Bye bye, signature; good morning, avatar

daeman

Administrator
Staff member
Ευχαριστώ και προσκυνώ, πολυχρονεμένε μου Ζάζουλα, που να μου κόβει ο Θεός δευτερόλεπτα και να σου δίνει χρόνια! :) Μπήκε το γκιφάκι στο εικονοστάσι, να θωρώ τα μάτια ολημερίς κι ολονυχτίς.
(Εννοούσα "τέσσερα πράγματα εκτός από τα δύο ήδη δεδομένα". ;-)
Οψάργας τα εγυάλισα
όλα μου τα λυχνάρια
μα τζίνι δεν επρόβαλε,
ώφου, αναστενάρια!

Καλημέρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πάει η προηγούμενη υπογραφή: Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has. Η ρήση αυτή ανήκει στην Margaret Mead, ανθρωπολόγο του 20ού αιώνα της οποίας το έργο αν και έχει αμφισβητηθεί από κάποιους συναδέλφους της, παραμένει ακόμα σημαντικό.

Όχι ότι δε με εκφράζει πια. Όμως, με αφορμή τη θλίψη που μου έχουν προκαλέσει οι επιθέσεις και οι θάνατοι των τελευταίων ημερών, που μας προβλημάτισαν και στο νήμα Περί βίας, την αντικατέστησα με την παρακάτω ρήση:

Tous les bourreaux sont de la même famille

Τα λόγια ανήκουν στον Αλμπέρ Καμύ, και προέρχονται από μια ομιλία που εκφώνησε στο πανεπιστήμιο της Ουψάλας, όταν είχε πάρει το Νομπέλ λογοτεχνίας. Ο τίτλος της ομιλίας είναι L'artiste et son temps (Ο καλλιτέχνης και η εποχή του) και είναι μία από αυτές τις δύο.

Παρακάτω, κοπτοραπτική μετάφραση από την Ελευθεροτυπία:
[...]
Ο Αλμπέρ Καμί έγραφε για τους σταλινικούς του καιρού του: «Η καινούρια θέση των ανθρώπων που αυτοαποκαλούνται ή νομίζουν πως είναι αριστεροί συνίσταται στο να λένε: υπάρχουν ορισμένα είδη καταπίεσης που μπορούν να δικαιολογηθούν, γιατί συμβαδίζουν με την κατεύθυνση της ιστορίας. Θα υπήρχαν επομένως προνομιούχοι δήμιοι. Είναι όμως μια θέση που εγώ θα την αρνούμαι πάντοτε. Επιτρέψτε μου να αντιτάξω σε αυτή τη θέση την παραδοσιακή σκοπιά αυτού που ονομαζόταν ίσαμε σήμερα αριστερά: όλοι οι δήμιοι είναι από την ίδια φάρα».

* Όσο για το βασικό επιχείρημα που επικαλείται ο Μίκης Θεοδωράκης, ότι δηλαδή όποιος μιλάει για τα εγκλήματα του σταλινισμού χύνει νερό στο μύλο του αμερικανικού ιμπεριαλισμού, νιώθουμε τον πειρασμό να δώσουμε και πάλι το λόγο στον Καμί: «Σε όποιον μιλά για το δούλο των αποικιών που ζητάει δικαιοσύνη δείχνουν το ρώσο τρόφιμο των στρατοπέδων και αντίστροφα. Κι αν διαμαρτυρηθείτε για τη δολοφονία ενός αντιφρονούντα ιστορικού, όπως ο Καλάντρα στην Πράγα, σας πετούν κατά πρόσωπο δυο τρεις νέγρους της Αμερικής. Μέσα σε αυτό το κλίμα του αηδιαστικού πλειστηριασμού ένα μόνο πράγμα δεν αλλάζει, το θύμα που είναι πάντα το ίδιο. Μια μόνον αξία εξευτελίζεται ή παραβιάζεται διαρκώς, η ελευθερία. Και παντού μαζί με την ελευθερία ταπεινώνεται και η δικαιοσύνη».

Νομίζω ότι το κείμενο δεν έχει μεταφραστεί ακόμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο αγγλικό The Myth of Sisyphus And Other Essays, το τελευταίο «δοκίμιο» (The Artist and His Time) είναι συνέντευξη του 1953 (το Νομπέλ το πήρε το 1957). Αν δεν σας πειράζει που είναι στα αγγλικά...
 

