Φωτογραφίες για γέλια και για κλάματα

Zazula

Administrator
Staff member
Τι σύστημα είναι αυτό, να διαβάζεις σε αλφαβητική σειρά;
Είναι καλό να βλέπω πως έχεις κεφάτη διάθεση. :laugh:

Στον ενικό έχει λυθεί το θέμα.
Όχι πάντα και για όλους, μην είσαι τόσο απόλυτος. :whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι καλό να βλέπω πως έχεις κεφάτη διάθεση. :laugh:

Είμαι στο νήμα «για γέλια και για κλάματα». Όπως και στη σημερινή Ελλάδα, διαλέγεις αν θα γελάσεις ή αν θα κλάψεις. Μέσα μου κλαίω, έξω μου γελάω.
 
Καλημέρα. Πώς καταλαβαίνει κανείς σε ποιο από εκείνα τα φύλα ανήκει; Προ ημερών διάβασα (αλλά δεν το έψαξα περισσότερο) ότι κάποια τεστ DNA έδειξαν ότι οι Καλάς (Kalash) του Πακιστάν δεν έχουν συγγένεια με τους Μακεδόνες του Μεγαλέξανδρου (εδώ). Υπάρχει ελπίδα να πληροφορηθούμε τι είναι ο καθένας από εμάς — αν είμαστε Πελασγοί, Μινωίτες, Αχαιοί, Δωριείς, τουρκόσποροι ή κάτι πιο σύνθετο; Θα προβλεφθεί και σχετικό πεδίο στην ταυτότητά μας; (Με πλήρη ανάλυση: 5% το ένα, 7,5% το άλλο κτλ.) Γιά πείτε τι ξέρετε.

Δεν υπάρχει κανένα τεστ DNA που να σου λέει σε ποια φυλή ανήκεις. Οι σχετικές μελέτες αναφέρονται σε αρκετά διαφορετικά πράγματα που έχουν να κάνουν με γονιδιακή διασπορά. Δεν υπάρχει μελέτη που να σου λέει πόσο Έλληνας, πόσο Τούρκος και πόσο Ιταλός είσαι. Πρώτα απ' όλα γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Δεύτερον, η μέση γενετική απόστασή σου από τον οποιονδήποτε άνθρωπο επί γης είναι μικρότερη από την γενετική απόστασή σου από έναν τυχαίο συνέλληνα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεύτερον, η μέση γενετική απόστασή σου από τον οποιονδήποτε άνθρωπο επί γης είναι μικρότερη από την γενετική απόστασή σου από έναν τυχαίο συνέλληνα.
Παρακαλώ;
 
Η μέση γενετική διαφορά του ανθρώπινου γένους μπορεί να είναι μικρότερη από την γενετική διαφορά που έχουμε εμείς οι δυο. Οι γενετικές διαφορές ανάμεσα στο είδος μας είναι απειροελάχιστες.
 

nickel

Administrator
Staff member
η μέση γενετική απόστασή σου από τον οποιονδήποτε άνθρωπο επί γης είναι μικρότερη από την γενετική απόστασή σου από έναν τυχαίο συνέλληνα.

Θα συμφωνήσεις ωστόσο ότι είναι λογικό σε έναν συγκεκριμένο γεωγραφικό χώρο η μέση γενετική απόσταση να είναι μικρότερη από τη μέση γενετική απόσταση σε παγκόσμιο επίπεδο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
η μέση γενετική απόστασή σου από τον οποιονδήποτε άνθρωπο επί γης είναι μικρότερη από την γενετική απόστασή σου από έναν τυχαίο συνέλληνα.

Δεν υπάρχει μια εγγενής ασυμβατότητα σε αυτή τη δήλωση όπως την παρουσιάζεις; Αν ίσχυε, τότε οι συνέλληνες θα είχαν κοινή τη μεγαλύτερη γενετική διαφορά μεταξύ τους από ό,τι με τον μέσο άνθρωπο. Και επειδή, όπως είναι εύλογο, τα γονίδια δεν αναγνωρίζουν την εθνότητα, το ίδιο θα ίσχυε για κάθε άλλη εθνότητα ή, πολύ περισσότερο, απλώς ευρεία ομαδοποίηση ανθρώπων.

Επομένως, είτε υπάρχει τουλάχιστον ένας τρόπος αναγνώρισης της εθνότητας μέσω των γονιδίων (που δεν στέκει) είτε τα οποιαδήποτε τυχαία μέλη ενός υποσυνόλου απέχουν μεταξύ τους περισσότερο από ότι τα μέλη του συνόλου, πράγμα που επίσης δεν στέκει, άρα η αρχική σου δήλωση δεν μπορεί να ισχύει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να ξεκινήσουμε, λοιπόν, με το «μπορεί» που είπες δευτερολογώντας.

