μπάντα

SBE

¥
ΟΚ, παραδέχομαι ότι η Σούπερ Κατερίνα δεν ήταν η καλύτερη πηγή μουσικής ορολογίας τα τιμημένα (χμ...) έιτις.

Λάιναπ δεν είναι το σχήμα;

ΥΓ Τι μουσικό όργανο παίζει η Γαλάνη στο μουσικό διάλειμμα; Παιδική κιθάρα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Λάιναπ δεν είναι το σχήμα;

Το σχήμα και η σύνθεση. Λάιναπ θα το μετέγραφα κι εγώ, αλλά δεν μου χρειάστηκε ποτέ.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Γενικά, οι όροι συγκρότημα, μπάντα, γκρουπ έμοιαζαν ισότιμοι και εναλλάξιμοι στα όρια της ροκ/ποπ. Έπαιζε και η λέξη "σχήμα", λιγότερο συχνή.
...
+1.

Είδα τις προάλλες ένα γκρουπ στο Φρίσκο, αυτοί καλούτσικοι ήτανε, χέβι ψυχεδελιάρηδες, αλλά η τραγουδίστριά τους έσκιζε, τέτοια ψυχή δεν έχω ξανακούσει. Ρώτησα πού τη βρήκανε, μου είπανε πως ήτανε και πιο παλιά στο Φρίσκο κι όταν έμενε στο Χέιτ-Άσμπουρι είχε κάνει και κάτι ηχογραφήσεις με τον Γιόρμα, μετά όμως ξαναγύρισε στο Τέξας και σκεφτότανε λέει να πάει στην μπάντα του Ρόκι Έρικσον - καλά που δεν πήγε, δεν παλεύεται εύκολα ο Ρόκι - αλλά την προλάβανε τούτοι δω, η κομπανία ;):

Big Brother and the Holding Company


Στο μεταξύ, το συγκρότημα όπου κατέληξε ο Γιόρμα βρήκε άλλη τραγουδίστρια, καλή φωνή και όλο χάρη, και φωνή και φωνάρα.
:whistle:
 

pidyo

New member
Ως αναγνώστης μουσικών εντύπων και φίλος της ροκ με ανάλογες παρέες και συζητήσεις, η λέξη μου είναι οικεία από τα τιμημένα έιτις.
Δευτερώνω.

Γενικά, οι όροι συγκρότημα, μπάντα, γκρουπ έμοιαζαν ισότιμοι και εναλλάξιμοι στα όρια της ροκ/ποπ. Έπαιζε και η λέξη "σχήμα", λιγότερο συχνή.
Νομίζω πως η μπάντα και το γκρουπάκι (όχι τόσο το γκρουπ) υπερείχαν, λόγω του ακαταμάχητου συνδυασμού διαφανούς ξένης προέλευσης και ένταξης στο ελληνικό κλιτικό σύστημα.

λάιναπ ή λαϊνάπ; :p
λάινάπ φυσικά. :cool:

Λάιναπ θα το μετέγραφα κι εγώ, αλλά δεν μου χρειάστηκε ποτέ.
Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί να μεταγραφεί αμετάφραστο.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Νομίζω πως η μπάντα και το γκρουπάκι (όχι τόσο το γκρουπ) υπερείχαν, λόγω του ακαταμάχητου συνδυασμού διαφανούς ξένης προέλευσης και ένταξης στο ελληνικό κλιτικό σύστημα.
...
Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί να μεταγραφεί αμετάφραστο.

α. δευτερώνω κι εγώ, έτσι έγραψα στην αρχή: «Είδα τις προάλλες ένα γκρουπάκι...», αλλά μετά σκέφτηκα ότι τους BB&HC «γκρουπάκι» δεν τους λες με τίποτα (ούτε σούπεργκρουπ όμως) και αυτοδιορθώθηκα.

β. τριτώνω.
 

Pericles

New member
Γενικά, οι όροι συγκρότημα, μπάντα, γκρουπ έμοιαζαν ισότιμοι και εναλλάξιμοι στα όρια της ροκ/ποπ. Έπαιζε και η λέξη "σχήμα", λιγότερο συχνή.

Και σήμερα έτσι τα λέμε. Μόνο που θα έλεγα ότι η μπάντα είναι μουσική αργκό, ενώ το συγκρότημα και μάλλον και το γκρουπ(άκι) ανήκουν στο λεξιλόγιο του γενικού πληθυσμού.

Όταν φύγουμε από το χώρο της ποπ/ροκ κλπ., και πάμε π.χ. στα λεγόμενα "παραδοσιακά", το σχήμα είναι η λέξη που κυριαρχεί. Στα ρεμπέτικα λέμε κομπανία, αλλά καλό είναι να έχει τουλάχιστον τρία μέλη.

Μπάντα ως μη-αργκό είναι το συγκρότημα -συνήθως πολυμελές- όπου κυριαρχούν τα χάλκινα πνευστά και συμμετέχουν επίσης ξύλινα πνευστά και κρουστά. Όπως αναφέρθηκε ήδη η Μπάντα της Φλώρινας (αυτές οι μπάντες είναι παράδοση στην Α. Μακεδονία), έτσι υπάρχουν και οι στρατιωτικές μπάντες.

Στη δημοτική μουσική λέμε ζυγιά για μέχρι δύο διαφορετικά όργανα, π.χ. λύρα-λαούτο, βιολί-λαούτο, δύο ζουρνάδες-νταούλι, και κομπανία για περισσότερα, π.χ. κλαρίνο-βιολί-λαούτο-ντέφι.

Ορχήστρα έχω την αίσθηση πως είναι ό,τι λειτουργεί κατά το πρότυπο της κλασικής μουσικής, δηλαδή με μαέστρο, παρτιτούρα, συγκεκριμένο τρόπο να κάνουν τις πρόβες και τις εμφανίσεις τους κλπ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όπως αναφέρθηκε ήδη η Μπάντα της Φλώρινας (αυτές οι μπάντες είναι παράδοση στην Α. Μακεδονία)...
Μάλλον στη Δ. Μακεδονία.
 

pidyo

New member
No hay banda! There is no band! Il n'est pas de orquestra! This is all... a tape-recording.

 
Top