metafrasi banner

demand generation = δημιουργία ζήτησης

crystal

Moderator
Ορισμός από τη wiki:

Demand Generation is the focus of targeted marketing programs to drive awareness and interest in a company's products and/or services.

Ή δεν υπάρχει διαδεδομένος όρος ή εγώ δεν ψάχνω όπως πρέπει - είναι κι η ώρα δύσκολη, βλέπετε... Έχετε καμιά ιδέα;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και όχι τίποτ' άλλο... Το κοιτάς, το ξανακοιτάς, λες «τι περίεργη ορολογία έχουν σκαρφιστεί άραγε εδώ που δεν το βρίσκει καν;» και δεν τολμάς να πεις κουβέντα... :)
 

crystal

Moderator
Το κοιτάς, το ξανακοιτάς, λες «τι περίεργη ορολογία έχουν σκαρφιστεί άραγε εδώ που δεν το βρίσκει καν;» και δεν τολμάς να πεις κουβέντα... :)

Φύλαγα τα νώτα μου - πλέον από τους μαρκετίστες περιμένω τα πάντα. :D
 

SBE

¥
Εγώ εκτός θέματος, νόμισα ότι είναι το όνομα που δίνουν οι κοινωνιολόγοι στη νέα γενιά που τα ζητάει όλα εδώ και τώρα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εγώ εκτός θέματος, νόμισα ότι είναι το όνομα που δίνουν οι κοινωνιολόγοι στη νέα γενιά που τα ζητάει όλα εδώ και τώρα.

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, μόλις πρωτοείδα τον τίτλο του νήματος.
Από την άλλη, αυτό δεν έκανε πάντα η νέα γενιά; We want the world and we want it now. Κι αν δεν το κάνει η νέα γενιά, ποιος;
Και οι μεγαλύτεροι τα θέλουμε όλα τώρα, αλλά οι απαιτήσεις μας συνήθως περιορίζονται στα υλικά, αυτά που μας σερβίρουν οι μαρκετίστες, δημιουργώντας μας πλαστές ανάγκες με όπλο αυτό το demand generation. Το κακό είναι ότι βάζουν πια στο στόχαστρο και τα παιδιά, από πολύ μικρή ηλικία, κι άντε να τα συμμαζέψεις μετά...
 
Top