Attachments

  • The Artist and His Time.pdf
    84.1 KB · Views: 212

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτή ήταν η πρώτη εμφάνιση, όπως λέει εδώ στην υποσημείωση. Δεν τη βρήκα στα γαλλικά να τη διαβάσω, ωστόσο βρήκα το κείμενο της ομιλίας που είχε εκφωνήσει στην Ουψάλα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Την υπογραφή Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι = Whom the gods would destroy, they first make mad. την έχω πολύ καιρό, από την αρχή της κρίσης. Δεν έχουν εκλείψει οι λόγοι που τη διάλεξα, αλλά είναι πιο καλό, από πικρόχολες διαπιστώσεις, να περνάμε σε χρήσιμες παραινέσεις. Όπως εκείνην την απλή που άφησε φεύγοντας ο Λεωνίδας Κύρκος: Σύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά.
 
Επειδή κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) σεσημασμένος Λεξιλόγος έχει αναφέρει κάποτε σε κάποιο post τη φράση που χρησιμοποιώ ως υπογραφή, και ίσως αισθάνεται ότι τον/την αντέγραψα, θέλω να διευκρινίσω ότι τη φράση αυτή χρησιμοποιούσα ως tagline σε μια mailing list (τις θυμάται κανείς αυτές; πριν την εποχή των forum...) ήδη το 1994. Μου αρέσει το τριπλό λογοπαίγνιο, ιδίως επειδή -ως βιολόγος- αισθάνομαι ιδιαίτερη συμπάθεια για τις fruit flies :-)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Η περί ης ο λόγος βαρβατάρα με τις ξανθιές φίλες της. Περιλαμβάνονται όρθιες και ξαπλωμένες πόζες.
Επειδή το εκεί λινκαριζόμενο βιντεάκι έχει αφαιρεθεί, ιδού (Cadmian, με ρέγουλα! :p):
 

Zazula

Administrator
Staff member
H υπογραφή μου μέχρι τώρα έγραφε:
Αγάπη μου, μπορεί να πήρα τον Core i7 975EE, εφτά Χ25-Μ σε RAID5, δύο GTX295 για Quad-SLI και 6x2GB DDR3-2000 CL7 και τώρα να μην έχουμε να φάμε, να ξέρεις όμως ότι δεν το 'κανα για μένα, αλλά για τη φουκαριάρα τη μάνα μου — που 'χει καταρράκτη και χρειάζεται VHQ settings με 8xAA & 16xAF στο Crysis για να μπορεί να το χαίρεται στο 65ιντσο μόνιτορ PNS655 που βρήκα σε τιμή ευκαιρίας.
.
Της έκανα λοιπόν ένα αποχαιρετιστήριο TR1a (Technology Refresh, κλείσιμο ματιού στους ΙΒΜάκηδες) προτού την αλλάξω, οπότε πλέον το κύκνειο περιεχόμενό της είναι:
Αγάπη μου, μπορεί να πήρα τον Core i7-3960X, τέσσερις Samsung 512GB 830 SATA III σε RAID5, τέσσερις HD 7970 για πούρο four-way CrossFireX και 8x8GB PC3-10600 (Patriot - x79) και τώρα να μην έχουμε να φάμε, να ξέρεις όμως ότι δεν το 'κανα για μένα, αλλά για τη φουκαριάρα τη μάνα μου — που 'χει καταρράκτη και χρειάζεται VHQ settings με 8xAA & 16xAF στο Crysis για να μπορεί να το χαίρεται στο 80ιντσο μόνιτορ Aquos LC-80LE632U που βρήκα σε τιμή ευκαιρίας.
.
Για όσους έχουν την απορία σχετικά με το «πόσο πάει το κοστούμι» για “τη φουκαριάρα τη μάνα μου”, έκατσα και το υπολόγισα: Το πισάκι πάει στα 10.367,50 USD κι η οθονίτσα άλλα 3.950 USD (street price, καθότι η τιμή καταλόγου της είναι ένα πεντοχίλιαρο μαρούλια). Τζάμπα πράμα! :wub:
myPC.jpg
 

Earion

Moderator
Staff member
Φίλοι μου, κάτι με τρώει και δεν ωφελεί να σας το κρύβω: ουκ εά με καθεύδειν το της Μπερναρντίνας τρόπαιον!

