metafrasi banner

all-consuming

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς θα το αποδίδατε σ' αυτή τη φράση;

How did you get into this all-consuming business of yours, acting?
 

nickel

Administrator
Staff member
Να πω ότι στον τίτλο θα βάλω κι ένα ακατανίκητος για το all-consuming passion (ή ό,τι άλλο προαιρείστε και γι' αυτή τη σημασία).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μήπως κι αυτός όταν λέει all-consuming business, εννοεί all-consuming passion; Αυτό μου λύνει το πρόβλημα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από Macmillan:

so important or interesting to you that you cannot think of anything else: his all-consuming passion for the theatre.

Αν βρίσκαμε επίθετο για αυτό («you cannot think of anything else»), θα καλύπταμε και τις δύο περιπτώσεις. Σκέφτηκα και το ασίγαστο πάθος, πάντως.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ίσως να μην υπηρετείται στο μέγιστο η ακριβολογία, αλλά κάθε άξιος μεταφραστής γνωρίζει τις φοβερές λέξεις για το στρίβειν διά της θολώσεως (όπως π.χ. είναι το επίθετο ειδικός). Στη συγκεκριμένη περίπτωση μια τέτοια λέξη είναι το επίθετο απόλυτος (δηλ. το απόλυτο πάθος). ;)
 

pontios

Well-known member
μονομανία ;

ακατάσβεστο πάθος ;

ακατασίγαστο πάθος ; η ασίγαστο πάθος (όπως προανέφερε ο Nickel)
 

pontios

Well-known member
Πώς θα το αποδίδατε σ' αυτή τη φράση;

How did you get into this all-consuming business of yours, acting?

Το πρόβλημα είναι ο,τι δεν υπάρχει ικανοποιητική απόδοση στην συγκεκριμένη φράση
"all consuming business" ..

άμα υπήρχε μία Ελληνική λέξη .. οληβόρος (δεν υπάρχει βεβαία) .. που σημαίνει ο.τι καταναλώνει τα πάντα (χρώνο, ενέργεια, σκέψη).. τότε θα μπορούσαμε να βρούμε άκρη.
οληβόρο πάθος κτλ ..
έτσι .. all consuming business .. οληβόρα ενασχόληση/δραστηριότητα.

προτείνω οληβόρος για μια καινούργια λέξη .. :):)
ίσως πάμβορος όπως είπε ο drsiebenmal ? .. αλά το πάμβορος είναι σε κοινή χρήση ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπήρχε η λέξη πάμβορος (=παμφάγος, αδηφάγος), που αναφέρθηκε πιο πάνω. Όμως, όταν μεταφράζεις, από υπότιτλους μέχρι ποίηση, πρέπει να προσέχεις πολύ τι σερβίρεις στον αναγνώστη σου. Το να σερβίρεις μια τόσο παλιά και ξεχασμένη λέξη σε υπότιτλο είναι σαν να σερβίρεις αστακό ή χοχλιούς στο πρωινό. Να ήταν ποίημα, θα το συζητούσαμε (και πάλι εξαρτάται από το ποίημα).
 

pontios

Well-known member
Nickel .. όπως καταλάβαμε η φράση (All Consuming) πρέπει να συμπεριλαμβάνει όλες τις σημασίες τις κατανάλωσις... χρόνο, τροφή,σκέψη, πνεύμα, ενεργεία κτλ .. και ίσως πάμβορος (εκτός από την σπάνια σημερινή χρήση) εστιάζετε μόνο στην τροφή ; -δεν είμαι σίγουρος ;
Άμα υπήρχε αυτή η λέξη .. ας την πούμε - ολήβορος η οληβόρος η οληβορός .. :) αποφασίζω
θα πρέπει να περιέχει όλες τις έννοιες.
Αλά καταλαβαίνω τις δυσκολίες με τους υποτίτλους.


.
 

melody

New member
Καλημέρα!
Εμένα, πάλι, μου κάθεται καλύτερα η λέξη αδηφάγος Και καθώς το "αδηφάγα δουλειά" δε μου πολυαρέσει, μάλλον θα έβαζα "αδηφάγο επάγγελμα" (ηθοποιία).
 
Το αρχικό ερώτημα ήταν:
Πώς θα το αποδίδατε σ' αυτή τη φράση;
How did you get into this all-consuming business of yours, acting?
Και μετά ήρθε το πάθος. Οπότε η συζήτηση έγινε περισσότερο παθιασμένη παρά επαγγελματική. Αφήσαμε το μπίζνες και πιάσαμε το πάσιον :).

Αφήνοντας κατά μέρος το γενικότερο, πολύ δύσκολο και άκρως ενδιαφέρον ζήτημα της απόδοσης του all-consuming με άλλες συνάψεις, έχω την εντύπωση ότι μόνο η πρόταση της Μέλοντι απαντάει στο αρχικό ερώτημα. Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη και κάποιες εξυπακουόμενες προδιαγραφές λόγω υπότιτλου (κατανοητό και κατά το δυνατόν σύντομο), θα πρόσθετα και το απαιτητικός, π.χ. "ένα τόσο απαιτητικό επάγγελμα όπως του ηθοποιού" (το "όπως του ηθοποιού θα μπορούσε βέβαια και να παραλειφθεί αν είναι απολύτως ευνόητο με βάση τα συμφραζόμενα). Αν μη τι άλλο, μας στέλνει στη σωστή κατεύθυνση και είναι κατανοητό από τους πάντες.

Τούτου λεχθέντος, θα συνεχίσω να παρακολουθώ με ασίγαστο ενδιαφέρον τη συζήτηση για το πάμβορο πάθος.
 

pontios

Well-known member
How did you get into this all-consuming business of yours, acting ?

Πως βρεθήκατε σε ένα τόσο απαιτητικό (η κυριευτικό, η εντατικό η κοπιαστικό) επάγγελμα, όπως του ηθοποιού ;
 

pontios

Well-known member
Δεν είμαι σίγουρος για την λέξη .. "κυριευτικός" ... υπάρχει ;
- έψαχνα μια λέξη με την έννοια preoccupying- δηλαδή όταν σκέφτεσαι κάτι (ένα πράγμα)
τόσο έμμονα που δεν μπορείς να σκεφτείς τίποτα άλλο ... μια έντονη και αποκλειστική σκέψη/ιδέα/η ένα επάγγελμα στην προκειμένη περίπτωση, που σε κυριεύει.

το προκατειλημμένος .. νομίζω δεν ταιριάζει με το preoccupy ;
 

pontios

Well-known member
Τελευταία προσπάθεια :)

How did you get into this all-consuming business of yours ..

Πως βρεθήκατε σε ένα επάγγελμα ,, που απαιτεί την πλήρη αφιέρωση ;
(η τόσο αφιέρωση)

Πως βρεθήκατε σε ένα επάγγελμα ,, που απαιτεί την πλήρη επιμέλεια ;

Πως βρεθήκατε σε ένα επάγγελμα, που απαιτεί να τα δώσετε όλα ;

φανεί τώρα .. νομίζω τα δώσαμε όλα σε αυτό το νήμα.:):):)
 
Top