εσύ κοιμάσαι και η τύχη σου δουλεύει

nickel

Administrator
Staff member
Κόλλησα. Έχουμε κανένα κοντινό εγγλέζικο για το «εσύ κοιμάσαι και η τύχη σου δουλεύει»;

Απέρριψα το πολύ γενικόλογο fate works in mysterious ways (από το God works in mysterious ways) και η σκέψη μου έχει κολλήσει σε δύο αποδόσεις, χωρίς να μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο κοντινό.

(good) fortune favours the undeserving
(good) fortune comes to those who least deserve it


Και μάλλον θα πρέπει να κολλήσουμε κανένα often, μην το κάνουμε κανόνα:

good fortune often comes to those who least deserve it

Αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάτι καλύτερο και θα μου το πείτε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι βέβαιο ότι στα ελληνικά υπάρχει απόλυτα και αποκλειστικά η υποτιμητική χροιά που δίνει το those least deserving it; Νομίζω ότι το χρησιμοποιούμε και για όσους αδιαφορούν για τα καπρίτσια της τύχης, αλλά αναπάντεχα αποκομίζουν/τους προκύπτει κάτι θετικό. Με άλλα λόγια, επίσης και σε those who least care about it.
 

daeman

Administrator
Staff member
Είναι βέβαιο ότι στα ελληνικά υπάρχει απόλυτα και αποκλειστικά η υποτιμητική χροιά που δίνει το those least deserving it; Νομίζω ότι το χρησιμοποιούμε και για όσους αδιαφορούν για τα καπρίτσια της τύχης, αλλά αναπάντεχα αποκομίζουν/τους προκύπτει κάτι θετικό. Με άλλα λόγια, επίσης και σε those who least care about it.

Κι εγώ νομίζω ότι δεν είναι απόλυτο το υποτιμητικό, αλλά συχνά δηλώνει τον πολύ τυχερό, που του ήρθε ουρανοκατέβατα κάτι ευχάριστο χωρίς να κουνήσει ούτε το μικρό του δαχτυλάκι. Αν του αξίζει ή όχι είναι άλλο θέμα, πάντως προσπάθεια γι' αυτό στην παρούσα φάση δεν κατέβαλε:

ΦΡ. κοιμάται και η τύχη του δουλεύει, για κπ. πολύ τυχερό που πετυχαίνει κτ. χωρίς να καταβάλει καμιά προσπάθεια.
 

bernardina

Moderator
Εγώ θα έλεγα ένα απλό some people/guys have all the luck (που μπορεί --και ενίοτε πρέπει-- να ειπωθεί και παρουσία του εν λόγω Γκαστόνε), δεδομένου ότι έχει μια ψιλο-υποτιμητική χροιά λόγω ελαφράς ζήλιας. Και ουδεμία σχέση με ύπνο. :p
 
Εγώ θα έλεγα ένα απλό some people/guys have all the luck (που μπορεί --και ενίοτε πρέπει-- να ειπωθεί και παρουσία του εν λόγω Γκαστόνε), δεδομένου ότι έχει μια ψιλο-υποτιμητική χροιά λόγω ελαφράς ζήλιας. Και ουδεμία σχέση με ύπνο. :p

Είσαι απίθανη! Θυμάμαι τουλάχιστον μια ιστορία που λέγεται αυτή η ρήση για τον Γκαστόνε. Τώρα δεν προλαβαίνω αλλά αργότερα θα ρίξω μια ματιά στην αλεξανδρινών διαστάσεων κομιξοθήκη μου για να δω τι γράφει το πρωτότυπο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εγώ θα έλεγα ένα απλό some people/guys have all the luck (που μπορεί --και ενίοτε πρέπει-- να ειπωθεί και παρουσία του εν λόγω Γκαστόνε), δεδομένου ότι έχει μια ψιλο-υποτιμητική χροιά λόγω ελαφράς ζήλιας. Και ουδεμία σχέση με ύπνο. :p

Some Guys Have All the Luck - The Persuaders


Alone in a crowd on a bus after work I'm daydreaming
Some guys have all the luck
Some guys have all the pain
Some guys have a little sunshine in their life
It seems unfair when there's love everywhere

Και ο βραχνοπόπκορας και η παραπονιάρα κότα. ;)
 
Top