Το κάπνισμα

Zazula

Administrator
Staff member
Το Διάταγμα του Όθωνα αναφέρεται στον κίνδυνο πυρκαγιάς. Θυμάται κανείς ποιος σατίριζε πριν από πολλά χρόνια το: "Μην καπνίζετε, θυμηθείτε την πυρκαγιά του Σικάγου" προσθέτοντας: "Μην πτύετε, θυμηθείτε τις πλημμύρες του Μισσισσιπή";
 
Έχω να δηλώσω ότι είμαι ένα βρωμερό σκουλήκι και ότι χθες κάπνιζα μέσα σε μπαρ.
(Λεπτομέρεια: η ώρα είχε πάει 5 παρά, είχαμε μείνει καμιά δεκαριά άνθρωποι και κάπνιζαν όλοι.)

Το συγκεκριμένο μπαρ είναι παραπάνω από βέβαιο ότι έχει επιλέξει να είναι για καπνιστές (είναι κάτω από 70 τ.μ.) αλλά νομίζω ότι ακόμη κι αν έχει γίνει η σχετική αίτηση, το κάπνισμα εξακολουθεί να απαγορεύεται μέχρι να εκδοθεί η απόφαση.
 
Το συγκεκριμένο μπαρ είναι παραπάνω από βέβαιο ότι έχει επιλέξει να είναι για καπνιστές (είναι κάτω από 70 τ.μ.) αλλά νομίζω ότι ακόμη κι αν έχει γίνει η σχετική αίτηση, το κάπνισμα εξακολουθεί να απαγορεύεται μέχρι να εκδοθεί η απόφαση.
Ακριβώς, μέχρι να πάρει την άδεια και το σήμα, φερμπότεν. Και σε καθε περίπτωση, αν αποφάσισε "καπνιστών", πρέπει να έχει βάλει ξεκάθαρη επιγραφή έξω και μέσα, για να αποφεύγονται οι πονηριές μια έτσι μια γιουβέτσι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χαχα, βρήκα αυτό σήμερα και δεν το είχα ξαναδεί:

 

SBE

¥
Κάτι που μου έστειλαν και δείχνει που μπορεί να φτάσουν
 

Zazula

Administrator
Staff member
Α, δεν ήξερα ότι ο Μαγκάιβερ ήταν καπνιστής, και μάλιστα άλλαξε και πρόσφατα φύλο. :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ αστείο. Το παρατραβάει μόνο λίγο στο σημείο με τον αναπτήρα. Δεν απαγορεύεται να έχεις αναπτήρες και τσιγάρα στην τσάντα σου όταν περνάς από τον έλεγχο αποσκευών.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το αεροπλάνο είναι αραβικής εταιρείας. Εκεί απαγορεύεται για τις γυναίκες. :D Προσοχή στη λεπτομέρεια. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Κάτι που μου έστειλαν και δείχνει που μπορεί να φτάσουν οι καπνιστές

Ναι, θα κάναμε πολλά για αυτή τη μία τζούρα, και χειρότερα ίσως,
αλλά τούτα εδώ μόνο ο... Μαγκάιβερ θα τα έκανε, που λέει και ο Ζαζ!:D

Προσωπικές εμπειρίες σε αεροπλάνο: 1995, δεκάωρη πτήση με Ολυμπιακή, Αθήνα-Νέα Υόρκη. Δεν κοιμάμαι ποτέ σε ταξίδια. Στο πεντάωρο, μ' έχει κυριέψει η στέρηση και πάω στις Ελληνίδες αεροσυνοδούς που κάπνιζαν στα κλεφτά στο καμαράκι τους: Κορίτσια, αφήστε με, σας παρακαλώ, να κάνω ένα και μοναδικό τσιγάρο, γιατί δεν ξέρω κι εγώ τι θα κάνω... Ως καπνίστριες, έδειξαν κατανόηση και ήταν το πιο γρήγορο και απολαυστικό τσιγάρο που έκανα ποτέ. Και όχι άλλο, μέχρι την προσγείωση.
Ενώ με KLM, σε 13 ώρες πτήσης, όπου η ευωδιά του κολομβιάνικου καφέ έσπαγε τη μύτη και ο οργανισμός αντανακλαστικά εκλιπαρούσε το τσιγάρο, ούτε που το διανοήθηκα!

