metafrasi banner

barn owl

Υποθέτω ότι τη γράφουν με κεφαλαίο αρχικό για να δείξουν ότι αναφέρονται στο γένος, όπως αν έγραφαν «Αίλουρος η γαλή».
Δεν νομίζω. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν (πάρα) πολλά είδη των οποίων η κοινή ονομασία συμπίπτει με το όνομα του γένους (δεν έχω χρόνο τώρα να βρω/σκεφτώ παραδείγματα), δεν το έχω δει όμως να γίνεται πουθενά αλλού.

Άλλος είναι ο λόγος. Έχει επικρατήσει να γράφονται όλες οι "καθιερωμένες" κοινές ονομασίες με κεφαλαίο αρχικό [...]
...
Δηλαδή και Πεπλόγλαυκα να την πεις, και Ανθρωποπούλι να την πεις, αν γράφεις "σοβαρό" βιβλίο ή άρθρο σε ειδικό περιοδικό ή θες να είσαι πολύ σχολαστικός γενικώς, θα το γράψεις με κεφαλαίο αρχικό.
Δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου (θυμάμαι από κάτι ερωτήσεις ορνιθολογικού περιεχομένου που έβαζα πριν μήνες ότι έχεις εντρυφήσει στο αντικείμενο), αλλά συμμερίζομαι την αντίδραση του Δόκτορα. Εγώ βέβαια έχω γενικότερα αλλεργία στα κεφαλαία, τα οποία σφάζω στο γόνατο με άφατη ικανοποίηση όποτε μου δοθεί η ευκαιρία σε επιμέλεια. :)

Και για να γελάσουμε (ή να κλάψουμε):
Στο έντυπο στο οποίο έκανα επιμέλεια υπήρχε φωτογραφία τεσσάρων τρισχαριτωμένων barn owls με λεζάντα από κάτω «Τυτώ έτοιμες για απελευθέρωση στη μονάδα προετοιμασίας επανένταξης»... :curse:
 

escapaki

New member
Ξέχασα να διευκρινίσω πως όταν η καθιερωμένη κοινή ονομασία αποτελείται από δύο λέξεις, γράφονται και οι δύο με αρχικό κεφαλαίο, π.χ. Κόκκινος Φαλαρόποδας, Καστανοκέφαλος Γλάρος κ.τ.ό. (ενώ η επιστημονική ονομασία γράφεται με κεφαλαίο το πρώτο - όνομα γένους - και πεζό το δεύτερο - όνομα είδους, και με πλάγια γράμματα π.χ. Larus ridibundus για τον Καστανοκέφαλο Γλάρο, εν προκειμένω).

Μπορεί να το θεωρήσουμε όλο αυτό υπερβολή ή λάθος, εγώ απλώς αναφέρω τι συνηθίζεται.

Αν η πηγή μας είναι η Ορνιθολογική Εταιρεία και αυτό που συνηθίζεται, τότε θα καταλήξω στον Καστανοκέφαλο γλάρο (μάλλον μιμούμενη την επιστημονική ονομασία. Νομίζω ότι τα δύο κεφαλαία είναι υπερβολή (ομολογώ ότι εγώ έχω την τάση να πετσοκόβω τη μεγαλομανία των κεφαλαίων εν γένει :devil:)
 
Αν θέλεις τη γνώμη μου, θα προτιμούσα να είναι είτε όλα κεφαλαία αρχικά, είτε όλα πεζά - όχι μόνο το πρώτο κεφαλαίο. Μεταξύ άλλων, θα μοιάζει με εξελληνισμένη επιστημονική ονομασία ενώ δεν είναι, κι αυτό δημιουργεί σύγχυση.

Τα δύο (ή τρία ή όσες είναι οι λέξεις) κεφαλαία αρχικά έχουν το εξής νόημα: να καταστήσουν σαφές ότι όλες αυτές οι λέξεις αποτελούν την ονομασία.

Αν όμως διαφωνείς με τα κεφαλαία αρχικά, βάλε τα καλύτερα όλα πεζά.
 
Top