metafrasi banner

a PDA (public display of affection) = δημόσιες ερωτοτροπίες, σαλιαρίσματα (δημόσια εκδήλωση τρυφερότητας / οικειότητας)

nickel

Administrator
Staff member
... but the PDA ...
Από το αγιοβαλεντίνικο επεισόδιο τού The Office. Και ναι μεν καταλάβαινα σε τι αναφερόταν, αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ σε ποιες λέξεις αναφερόταν. Ήταν και ώρα για ύπνο...

A public display of affection (sometimes also referred to as a "PDA") is the physical demonstration of affection for another person while in the view of others. Holding hands, hugging or kissing in public are commonly considered to be unobjectionable forms of public displays of affection; however, what is considered objectionable depends on the place. [...]
http://en.wikipedia.org/wiki/Public_display_of_affection
 

Cadmian

New member
Υπάρχει επίσης ως δημόσια εκδήλωση τρυφερότητας ή οικειότητας, αν θέλει κανείς να διατηρήσει το πιο ακαδημαϊκό του αγγλικού όρου.

Επίσης, νομίζω ότι το PDA υφίσταται και ως νομική έννοια, αλλά δεν ξέρω αν έχει και διαφορετική απόδοση στα ελληνικά.
 

daeman

Administrator
Staff member
... but the PDA ...
[...]however, what is considered objectionable depends on the place. [...]

Σε κάποια αμερικανικά σχολεία δεν θεωρείται καθόλου πρέπον αυτό το PDA - όχι μόνο το σαλιάρισμα, αλλά και πολύ πιο αθώες εκδηλώσεις τρυφερότητας μεταξύ συμμαθητών - όπως συμπτωματικά έμαθα κι εγώ χτες το βράδυ, βλέποντας αυτό το ντοκιμαντέρ (που μπορεί να μην είναι και πολύ αντικειμενικό, είναι ωστόσο εξαιρετικά ενδιαφέρον). Η πρόταση όπου το άκουσα:

School officials say they have tightened their grip on kids showing PDA, or Public Displays of Affection.
 

SBE

¥
Και ναι μεν καταλάβαινα σε τι αναφερόταν, αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ σε ποιες λέξεις αναφερόταν.

ΟΚ, να πω ότι έχουμε μια διαφορά ηλικίας; Να το πω, αν και δεν ξέρω ηλικίες. Όμως ήταν από τα πρώτα που έμαθα όταν ήρθα στο ΗΒ πριν πολλά πολλά χρόνια*, το έλεγαν συχνά οι αμερικανοί συμφοιτητές μου, και νόμιζα ότι ήτανε γενικώς γνωστό. Και κλασσικά στα ελλήνικος ήταν δημόσιες εκδηλώσεις τρυφερότητας.

*δε λέω πόσα μη με περάσετε για ραμολιμέντο
 
Top