The proportion of human genetic variation due to differences between populations is modest, and individuals from different populations can be genetically more similar than individuals from the same population.

Δεν μιλάμε για μέσους όρους.
 
Σενάριο ταινίας επιστημονικής φαντασίας: μια εξωγήινη φυλή κατασκευάζει το απόλυτο πολεμικό ρομπότ με σκοπό να προστατέψει την καθαρότητα της φυλής από κάθε τι ξένο. Ως πρότυπο της καθαρότητας της φυλής επιλέγεται (φυσικά) ο ηγέτης της. Με το που ενεργοποιείται το ρομπότ, όμως, αρχίζει να εξοντώνει συστηματικά όλα τα άλλα μέλη της φυλής, αφού όλα απέκλιναν από το πρότυπο.

Άλλη μια περίπτωση όπου η επιστημονική φαντασία απαντά σε ερωτήματα που δυσκολεύουν ακόμη πολύ κόσμο.

Συγγνώμη, δεν το διατυπώνω σωστά.
Ζαλίστηκα - αποκλείεται να διάβασα αυτό που νόμιζα ότι διάβασα! :twit:
 
Να ξεκινήσουμε, λοιπόν, με το «μπορεί» που είπες δευτερολογώντας.

The proportion of human genetic variation due to differences between populations is modest, and individuals from different populations can be genetically more similar than individuals from the same population.

Δεν μιλάμε για μέσους όρους.

Συγγνώμη, η γενετική είναι εντελώς έξω απ' τις γνώσεις μου. Διάβασε παρακάτω, στα συμπεράσματα της μελέτης, για τις συχνότητες.
 

SBE

¥
Καλημέρα. Πώς καταλαβαίνει κανείς σε ποιο από εκείνα τα φύλα ανήκει; Προ ημερών διάβασα (αλλά δεν το έψαξα περισσότερο) ότι κάποια τεστ DNA έδειξαν ότι οι Καλάς (Kalash) του Πακιστάν δεν έχουν συγγένεια με τους Μακεδόνες του Μεγαλέξανδρου (εδώ). Υπάρχει ελπίδα να πληροφορηθούμε τι είναι ο καθένας από εμάς — αν είμαστε Πελασγοί, Μινωίτες, Αχαιοί, Δωριείς, τουρκόσποροι ή κάτι πιο σύνθετο; Θα προβλεφθεί και σχετικό πεδίο στην ταυτότητά μας; (Με πλήρη ανάλυση: 5% το ένα, 7,5% το άλλο κτλ.) Γιά πείτε τι ξέρετε.

https://www.23andme.com/

Προσοχή όμως, το έκανε μια φίλη μου αρχαιολόγος για να δείξει λεει στους φοιτητές της (δεν διδάσκει Ελλάδα) ότι οι Έλληνες είναι ανακάτεμα φυλών και ότι η ίδια με γονείς απο Επτάνησα και Μακεδονία είναι προφανώς μωσαικό φυλών κλπ κλπ. Και της βγήκε ότι είναι Ελληνίδα, με προσμίξεις αμελητέες.
Πάει το σχεδιο υπονόμευσης!
 

SBE

¥
Και πριν πει ο Ελλης ότι λέω βλακείες, να πω ότι το τεστ της έδειξε ότι ο συνδυασμός της είναι ιδιαίτερα κοινός στην περιοχή της Ελλάδας, της Μ. Ασίας (παράλια), και της Μεγάλης Ελλάδας. Και πουθενά αλλού.
 
Και πριν πει ο Ελλης ότι λέω βλακείες, να πω ότι το τεστ της έδειξε ότι ο συνδυασμός της είναι ιδιαίτερα κοινός στην περιοχή της Ελλάδας, της Μ. Ασίας (παράλια), και της Μεγάλης Ελλάδας. Και πουθενά αλλού.

Εγώ δεν λέω τίποτα. Δεν είμαι βιολόγος, γενετιστής ή οτιδήποτε σχετικό. Όμως οι αναγνώσεις μου από αρκετές ως πολλές επιστημονικές μελέτες και κάνα-δυο βιβλία πάνω στο θέμα μού λένε ότι αυτό ("Learn what percent of your DNA is from populations around the world") δεν γίνεται. Αυτό που μπορεί να σου δείξει σημαίνει διαφορετικό πράγμα.
 

SBE

¥
Οπότε ας το αφήσουμε καλύτερα στο ότι πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
 
Top