πρόγραμμα απόκτησης επαγγελματικής εμπειρίας (Stage ή Σταζ, εσφαλμ. Στέιτζ) = traineeship programme

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι εξωφρενικό αυτό! Κανονικά έπρεπε να καταγγείλεις και τους δύο.
 

SBE

¥
Εγώ μια εποχή που ήμουνα άνεργη και με αφορμή τα ανθοκομικά μου χόμπυ βρέθηκα να δουλεύω αμισθί σε ένα από τα μεγάλα ανθοπωλεία του Λονδίνου, με πελάτες τη βασιλική οικογένεια κι έτσι.
Ωράριο: οχτώ με έξι.
Απαγορευόταν να κάθεσαι και δεν υπήρχαν καρέκλες στο μαγαζί (μόνο στο εργαστήριο που δεν έμπαιναν ποτέ οι πελάτες ούτε κι εγώ).
Η δουλειά μου ήταν να σφουγγαρίζω το πάτωμα και να πλένω τα βάζα, να καθαρίζω τα λουλούδια και να τα βάζω στο ψυγείο και να ποτίζω τα φυτά. Εντελώς τυχαία κάποιες φορές που δεν υπήρχε άλλο εύκαιρο προσωπικό εξυπηρέτησα πελάτες και πήρα παραγγελίες από το τηλέφωνο. Δεν μπορώ να πω ότι έμαθα τίποτα καινούργιο για τα διοικητικά της δουλειάς που με ενδιέφεραν πιο πολύ, κι ειδικά αυτό το όχι καρέκλες ήταν απαράδεκτο. Έφυγα πριν προλάβω να αποκτήσω κιρσούς.

Κατά τ' άλλα έχω κάνει και την πρακτική στη ΔΕΗ και ήταν βαρετά, αλλά συμφοιτητής μου ήταν στη ΔΕΗ στην κατασκευή του φράγματος του Αώου και πέρασε μια χαρά. Και πληρωνόμασταν.
 
Δεν φαντάζεσαι τι πράγματα γίνονται στα σταζ! Όσα παιδιά κάνουν σταζ σε ιδιωτικούς φορείς ανέχονται πολλά τρελά και σε ουκ ολίγες περιπτώσεις απολαμβάνουν μεταχείριση ντροπής.
 

SBE

¥
Είναι εξωφρενικό αυτό! Κανονικά έπρεπε να καταγγείλεις και τους δύο.

Το πρόβλημα δυστυχώς Αλεξάνδρα είναι ότι αν έχει περάσει η νοοτροπία ότι χωρίς σταζ και χωρίς καλή συστατική δε βρίσκεις δουλειά, πολλοί διστάζουν να καταγγείλουν τέτοια πράγματα.
Στην περίπτωση της Αυρηλίας, καταγγελία σημαίνει ότι μετά θα έπρεπε να βρεί άλλο σταζ φτου κι απ'την αρχή και μπορεί να μην ήταν εύκολο καθώς είχε ήδη χρησιμοποιήσει τη μία ευκαιρία της.

ΥΓ Πάντως πολλά από αυτά που λένε για το πώς να μανατζάρεις την καριέρα σου είναι παραμύθια και τα χρησιμοποιούν για να μας κάνουν να φοβόμαστε για το επαγγελματικό μέλλον μας. Το βασικότερο είναι: υπάρχουν δουλειές; Αν υπάρχουν κι αν ο εργοδότης καίγεται να προσλάβει δε ρωτάει γιατί υπάρχουν κενά στο βιογραφικό σου, δεν κοιτάζει συστατικές, δεν τον ενδιαφέρει η προϋπηρεσία, δεν κάνει γραφολογική ανάλυση ούτε ψυχομετρικά τεστ. Μετράει μόνο η εντύπωση που του κάνεις σε συνδυασμό με το πόσο σε χρειάζεται εκείνη τη στιγμή.
 

nevergrown

New member
Χαίρομαι πάντως που πρώτα τα κρατικά κανάλια έσπευσαν να διορθώσουν το λάθος και χρησιμοποιούν ορθώς και αποκλειστικά τη λέξη σταζ και σταζιέρ :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορεί να είναι άσχετο που το αναφέρω εδώ, αλλά μου δημιουργήθηκε αυθόρμητα ο συνειρμός:
Στην εκπομπή "Κάτι ψήνεται" του Alpha, με μεγάλη αφέλεια οι συμμετέχοντες ονόμασαν την Quiche Lorraine Φιλί της Λορέν, λόγω σύγχυσης προφανώς μεταξύ του Quiche και του kiss· όπως κάποιοι καθιέρωσαν το stage ως στέιτζ, επειδή τους φάνηκε ότι είναι αγγλική λέξη.
 

