πρέπει να περάσουμε από την κολυμβήθρα του Σιλωάμ

nickel

Administrator
Staff member
«Πρέπει να περάσουμε από την κολυμβήθρα του Σιλωάμ», είπε προχτές ο κ. Χρυσοχοΐδης, δηλαδή να βρούμε με κάποιον τρόπο την εξιλέωσή μας, να αναβαπτιστούμε και να συγχωρεθούν οι αμαρτίες μας. Αν θυμάστε τα θρησκευτικά σας, ο Χριστός έστειλε έναν εκ γενετής τυφλό στη δεξαμενή, να πλυθεί για να ξαναβρεί το φως του. Και ο τυφλός, αν θυμάμαι καλά, αμαρτία δεν είχε, αλλά το ΠΑΣΟΚ έχει πολλές να ξεπλύνει…

Στα αγγλικά η κολυμβήθρα του Σιλωάμ είναι the pool of Siloam, αλλά το wash in the pool of Siloam δεν έχει την καθημερινότητα της ελληνικής έκφρασης. Προς το παρόν, έχω, εναλλακτικά, μόνο το We must expiate our sins στο μυαλό μου. Αν σκεφτείτε κάτι άλλο...
 

nickel

Administrator
Staff member
Προσθέτω και ΛΝΕΓ, που έχει και άλλο ρήμα στο παράδειγμα:

κολυμβήθρα τού Σιλωάμ οτιδήποτε λειτουργεί ως χώρος ή μέσο, για να πάψει κανείς να θεωρείται ένοχος (για κάτι που έχει κάνει): δεν μπορεί το συνέδριο τού κόμματος να μετατρέπεται σε κολυμβήθρα τού Σιλωάμ για πρόσωπα που έβλαψαν στο παρελθόν την παράταξη μας.
 

Earion

Moderator
Staff member
Κάτι αντίστοιχο στην ελληνική μυθολογία: η πηγή Κάναθος, κοντά στο Άργος, όπου η Ήρα λουζόταν κάθε χρόνο και ανανέωνε την ωραιότητά της, ανακτώντας συγχρόνως και την παρθενία της (ίσως και την ωραιότητα της παρθενίας της!)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σκέφτηκα να γκουγκλίσω τη λέξη κανάθειο (για να προτείνω το κανάθειο λουτρό σαν συνώνυμο του λίφτινγκ) κι ο Γκούγκλης επιμένει να με ρωτάει αν θέλω κανά θείο...
 

daeman

Administrator
Staff member
Για καθημερινό πλύσιμο: wash away our sins.

Για κάτι πιο επίσημο: atone our sins.

Για τελετή εξαγνισμού σε άλλη παράδοση: sweat lodge (στεγνοκαθαριστήριο) εδώ κι εκεί.


Δεν θα σχολιάσω, δεν θα σχολιάσω.
 
Top