Βλέπω τις συχνές, σχεδόν καθημερινές, αλλαγές της αβατάρας της και παρασύρομαι. Ψάχνω τρόπο να απαντήσω.

Με αφορμή που ο Δαεμάνος μας θύμισε σήμερα εδώ τον αξέχαστο Φρανκ Ζάππα, τη μία από τις τρεις κατ' εμέ μεγαλοφυΐες στο χώρο της σύγχρονης λαϊκής μουσικής (οι άλλοι δύο για μένα είναι ο Μπράιαν Ήνο και ο Ντείβιντ Μπάουι), αφήνω προσωρινά τον Οθωμανό πρίγκιπα Τζεμ και παίρνω νέα αβατάρα. Θα την κρατήσω μέχρι τις 4 Δεκεμβρίου, ημέρα μνήμης του θανάτου του Ζάππα, ή ίσως μέχρι τις 21 Δεκεμβρίου, ημέρα των γενεθλίων του.

 
Last edited:

bernardina

Moderator
Αν και το κίνητρο (ή να πω καλύτερα η αφορμή; ) για την αλλαγή δεν ήταν ακριβώς αυτό που θα έλεγε κανείς -χμ- θετικό, ;) συμφωνώ και επαυξάνω τόσο στο σκεπτικό της επιλογής όσο και στην επιλογή αυτή καθαυτή. Με γεια η αβατάρα, Εαρίωνα. :upz:
Και αν θα ήθελες να ανανεώσεις την υπογραφή σου κατά το πνεύμα του Μεγάλου Φραγκίσκου Ζαπατούλια, χωρίς να αλλοιώσεις το πνεύμα της, ιδού και το ανάλογο απόφθεγμά του:

Information is not knowledge. Knowledge is not wisdom. Wisdom is not truth. Truth is not beauty. Beauty is not love. Love is not music. Music is THE BEST. :D

...τον αξέχαστο Φρανκ Ζάππα, τη μία από τις τρεις κατ' εμέ μεγαλοφυΐες στο χώρο της σύγχρονης λαϊκής μουσικής (οι άλλοι δύο για μένα είναι ο Μπράιαν Ήνο και ο Ντείβιντ Μπάουι)...

Ήξερα ότι είχα σοβαρούς λόγους να σε συμπαθώ. Αν πρόσθετες και τον Ίαν Άντερσον, θα γινόσουν έβαζες σοβαρή υποψηφιότητα για τον τίτλο του my favorite leχilogist:whistle::p
 

daeman

Administrator
Staff member
...κατά το πνεύμα του Μεγάλου Φραγκίσκου Ζαπατούλια (γιατί, ως γνωστόν, ΟΛΕΣ οι μεγάλες μορφές έχουν ελληνική ρίζα, χεχεχε. Όχι; Πώς όχι; :-))...

Ναι, κι αυτός έχει, αλλά δεν είναι Ζαπατούλιας, είναι κοντοχωριανός μου, ο Φραγκίσκος Ζαπατάκης. Δεν πιστεύεις; Ορίστε τεκμηρίωση, πριν τρία χρόνια. 'Cause I said so.

thfrank_zappa.gif

I never set out to be weird. It was always the other people who called me weird.
Some scientists claim that hydrogen, because it is so plentiful, is the basic building block of the universe. I dispute that. I say there is more stupidity than hydrogen, and that is the basic building block of the universe.
 

bernardina

Moderator
Ναι, κι αυτός έχει, αλλά δεν είναι Ζαπατούλιας, είναι κοντοχωριανός μου, ο Φραγκίσκος Ζαπατάκης. Δεν πιστεύεις; Ορίστε τεκμηρίωση, πριν τρία χρόνια. 'Cause I said so.



