ψαλίδα = σαρανταποδαρούσα;

Έψαχνα (και βρήκα) ποιο διαολομάμουνο είναι το silverfish. Επειδή ο εγκέφαλος είναι λίγο σούπα αυτή την στιγμή, μου φάνηκε ότι ένα γκούγκλισμα έλεγε πως είναι η γνωστή ψαλίδα (άλλο έλεγε αλλά είπαμε). Τέλος πάντων, μπά, λέω, αλλά ας ψάξουμε την ψαλίδα. Και ένα από τα αποτελέσματα ήταν από το Βικιλεξικό. Τι μου 'ρθε και το πάτησα ένας Γιαραμπής το ξέρει αλλά το έκανα.


ψαλίδα θηλυκό
  1. μεγάλο ψαλίδι
  2. (βοτανική) ο έλικας του αμπελιού κι άλλων αναρριχητικών φυτών
  3. (εντομολογία) η σαρανταποδαρούσα
  4. (εντομολογία) μικρό έντομο που στο πίσω μέρος της κοιλιάς του έχει δύο σκληρές κι αιχμηρές λαβίδες
  5. ασθένεια των τριχών της κεφαλής κατά την οποία οι άκρες τους σχίζονται στα δύο και δεν αναπτύσσονται άλλο
  6. (μεταφορικά) η διαφορά ανάμεσα σε δύο μετρήσιμα μεγέθη
Πού; Πότε; Πώς; Πες μου γιατί;

Έχει ακούσει ποτέ κανείς σας το #3; Γιατί εγώ ποτέ.
 
Δεν είναι το ίδιο έντομο, το "ψαλίδα" είναι παρωνύμιο για την σαρανταποδαρούσα. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα, ωστόσο υποστηρίζεται λεξιλογικά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ αυτό το ξέρω ψαράκι. Και ξέρω επίσης ότι α) είναι αηδιαστικό, β) τσιμπάει.

Έψαξα λίγο στις γκουγκλοεικόνες, και μου βγάζει φωτογραφίες για την ψαλίδα που δεν θυμίζουν το ψαράκι.
 

SBE

¥
Εγώ ψαλίδα ξέρω αυτό με τις δαγκάνες, όχι αυτό που λέει η Παλ ότι το λένε ψαράκι.

Και ομολογώ ότι έχω να τα δω αμφότερα πολλά χρόνια, όχι πως μου λείπουν.
 

Elsa

¥
Άλλο το ψαράκι, άλλο η ψαλίδα κι άλλο η σαρανταποδαρούσα.
Η ψαλίδα ( image_329706.jpg) ήταν ο μεγάλος φόβος μου όταν ξεφλουδίζαμε τα φρέσκα μύγδαλα με τη γιαγιά μου, γιατί πολύ συχνά τρύπωνε ανάμεσα στο φρέσκο τσόφλι και το ξύλινο και με δάγκωνε. Τόσο μικρό ζούδι, αλλά το δάγκωμά του πόναγε πολύ, του άτιμου!
 
Άλλο το ψαράκι, άλλο η ψαλίδα κι άλλο η σαρανταποδαρούσα.
Η ψαλίδα (View attachment 3367) ήταν ο μεγάλος φόβος μου όταν ξεφλουδίζαμε τα φρέσκα μύγδαλα με τη γιαγιά μου, γιατί πολύ συχνά τρύπωνε ανάμεσα στο φρέσκο τσόφλι και το ξύλινο και με δάγκωνε. Τόσο μικρό ζούδι, αλλά το δάγκωμά του πόναγε πολύ, του άτιμου!

Ακριβώς. Κι εγώ δεν ήθελα να ανοίγω αμύγδαλα για τον ίδιο λόγο.
 
Ελληγεννή μπερδεύτηκα. Έχεις ακούσει δηλαδή την σαρανταποδαρούσα να την αποκαλούν ψαλίδα;

Πι ες, ναι, το βρήκα το βρωμόψαρο.
Πι ες του. Εγώ με μύγδαλα πρόβλημα δεν είχα αλλά τις σιχαινόμουν και τις φοβόμουν κι όλας!
 

SBE

¥
Εγώ σιχαίνομαι και φοβαμαι τα έντομα ακόμα. Εκτός από τις πασχαλίτσες. Αλλά τα τελευταία χρόνια έχει γεμίσει η νότια Βρετανία μεταλλαγμένες σούπερ- πασχαλίτσες που δαγκώνουν και τις σιχαίνομαι και αυτές.
 
