metafrasi banner

business books

dolphink

New member
Υπάρχει μια κατηγορία βιβλίων που στα αγγλικά ονομάζεται business books. Πρόκειται μάλλον για βιβλία αυτοβοήθειας με συμβουλές για τον επαγγελματικό τομέα.
Για να πάρετε μια ιδέα, δείτε την παρακάτω διεύθυνση: https://www.google.gr/search?hl=el&....,cf.osb&fp=bf225c0f847c5089&biw=1280&bih=685

Ονομάζονται κάπως συγκεκριμένα αυτά τα βιβλία στα ελληνικά;
 

MelidonisM

New member
Υπάρχει μια κατηγορία βιβλίων που στα αγγλικά ονομάζεται business books. Πρόκειται μάλλον για βιβλία αυτοβοήθειας με συμβουλές για τον επαγγελματικό τομέα.
Για να πάρετε μια ιδέα, δείτε την παρακάτω διεύθυνση: https://www.google.gr/search?hl=el&....,cf.osb&fp=bf225c0f847c5089&biw=1280&bih=685

Ονομάζονται κάπως συγκεκριμένα αυτά τα βιβλία στα ελληνικά;

βιβλία διοίκησης επιχειρήσεων = business administration/management books
για σκέτο business book, δεν μου έρχεται κάτι αμέσως
(τα βιβλία επιχειρήσεων είναι λογιστικά business logistics books)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επιχειρησιακά βιβλία;
Όχι, αυτά είναι βιβλία για μάνατζμεντ, όχι συμβουλευτικής όπως π.χ τα κλασικά των Ντέιλ Κάρνεγκι, Στίβεν Κόβεϊ (που φαίνονται στο αρχικό λινκ της dolphink).
 

dolphink

New member
Πώς σας φαίνεται το βιβλία επαγγελματικής συμβουλευτικής;
Καταλαβαίνετε ότι αυτός που δίνει τη συμβουλή είναι επαγγελματίας ή ότι οι συμβουλές του αφορούν τον επαγγελματικό τομέα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
@dolphink: Εφόσον φαίνεται να θέλεις οπωσδήποτε τον προσδιορισμό για επαγγελματίες, εγώ θα προτιμούσα τα βιβλία συμβουλευτικής για επαγγελματίες.

@Melidonis: Αφού έχεις αποδείξει ότι ξέρεις να δουλεύεις τον γκούγκλη, τι ευρήματα παίρνεις από τα διαχειριστικά βιβλία; Θεωρείς ότι έχουν σχέση με αυτά που ζητάμε;
 

MelidonisM

New member
ναι, τα διαχειριστικά ταιριάζουν στα λογιστικά

το βολικότερο μοιάζει, βιβλία επαγγελματικής συμβουλευτικής

υπάρχει και ένας νεολογισμός οικοσυμβουλευτική αλλά μόνο για τις πράσινες επιχειρήσεις και οικολογία. Το οικο- στα ελληνικά μήπως έχει δώσει σύνθετο οικονομικού όρου;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η επαγγελματική συμβουλευτική φαίνεται πως χρησιμοποιείται για τη συμβουλευτική από επαγγελματίες, π.χ. εδώ.
 

dolphink

New member
@dolphink: Εφόσον φαίνεται να θέλεις οπωσδήποτε τον προσδιορισμό για επαγγελματίες, εγώ θα προτιμούσα τα βιβλία συμβουλευτικής για επαγγελματίες.
Η φράση που έχω αναφέρει συγκεκριμένα:

He puts this beautifully in his best-selling business book...

Εφόσον συνδυάζεται με το best-selling θα ήθελα κάτι σύντομο.
Άλλωστε ο συγκεκριμένος όρος εμφανίζεται μόνο σε αυτήν την περίπτωση. Απλά, αν υπήρχε κάτι καθιερωμένο, ήθελα να το γράψω σωστά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ας περιμένουμε τότε λίγο μήπως περάσει και κάποιος πιο ειδικός. Προσωρινά, ένα μπεστ σέλερ συμβουλευτικής για επαγγελματίες/για επιχειρήσεις (ανάλογα με το θέμα, έτσι; ) δεν νομίζω ότι προδίδει το νόημα που θέλεις να αποδώσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και να σκεφτείς ότι, αν κάποτε λέγαμε «βιβλία για την οικονομία», θα αφορούσαν τη διαχείριση των εσόδων και εξόδων του σπιτιού.
Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι που χρησιμοποιούν το business:
http://www.stamoulis.gr/Οικονομία-Διοίκηση_c2-57468.aspx

Οι τολμηροί θα έλεγαν «βιβλία για το επιχειρείν». Οι τολμηροί δεν φοβούνται τη μοναξιά.

Κάπου έχουμε τον κατάλογο του Dewey.
 

cougr

¥
Όχι, αυτά είναι βιβλία για μάνατζμεντ, όχι συμβουλευτικής όπως π.χ τα κλασικά των Ντέιλ Κάρνεγκι, Στίβεν Κόβεϊ (που φαίνονται στο αρχικό λινκ της dolphink).

Μα αυτά δόκτορα κανονικά λέγονται self-help business books.
 

nickel

Administrator
Staff member
He puts this beautifully in his best-selling business book...

Το διατυπώνει πολύ εύστοχα στο μπεστσέλερ του για [...]
Συμπληρώνεις ανάλογα με το παράθεμα: οικογενειακή οικονομία, επενδύσεις, επιχειρήσεις, το χρήμα και εγώ (κακός συνδυασμός) κ.ο.κ.
 
Top