντίθετες γνώμες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, αρνούμαι! :)
Εσύ μπορεί να αρνείσαι όσο θέλεις, αλλά πρέπει να αναγνωρίσεις ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει ολόκληρη γενιά Ελλήνων που έχει πατήσει τα τριάντα και ποτέ δεν έφαγε "χτυπητό αβγό" ούτε το έχει δει ποτέ. Ακόμα κι εγώ έχω να το δω από τότε που ήμουν παιδί. Καλώς ή κακώς, καμιά σύγχρονη γυναίκα πλέον δεν ταΐζει το παιδί της ωμό αβγό με ζάχαρη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο καγιανάς είναι από το τούρκικο kaygana, που σημαίνει ομελέτα (ομελέτα με κάτι άλλο, όπως διάβασα κάπου, αλλά θα περιμένω τους τουρκολόγους μας να μας το εξηγήσουν).

Το ντεκότο το έτρωγα στο δημοτικό, όχι συχνά, με ζάχαρη. (Μου το έδιναν να το φάω, δεν το έφτιαχνα μόνος μου.) Χτυπητό αβγό με αυτή τη σημασία δεν υπάρχει σήμερα, μόνο στη λογοτεχνία.

Το σφουγγάτο είναι ομελέτα με κάτι άλλο (όπως είδα να λένε για τον τούρκικο καγιανά). Με λαχανικά ή με πατάτες, στη δική μου περίπτωση.

Για τη φριτάτα δεν ξέρω τίποτα και θα περιμένω να μου πείτε εσείς.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τη λέξη ντεκότο την πρωτοέμαθα χτες στη Λεξιλογία, πάντως. Στο λιμάνι άντε να μας χτυπούσαν κανά αβγό.
Ορίστε, αμαρτία εξομολογημένη...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ούτε στο σπίτι μου λεγόταν ντεκότο, αλλά, αν θυμάμαι καλά, ούτε χτυπητό αβγό. Είχαμε μια άλλη λέξη: κορκάδα (κροκάδα). Επειδή φτιάχνεται φυσικά από τον κρόκο του αβγού, το ασπράδι δεν παίζει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ντεκότο έχει μακρά ιστορία: εδώ σε βιβλίο του 1900, της Καλιρρόης Παρρέν:

http://books.google.gr/books?id=yoV...en&sa=X&ei=b8OJU4XdJsPG0QWTsoCQBg&redir_esc=y

Αν προέρχεται από το ιταλικό decotto, αυτό σημαίνει «αφέψημα«. Αν με ρωτούσες τότε που έτρωγα το ντεκότο, θα σου έλεγα ότι βγαίνει από de + κόττος: «από την κότα». Αλλά... put the cot down! :-)
 

bernardina

Moderator
Frittata

Frittata is an egg-based Italian dish similar to an omelette or crustless quiche, enriched with additional ingredients such as meats, cheeses, vegetables or pasta. The word frittata is derived from Italian and roughly translates to "egg-cake".



H εικόνα από την ιστοσελίδα του σεφ Γιάννη Λουκάκου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Α, είναι η ομελέτα που κάνω όταν ανοίγω το ψυγείο και παίρνω διάφορα απομεινάρια. :-)
 

daeman

Administrator
Staff member

bernardina

Moderator
List of egg dishes
Αν και περιλαμβάνει διάφορα περίεργα (κι όχι όλα ορεκτικά...) έχει τις αβγοφέτες (ή αβγόφετες) χωρίς παραπομπή σε χώρα. Και δεν έχει τον καγιανά. Όσοι πιστοί προσέλθετε προς συμπλήρωσιν. ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όπου μόλις πατήσεις στην avgofeta ανοίγει η σελίδα French toast (μας πήρανε χαμπάρι)... Από την άλλη, στη λίστα βρήκα το ενδιαφέρον πρωινό πιάτο Menemen (τουρκικής κουζίνας, λέει).
 

bernardina

Moderator
Και ιδού το ντεκότο αλλιώς.

Kogel mogel, Gogl-Mogl, Gogel-Mogel, Gogol-Mogol (Russian: Гоголь-моголь), Gogli-Mogli, or Gogle-mogle (Yiddish: גאָגל-מאָגל) is an egg-based homemade dessert popular in Eastern Europe and Caucasus. It is made from egg yolks, sugar, and flavourings such as honey, vanilla, cocoa or rum, rather close to eggnog. In its classic form it is served slightly chilled or at room temperature. Served warm or hot, it is considered a home remedy for sore throats. As a home remedy it could be of Russian or Yiddish origin. Variations include milk, honey and soda.




ΥΓ. Πρωτοαναφέρθηκε εδώ. ;)
 
Top