Όχι άλλες εικονογραφήσεις! (Να διαβαστεί σε τόνο "όχι άλλο κάρβουνο!")
Μετά το αλφαβητάρι των Αγγλικών που μου προκάλεσε μόνιμη φοβία για τις κατσαρίδες μακριά! :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Υποθέτω ότι silverfish = λέπισμα, κν. ασημόψαρο.
Για τη σκολόπενδρα, κοινώς σαρανταποδαρούσα, νομίζω ότι η κοινή ονομασία ψαλίδα έχει εκλείψει.
Ψαλίδες είναι τα δερμάπτερα (earwigs) (ελληνικό λήμμα της Βικιπαίδειας — με πολλή ανεπιθύμητη εικονογράφηση)
 
Ελληγεννή μπερδεύτηκα. Έχεις ακούσει δηλαδή την σαρανταποδαρούσα να την αποκαλούν ψαλίδα;

Ποτέ. Το γράφουν όμως τα λεξικά. Δες και την τελευταία απάντηση του nickel.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
(ελληνικό λήμμα της Βικιπαίδειας — με πολλή ανεπιθύμητη εικονογράφηση)
Έκανα κάτι αντίστοιχο με το ίδιο που κάνω σε περιπτώσεις που σου λένε «μην κοιτάξεις!» ενώ αρπάζουν μια παντόφλα κι εσύ, παρόλο που υποψιάζεσαι ότι πάνω από το κεφάλι σου υπάρχει μια τιτανοτεράστια κατσαρίδα (συγγνώμη, Ειρήνη!) δεν μπορείς να συγκρατηθείς, σηκώνεις το βλέμμα και, πριν το σκεφτείς καλά καλά, τρέχεις πανικόβλητη για την έξοδο.
 
Τσκ, τσκ, γυναίκες. Για να δω την σελίδ...

ΥΓ: όποιος πάντως σιχαίνεται τις κατσαρίδες, ας σκεφτεί πώς θα 'ταν να ζούσε στην Ελλάδα η hissing cockroach, όπου το hissing είναι quite literal... (τολμήστε ρε να πατήσετε το link)
 

nickel

Administrator
Staff member
ΥΓ: όποιος πάντως σιχαίνεται τις κατσαρίδες, ας σκεφτεί πώς θα 'ταν να ζούσε στην Ελλάδα η hissing cockroach, όπου το hissing είναι quite literal... (τολμήστε ρε να πατήσετε το link)

Χε χε, η γρομφαδορίνα, δηλαδή η γουρουνομύτα. :)
 
Αχά! Άρα κάποτε λέγαμε την σαρανταποδαρούσα ψαλίδα; Κοίτα τι μαθαίνει ο άνθρωπος.
Φυσικά τώρα μπερδεύτηκα με το silverfish (νόμιζα ήταν "ψαράκι") οπότε μάλλον με βλέπω να ανοίγω σιχαμερό νήμα.

Υ.Γ. Σιγά μην πατήσω σύνδεσμο πριν πάω για ύπνο! Για να είμαι ακριβής σιγά μην τον πατήσω ποτέ. Σόρυ αλλά είμαι κότα τροφαντή, ζουμπουρλή πουλάδα όταν μιλάμε για μαμούνια του είδους.
 

daeman

Administrator
Staff member
..
ψαλίδα: [...] 3. (μτφ., για κτ. του οποίου η άκρη μοιάζει με ανοιχτό ψαλίδι): α. η σαρανταποδαρούσα, επειδή έχει ψαλιδωτή ουρά. β. είδος εντόμου με ψαλιδωτή ουρά. [...]


Σκολόπενδρα; Ανδρική; Γιατί έτσι την έχω δει μόνο γραμμένη. Ακουσμένη (και πατημένη, όταν ήταν ανάγκη) έχω μόνο τη σκολόπεντρα: η [skolópendra] & (λόγ.) σκολόπενδρα η [skolópenδra] Ο27 : η σαρανταποδαρούσα. [-νδρ-: λόγ. < αρχ. σκολόπενδρα (προφ. [nd] )· -ντρ-: προσαρμ. στη δημοτ.]

την αντρική, εκείνη που συνήθως φωνάζουν άντρα να την πατήσει:
«Tiny-Monsters-Pink-Flowers.pngΆντρα μου, κολόνα του σπιτιού μου af9fa_roses.gif κι εξτερμινάτορα των ζουδιών του 65344_flowers.gif...

μια σκολόπεντραααα! Mr__Centipede_by_LovOnBrokenGlass.png Τρέχααα!» :scared::scared: κι εκείνες όπου φύγει φύγει.

Κάποτε ήταν αλλιώς, βέβαια:
ἄνδρα μοι ἔννεπε, μοῦσα, πολύτροπον, ὃς μάλα πολλὰ
ου πλάγχθη, ἐπεὶ εντόμων ανίερον πτολίεθρον ἔπερσεν·
πολλῶν δε μιαρών ἴδεν οπάς καὶ νόον ἔγνω...
 

SBE

¥
Νταξ ρε παιδιά, φωτογραφίες είναι, δεν πρόκειται να βγουν τα έντομα από την οθόνη και να σας φάνε!
 
Top