Σπέκτια, Μεγάλε Δαεμάνε! Ποια είμαι εγώ η ασήμαντη, ω, μεγάλε γκουρού, που θα πάω κόντρα στα λόγια σου; Φωτιά να πέσει να με κάψει, να μη σώσω ν' αλλάζω αβατάρες σαν τα πουκάμισα, να μου καεί το βίδεο, να μη μου φουσκώσει το σουφλέ, να νιαουρίζει ο σκύλος μου. Άβε, άβε άβε
 

daeman

Administrator
Staff member
..
«Γκουρού» να σε πούνε στ' αυτί (Μαχαρίσι κιόλας), που να πέσει βροχή να σε σβήσει, που ν' αλλάζεις αβατάρες σαν εμένα (ποτέ), που να σάσει μοναχό του το βίδεο, που μιαν κοπανιά να σκάσει το σουφλέ σου απ' το φούσκωμα, που να κελαηδεί ο γάτος σου σαν το στραγαλινό, που θα τον πεις αυτόν «Άβε, άβε, άβε»! Ποιον; Αυτόν, βέβαια!
 

bernardina

Moderator
..
«Γκουρού» να σε πούνε στ' αυτί (Μαχαρίσι κιόλας), που να πέσει βροχή να σε σβήσει, που ν' αλλάζεις αβατάρες σαν εμένα (ποτέ), που να σάσει μοναχό του το βίδεο, που μιαν κοπανιά να σκάσει το σουφλέ σου απ' το φούσκωμα, που να κελαηδεί ο γάτος σου σαν το στραγαλινό, που θα τον πεις αυτόν «Άβε, άβε, άβε»! Ποιον; Αυτόν, βέβαια!
 

bernardina

Moderator
Εν καιρώ, Μπερναρντίνα. Θυμήσου καλέ ποιος σε καλωσόρισε στο φόρουμ!

Νομίζεις πως ξέχασα; ;)
Είδες όμως ότι από την πρώτη στιγμή είχες κόλλημα με τις αβατάρες μου; Το πρώτο πρώτο που σχολίασες ήταν αυτό :laugh:
Αχ, τι όμορφη που ήταν... αραχτή πάνω στον κορμό, μέσα στο φθινοπωρινό σύθαμπο, με τα βιβλία και το (αόρατο) κασετοφωνάκι της να παίζει Τραγούδια του Δάσους.
Α, στο καλό σου! Νοστάλγησα μια αβατάρα:cry:

Έδιτ: Καλέ! Πέρασαν μόνο οχτώ μήνες; Απίστευτο! :eek:
Ξαναμαναέδιτ για το εκ των υστέρων του Εαρίωνα: Πιθανότατα το δίκιο είναι με το μέρος σου, αλλά, όπως αντιλαμβάνεσαι, με το λαμπρό τούτο πλάσμα συνέβη ό,τι και με τον Όμηρο: Πολλές πόλεις ερίζουν και τον διεκδικούν --και για του λόγου τους το αληθές κοτσάρουν την τοπική κατάληξη στο επίθετό του. Τον έχω συναντήσει και Ζαπατόπουλο και Ζαπατίδη και Ζαπατέλη, πιστεύω δε ότι υπάρχουν και άλλες παραλλαγές. Κάποιες με δύο πι. ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πώς λέμε Ζάππειον, δηλαδή; Καμία σχέση! :)

Η γερμανόψυχη σύνδεση πιο πάνω, για να συνδυάσουμε και με κανένα τριβιδάκι.



Ο Θεόφιλος Χ. χρησιμοποίησε τα ογκομετρικά του Ζαππείου και για το κτίριο της αυστριακής Βουλής (ανωτέρω).
 

Attachments

  • 640px-Wien_parlament.JPG
    640px-Wien_parlament.JPG
    33 KB · Views: 405

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ίσως θα ήταν μια καλή ιδέα να διεθνοποιήσουμε το Ζάππειο, να πούμε ότι το ονομάσαμε έτσι για να τιμήσουμε τον Φρανκ· προσφέρεται άλλωστε ο χώρος γύρω γύρω και για συναυλίες.

Αλλά, για να πηγαίνουμε και με τα ντοκουμέντα, όπως έχει πει και ο ίδιος ο Φρανκ, έχει από τον Ιταλό πατέρα του αίμα ελληνικό και αραβικό. Από καμιά Κρήτη θα ξεκίνησε κάποιος προπάππος του και θα κατέφυγε στη Σικελία. Από το Παρθενικό (Partinico) κοντά στο Παλέρμο έφυγε ο πατέρας του και πήγε στην Αμερική.
 
Top