Τώρα, μασουλάω ό,τι βρω και προσπαθώ να μην το σκέφτομαι. Μέχρι 5 ώρες, τα καταφέρνω. Μετά, ιώβεια υπομονή...
Μήπως είναι η ώρα μου:eek:, πριν έρθει η ώρα μου!:eek:
 

SBE

¥
Μαγκάιβερ ρουλζζζζζ.

Νομίζω ότι οι αναπτήρες έχουν απαγορευτει πλέον.
Κι οι νυχοκόπτες φυσικά που δείχνει το φιλμάκι.
Τα τσιγάρα δεν απαγορεύονται, αρκεί να μην τα ανάψεις.

Απορία: στερημένε καπνιστή δαεμαν, γιαίτ δεν έχεις σκεφτέι τη λύση αυτοκόλλητο νικοτίνης;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χεχε, έχω κάνει την πτήση Wichita-Cincinnati έχοντας δίπλα μου έναν καουμπόι, επαγγελματία σε ρόντεο —όχι μεγάλο, είκοσι τεσσάρων χρονών μου είπε πως ήταν—, που παρεμπ μου μιλούσε με πολύ σεβασμό που ήμουν μεγαλύτερος και φορούσα J.B. Stetson, ο οποίος μασούλαγε ταμπάκο σ' όλη την πτήση. Αυτό, αν δεν κάνω λάθος, δεν απαγορεύεται. :D Τι λες, daeman; (Μου 'δωσε και beef jerky απ' το δικό του. :))
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άλλοι καπνιστές βγάζουν την πτήση μασώντας τσίχλα νικοτίνης.
 

daeman

Administrator
Staff member
Για τις τσίχλες νικοτίνης, επιφυλάσσομαι, γιατί κάτι έχω υπόψη, αλλά θέλω να το διασταυρώσω πριν το δημοσιεύσω.

Για τον ταμπάκο που λέει ο Ζαζ, τα δόντια γίνονται καφέ, άσε πια το απαίσιο φτύσιμο και τα πτυελοδοχεία στα σαλούν του Γουέστ, κι ο Άβερελ Ντάλτον και... πήρα φόρα (ενώ με το τσιγάρο κιτρινίζουν, μας δουλεύεις, ρε φίλε;:eek:)

Υπάρχει, πάντως, και σε νέα μορφή/προϊόν που λέγεται dip, όπως λέει και εδώ:
Dip is a form of smokeless tobacco that is cut more fine than regular chewing tobacco. It is bought in a round tin that is a little smaller than a hockey puck. It comes in fine cut(or snuff), mid cut, and long cut. Users take a pinch of tobacco and place it between their bottom lip and gums. Smokeless tobacco has much more nicotine than cigarettes (one tin has about the same amount of nicotine as 60 cigarettes). Large amounts of nicotine are absorbed through the gums and mouth tissue and goes directly to the blood stream, creating a buzz that lasts around 15 minutes. This buzz only lasts until you become tolerant to the drug; people who are heavy users only receive a state of satisfaction and relaxation. [...]
Dipping is often referred to as "packing a lipper."

και το συνηθίζουν οι φαντάροι στις ΗΠΑ που δεν μπορούν να καπνίζουν όπου λάχει. Το είχα συναντήσει κάνοντας τα 2 πρώτα επεισόδια του Generation Kill, αλλά δεν το δοκίμασα, ακόμα.

Από την άλλη, το beef jerky είναι ενδιαφέρουσα ιδέα· και ο παστουρμάς, επίσης, αν πρόκειται να μονάσω, βέβαια...
 
Υπάρχει και σε σακουλάκι που δεν χρειάζεται ούτε το φτύσιμο ούτε να τρέχεις για τα δόντια. Δες εδώ :)
 

SBE

¥
Έτσι αντί για καρκίνο του πνεύμονα ανησυχούμε μόνο για καρκίνο του στόματος.
 
Έτσι αντί για καρκίνο του πνεύμονα ανησυχούμε μόνο για καρκίνο του στόματος.

Δεν το χρησιμοποιώ αλλά από όσα έχω διαβάσει είναι το μοναδικό προϊόν που περνάει από ειδική επεξεργασία και επιτρέπεται η χρήση του «άφοβα». Δες και αυτά (ο τύπος έχει φοβερή πλάκα):
 
Top