τσολιάς

Palavra

Mod Almighty
Staff member
[...] Η τουρκική λέξη çul προφέρεται τσιούλ και όχι τσόλ ή τσιόλ, τα οποία αντιστοιχουν απόλυτα στο λατινικό ciòl ή chol. Δεν υπάρχει πουθενά το τσιουλιάς ούτε το τσιούλι (χαλάκι). Αλλωστε το τουρκικό çul σημαίνει gunny στα αγγλικά, δηλαδή τσουβαλιασμένος (σφιχτά πακεταρισμένος). Καμία σχέση με κουρέλια ή μικρά κομμάτια υφάσματος.
Τώρα εγώ βέβαια άργησα πολύ, κι αυτά που θέλω να πω είναι λεπτομέρειες, αλλά (α) η τουρκική λέξη çul προφέρεται, βέβαια, «τσουλ» χωρίς ημίφωνο, απλώς το τσ είναι σαν το ch στην αγγλική λέξη church, (β) είναι ουσιαστικό, και (γ) δεν σημαίνει «τσουβαλιασμένος (σφιχτά πακεταρισμένος)» αλλά λινάτσα και, κατ' επέκταση, πρόχειρα ρούχα.

Γενικώς όλα λάθος :)
 

altan

Member
Τώρα εγώ βέβαια άργησα πολύ, κι αυτά που θέλω να πω είναι λεπτομέρειες, αλλά (α) η τουρκική λέξη çul προφέρεται, βέβαια, «τσουλ» χωρίς ημίφωνο, απλώς το τσ είναι σαν το ch στην αγγλική λέξη church, (β) είναι ουσιαστικό, και (γ) δεν σημαίνει «τσουβαλιασμένος (σφιχτά πακεταρισμένος)» αλλά λινάτσα και, κατ' επέκταση, πρόχειρα ρούχα.

Γενικώς όλα λάθος :)
And in Turkish, çuvallamak: 1. to fill something into çuval. 2. slang. to fail, not achieve.
 
Θέλεις να πεις ότι το «τσουβάλι» δεν προέρχεται από κάποια αρχαία αζτεκική διάλεκτο; :-) :-) :-)
 

Earion

Moderator
Staff member
Φεύγοντας η κακή χρονιά, ας σταθούμε σε μερικά νήματα που μας άφησαν ένα κάποιο γέλιο. Εμένα, για παράδειγμα, μου άρεσαν οι τσολιάδες.


«Μου αρέσουν οι τσολιάδες», λέει η Όλγα Τουρνάκη στον Λάμπρο Κωνσταντάρα. Ερωτικά παιχνίδια (Σκηνοθεσία Γιώργος Ελευθεριάδης, σενάριο Ναπολέων Ελευθερίου, 1960).
 
Top