ψαλίδα = σαρανταποδαρούσα;

Νταξ ρε παιδιά, φωτογραφίες είναι, δεν πρόκειται να βγουν τα έντομα από την οθόνη και να σας φάνε!

Εσύ όταν βλέπεις θρίλερ και τρομάζεις/πετάγεσαι με κάποια σκηνή είναι γιατί πιστεύεις ότι π.χ. το ζόμπι θα βγει απ' την οθόνη να σου φάει τον εγκέφαλο;
 

Elsa

¥
Τώρα το θυμήθηκα και το γκούγκλισα, γιατί έλεγα ότι μόνο εγώ θα την έχω ακούσει έτσι, αλλά να που και το σλανγκρ την ξέρει: Η γιαγιά μου, την ψαλίδα την έλεγε ψαλικουρίδα! Ακούγεται λίγο πιο σιχαμερό, ε; :p
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπά :p
SBE, είναι ψυχολογικό το θέμα - και λάιβ να το δεις, τι θα σου κάνει, θα σε φάει; (Απάντηση: σιγά μην κάτσω να το ανακαλύψω!)
 
Αυτό που λες Palavra είναι firebrat, όχι silverfish.
Εγώ και τα δύο αυτά τα ξέρω ως "ψαράκι", αλλά τα έχω συναντήσει και ως "ασημόψαρο". Μάλλον επειδή μοιάζουν πολύ έχουν το ίδιο κοινό όνομα στα ελληνικά.
Το γένος αμφότερων είναι Lepisma saccharina.
Το Lepisma saccharina είναι το silverfish, το άλλο σύμφωνα με τη Wiki είναι Thermobia domestica.

Ψαλίδα εγώ ξέρω αυτήν που έβαλε η Έλσα παραπάνω, δηλαδή την οικογένεια Dermaptera, αλλά έχει τύχει να ακούσω να λένε έτσι και τη σαρανταποδαρούσα (γένος Scolopendra) (σπάνια είναι αλήθεια).
 
Πείτε μου δηλαδή αν μετά την παρακάτω διατύπωση θα προτιμούσατε να συναντήσετε ζόμπι ή κατσαρίδα (σ' αυτήν αναφέρεται η παράθεση):

"They have been recorded to eat human flesh of both the living and the dead".


Ελληγενή, α να χαθείς!

:devil:
 

SBE

¥
Ελληγενή, καλά που ενημέρωσες, τώρα έχω μια ακόμα αιτία να σιχαίνομαι τις κατσαρίδες (πρώτα ήταν μόνο οι αοριστολογίες για σιχαμερά πλάσματα που μεταφέρουν αρρώστιες).
 
Μπροστά στην είδηση που παραθέτει η Μπέρνι, τα προηγούμενα ανήκουν στην παιδική ζώνη.
 

bernardina

Moderator
Είναι ο μόνος τρόπος να ξορκίσω τον σχεδόν μεταφυσικό τρόμο και την απερίγραπτη απέχθεια που μου προκαλούν αυτά τα όντα. Ρωτήστε με αν πιάνει το κόλπο.
 
Top