Elsa

¥
Ή, όπως απορούσαν τα παιδιά μου τι στο καλό εννοούν οι Beatles στο γνωστό τραγούδι, όταν λένε Michelle, κουδούνι μου ;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ανρί: Οι γαλλικούρες εν Ελλάδι

Δεν έχει αλλάξει όμως η προφορά τους. Φαντάσου να λέγαμε ρεπορτέιτζ, πλέιτζ, τιρέιτζ, ντεκαπέιτζ, τονέιτζ κτλ κτλ...:p
Η μονάδα μέτρησης Henry (Η) έχει ονομαστεί έτσι προς τιμήν του Αμερικανού επιστήμονα Joseph Henry. Εννοείται ότι αυτός ο καψερός ονομάζεται Χένρι, ομοίως και η φερώνυμη μονάδα μέτρησης. Ωστόσο στην Ελλάδα το Η έχει επικρατήσει να αποκαλείται ανρί, όχι χένρι (αν και, φυσικά, το σωστό είναι χένρι, και γίνονται προσπάθειες να επικρατήσει). Να το κάνουμε τράμπα με το στέιτζ που θα 'πρεπε να είναι σταζ, για να μην μείνει κανείς παραπονεμένος; :p
 

nevergrown

New member
Η μονάδα μέτρησης Henry (Η) έχει ονομαστεί έτσι προς τιμήν του Αμερικανού επιστήμονα Joseph Henry. Εννοείται ότι αυτός ο καψερός ονομάζεται Χένρι, ομοίως και η φερώνυμη μονάδα μέτρησης. Ωστόσο στην Ελλάδα το Η έχει επικρατήσει να αποκαλείται ανρί, όχι χένρι (αν και, φυσικά, το σωστό είναι χένρι, και γίνονται προσπάθειες να επικρατήσει). Να το κάνουμε τράμπα με το στέιτζ που θα 'πρεπε να είναι σταζ, για να μην μείνει κανείς παραπονεμένος; :p

Αφού διορθώνεται η κατάσταση και το λένε οι περισσότεροι πια "σταζ" γιατί το χαλάς; :p

Όσο για το Χένρι δεν έχω καμία αντίρρηση, να αποκατασταθεί βέβαια το όνομά του. Και γρήγορα μάλιστα. Η διαφορά με το σταζ όμως είναι ότι δημιουργείται σύγχυση ως προς τη σημασία αν διαβαστεί διαφορετικά και είναι πολύ πιο συχνή λέξη. Τι τραβάνε τα αυτιά μας!
 

nevergrown

New member
Πάντως καλά καλά δεν ησυχάσαμε από τους σταζιέρ, τώρα έχουμε να κάνουμε με μπλοκέρ που κόβουν την Ελλάδα στα δύο:p Βιβ λ'αγροτιά!

Άντε και καλή χρεωκοπία:rolleyes:
 
Που φυσικά, θα τρώνε ντονέρ.

Εδώ όμως εγκαταλείπουμε τα γαλλικά έτυμα και στρεφόμαστε στη νοστιμιά της Ανατολής!:)

(αλήθεια τα "ουμλάουτ" γιατί τα τρώμε; ).
 

nevergrown

New member
Εδώ όμως εγκαταλείπουμε τα γαλλικά έτυμα και στρεφόμαστε στη νοστιμιά της Ανατολής!:)

(αλήθεια τα "ουμλάουτ" γιατί τα τρώμε; ).

Πεινάμε:) βλ. döner kebap
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το ΧΛΝΓ έχει και τους δύο τύπους:
σταζ κ. στέιτζ
 
Top