metafrasi banner

carbonated (μοριακή γαστρονομία)

surfmadpig

New member
Καλησπερα,

Σε ομιλία σχετική με τη μοριακή γαστρονομία έχω να αποδώσω
"carbonated grapes".

("The champagne grapes that you see are actually carbonated grapes" σε περιγραφή συνταγής "seafood with champagne")

Δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς διεργασία έχουν υποστεί τα εν λόγω σταφύλια, αν είναι σταφύλια με πρόσθεση ανθρακικού ή σφαιροποιημένο ανθρακικό που μοιάζει με σταφύλι, ή κάτι διαφορετικό.

(και με την ευκαιρία, έχει κανείς υπόψη του κάποιο σχετικό αγγλοελληνικό γλωσσάρι; )
 

surfmadpig

New member
Μάλλον ναι, ιδιαίτερα αφού αναφέρει πως τα σταφύλια είναι δεκτικά στο ανθρακικό (τι μαθαίνω πάλι απόψε...).
Υπάρχει όμως κάποιος ελληνικός όρος για την πρόσθεση ανθρακικού σε αναψυκτικά/φρούτα/σετιάλλοτοβάζουνεπλέον ή θα αναγκαστώ να πω "σταφύλια με ανθρακικό";
 

nickel

Administrator
Staff member
Φαίνεται ότι η αγορά δεν είναι ακόμα έτοιμη για «ανθρακούχα φρούτα». Προτιμά τα «φρούτα με ανθρακικό». Όπως εδώ, στο 8.

Και μια δική μου παραξενιά: Δεν νομίζετε ότι είναι πολύ καλύτερο να μιλάμε για προσθήκη ανθρακικού παρά για πρόσθεση;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εγώ συμφωνώ με τη διατύπωση "με ανθρακικό". Τα "ανθρακούχα φρούτα" θα μ' έστελναν σε άλλη κατεύθυνση. Ούτως ή άλλως, ακόμα και η έκφραση "ανθρακούχο νερό" είναι λίγο εκτός των προδιαγραφών της ορολογίας της χημείας.
 

SBE

¥
Προσθήκη, εννοείται.

Είμαι περίεργη να δω τι γεύση έχουν τα φρούτα αυτά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν νομίζετε ότι είναι πολύ καλύτερο να μιλάμε για προσθήκη ανθρακικού παρά για πρόσθεση;
Είναι τελικά προσθήκη ανθρακικού ή μήπως κορεσμός με διοξείδιο του άνθρακα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Α, μη μου το χαλάς με τα πραγματολογικά σου. Το σχόλιό μου ήταν 100% γλωσσικό, επειδή συχνά πέφτω πάνω σε προσθέσεις που θα ήθελα να είναι προσθήκες. (Και σε αφαιρέσεις που θα ήθελα να είναι προσθήκες, αλλά αυτό είναι πολιτικό σχόλιο.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσωπικά πιστεύω πως περί κορεσμού με CO[SUB]2[/SUB] πρόκειται, όπως φτιάχνονται και τα αναψυκτικά με ανθρακικό.
 
Top