Το όνομα του νήματος είναι το νήμα των ονομάτων

Πριν από μερικά χρόνια είχα γνωρίσει κάποια κυρία που την φώναζαν Ρούλα από το Φωστήρα=
Φωστηρούλα = Ρούλα (είχα δει και την ταυτότητά της).
 

SBE

¥
Πέτυχα τυχαία αυτό, και μου έλυσε μερικές απορίες για τα ονόματα των Σκανδιναβών.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από σπόντα, εκτός του ότι έμαθα για ένα χρήσιμο βιβλίο (Τα ελληνικά ανθρωπωνύμια) πληροφορήθηκα κι αυτό:

Μάλιστα, επισήμανε ότι το όνομα “Νικόλαος”, που θεωρείται χριστιανικό, προέρχεται από την αρχαία Ελλάδα, καθώς δύο στρατηγοί Σπαρτιάτες αναφέρονται ιστορικά με αυτό το όνομα, τον 4ο π.Χ. αιώνα.
http://www.kathimerini.gr/553090/ar...tas-sto-dokimio-toy-syggrafea-n-mpoysoylegkas
 

SBE

¥
Τι πάει να πει χριστιανικό όνομα; Αν εξαιρέσουμε ονόματα όπως Χρυσοβαλάντου, Χριστόδουλος κλπ ή τα ονόματα της Π. Διαθήκης, που μας ήρθαν από αλλού, οι πρώτοι χριστιανοί ΑΗΠ από τους μη-χριστιανούς προγόνους τους πήραν τα ονόματά τους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υποθέτω ότι σημαίνει των χριστιανικών χρόνων. Εγώ πάντως αγνοούσα ότι είναι τόσο παλιό το όνομα. (Όχι, περιέργως δεν το είχα ερευνήσει το θέμα!)
 

nickel

Administrator
Staff member
Έλα, ντε. Τώρα που έψαξα, βρήκα Νικόλαο και στον Θουκυδίδη, αλλά αυτός ήταν πρέσβυς των Λακεδαιμονίων, όχι στρατηγός. Από Σπάρτη μεριά φαίνεται να προέρχεται το όνομα.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
The Name Game - Shirley Ellis


Come on everybody
let's play a game
I bet you I can make a rhyme
out of anybody's name

Judy!
Judy, Judy, bo-Budy,
banana-fana fo-Fudy
Fee-fi-mo-Mudy
Judy!

 
Last edited:

pidyo

New member
Δεν πρόκειται ακριβώς για περίεργο όνομα, αλλά μου προκαλεί απορία η ορθογραφία του. Το όνομα Αντύπας γράφεται κατά κανόνα με ύψιλον, όχι μόνο για τον λαϊκό αοιδό αλλά και γενικότερα. Το συνειδητοποίησα βλέποντάς το γραμμένο ως Αντίπας ως όνομα Κρητικού: με ξένισε το γιώτα.

Και όμως, το αδικαιολόγητο είναι το ύψιλον. Το όνομα είναι υποκοριστικό του Αντίπατρος, υπάρχουν στην αρχαιότητα κάμποσοι Αντίπες (ή Αντιπάδες, καθώς τα λεξικά τονίζουν συνήθως Αντιπάς, αλλά είπαμε, οι αρχαίοι τόνοι είναι τρέχα γύρευε), ούτε ένας Αντύπας, ούτε ένας με όνομα που να λήγει σε -ύπας (εκτός από έναν Γύπα, που δεν μετράει για ευνόητους λόγους). Το όνομα με ύψιλον μοιάζει χωρίς ετυμολογία και μορφολογικά παράταιρο.

Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς προέκυψε αυτό το ύψιλον;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μήπως ήταν παρετυμολογική ή άλλη επίδραση του θέματος τύπ(ος κλπ);
 

pidyo

New member
Όχι, αλλά ξέρω την οικογένεια Αντύπα στην Κεφαλονιά, που το επώνυμό της γραφόταν κατά ποικίλους τρόπους μέχρι πρόσφατα (ιστορικά πρόσφατα εννοώ).

Η γραφή Αντιππας (επίτηδες δεν βάζω τόνο) έχει ενδιαφέρον, γιατί θα ήταν στα αρχαία εξίσου θεμιτός τύπος του υποκοριστικού του Αντίπατρος.
 

pidyo

New member
Τριάδα, βαφτιστικό, από άγνωστη περιοχή (ξέρω το -αστείο- επίθετο αλλά λέω να μην το μεταφέρω λόγω προσωπικών δεδομένων).
 
Διαδοχική παραφθορά βαπτιστικών ονομάτων στον Γέρμα Καστοριάς.
Αναστασία-Στασία-Τσιατσία-Τσιατσιάνα-Τσιάνα και Τσιατσιούλα και Σιάνω.
Χριστόδουλος-Στιόδουλος-Τσιόδουλος-Τσιόλης και Τσιόλκας.
Αλκιβιάδης-Κιβιάδης-Κιάδης.
Αλεξάνδρα-Ξιάντρα-Τσιάντα.
Χριστόφορος-Χστιόφορος-Τσιόφορος-Τσιότης.
Παρασκευή-Σκευή-Τσιβή-Τσιβούλα.
Γλυκερία-Γλυκούσιου-Κούσιου.
Σταμάτω-Στάμω-Τιάμου.
Μαλαματή-Ματή-Ματέκου-Τέκου.
Ευλαμπία-Βλαμπία-Βλαμπούκου-Μπούκου.
Χρυσόστομος-Χσιόστομος-Σιόστομος-Τσιότσιομος-Τσιότσιος.
Τριαντάφυλλος-Τριαντάφας-Ντάφας και Νταφούλης.
Θεμιστουκλής-Μιστουκλής-Μουστάκας.
Ελευθερία-Λευτερία-Λευτερούσιου-Λούσιου.


(πηγή)
 
Top