Το κάπνισμα

nickel

Administrator
Staff member
Τι σχέση μπορεί να έχουν οι ΚΟΤΕΣ με τους καπνιστές; Αφού σοφιστείτε μερικά bacronyms (ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ, ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΕΙΤΕ;), διαβάστε εδώ.
 
Προκαταρκτική ανακοίνωση της Υπουργού Υγείας:

Όλα τα ενδεχόμενα για την πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος είναι στο τραπέζι, δήλωσε την Πέμπτη η υπουργός Υγείας Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου προσθέτοντας ότι το ΠΑΣΟΚ υποστηρίζει τα μέτρα που αφορούν την πρόληψη και την αντιμετώπιση των συνεπειών από το κάπνισμα.
Ωστόσο, είπε ότι ο νόμος Αβραμόπουλου «είχε εξαιρετικές αντιφάσεις και προβλήματα [...] δεν υπάρχουν καν υπουργικές αποφάσεις για την υλοποίησή του».

Συμπλήρωσε ότι η διοίκηση και η αυτοδιοίκηση δεν μπορούν να εφαρμόσουν σωστά το μέτρο, γιατί υπάρχει είτε απουσία υπουργικών αποφάσεων, είτε απουσία του πλαισίου ελέγχων, είτε απουσία κυρώσεων, είτε σύγχυση.

Τέλος, ερωτηθείσα αν σχεδιάζει και την ολική απαγόρευση, απάντησε: «Είναι όλα στο τραπέζι».

in.gr - 22/10/09


Ελπίζω να δω φλος ρουαγιάλ στο τραπέζι, αντί για τασάκια!

Τηλεφωνικός αριθμός για τις καταγγελίες: 1142.
Εξιστόρηση περιστατικών: στα σχόλια του κυρίως άρθρου.
"Δεν θα δικαιωθούμε, αν δεν οργανωθούμε" (παράφραση γνωστού συνδικαλιστικού συνθήματος...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα καλύτερα κονέ (παντός είδους) εδώ στο Βερολίνο πάντως γίνονται στις πίσω αυλές των άκαπνων μαγαζιών... μουσική σε ανεκτά ντεσιμπέλ, μπυρίτσα στο χέρι, σόμπες για να μην παγώσουν τα δαχτυλάκια καθώς στρίβεις στους -8 (ορισμένα μέρη έχουν και βαρέλι με αναμμένη φωτιά opos Ameriki) και ημισυνωμοτικό feeling λυκειακής τουαλέτας. Smirt away.

Για να καταθέσω τον οβολό μου πάντως, καλό θα μας κάνουν αν απαγορεύσουν δια ροπάλου το κάπνισμα. Με 20 βαθμούς Δεκέμβρη μήνα, ποιος χ...κε. Το ποτάκι σου ανά χείρας και έξω από το μαγαζί, καλύτερα δε το ποτάκι να είναι σε αλουμινένιο κουτί από περίπτερο και να μην υπερβαίνει τα 2 ευρώ σε κόστος.

Μοναδικό μειονέκτημα για τα μετέπειτα άκαπνα μαγαζιά θα είναι ίσως πως δεν θα υπάρχει πια καπνίλα να καλύπτει τις άλλες μυρωδιές σε -ίλα (ποδαρίλα, ιδρωτίλα, μασχαλίλα κλπ -αυτό κάπου το 'χα ακούσει και το ανακυκλώνω :D).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μοναδικό μειονέκτημα για τα μετέπειτα άκαπνα μαγαζιά θα είναι ίσως πως δεν θα υπάρχει πια καπνίλα να καλύπτει τις άλλες μυρωδιές σε -ίλα (ποδαρίλα, ιδρωτίλα, μασχαλίλα κλπ -αυτό κάπου το 'χα ακούσει και το ανακυκλώνω :D).
Μπα, δυστυχώς αυτές οι οσμές δεν καλύπτονται με τίποτα, ούτε με καπνίλα ούτε με βουτιά σε αρώματα.
 

Elsa

¥
Συμφωνώ με την Αλεξάνδρα. Δυστυχώς, οι δυσάρεστες μυρωδιές έχουν αθροιστικές... επιπτώσεις. :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το Σάββατο πήγα στο Whispers of Wine στο Μαρούσι, πολυδιαφημισμένο και με πολύ θετικά σχόλια των πελατών του. Πολύ μικρός χώρος, χωράει περίπου 30 άτομα, αρκετά στριμωγμένα. Είχαν παραλείψει να ανακοινώσουν όμως στην ιστοσελίδα τους ή στο Αθηνόραμα όπου διαφημίζονται ότι το εστιατόριο είναι "καπνιστών". Μετά, κατέθεσα το εξής σχόλιο στη σελίδα τους στο Facebook:
Υποθέτω ότι ο χώρος του εστιατορίου είναι κάτω από 70 τ.μ., γι' αυτόν τον λόγο η διεύθυνση έχει αποφασίσει να το καθιερώσει ως χώρο καπνιζόντων, αν και δεν είδα κάποιο σήμα στην πόρτα. Δεν θα έπρεπε όμως να προειδοποιεί τους πελάτες στην ιστοσελίδα, ώστε να αποφασίζουν ανάλογα; Πήγα χθες το βράδυ για πρώτη φορά και πολύ δύσκολα θα αποφασίσω να ξαναπάω — ίσως σε ώρα που θα είναι σχεδόν άδειο. Όσα θετικά σχόλια και να έχω να κάνω για το φαγητό και για την εκπληκτική λίστα κρασιών, δυστυχώς η μυρωδιά του καπνού στα ρούχα μας και στα μαλλιά μας ήταν η τελευταία και καθοριστική εντύπωση.​
 

SBE

¥
Tα Χριστούγεννα είχα ένα επαγγελματικό ραντεβού με ιδιοκτήτη εστιατορίου, στο μαγαζί του. Καθίσαμε στο χώρο μη καπνιστών (ναι, είχε τέτοιο χώρο) κι ο εστιάτορας με το τσιγάρο στο χέρι και φύσαγε τον καπνό πάνω μου σε όλη τη διάρκεια της συζήτησης. Εννοείται δεν ρώτησε αν με πειράζει το κάπνισμα, κυρίως μου φάνηκε κωμική η παραβίαση των κανονισμών που ο ίδιος είχε φτιάξει για το μαγαζί του.
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο πιστεύουμε. Η απαγόρευση του καπνίσματος στη δημόσια συγκοινωνία ισχύει εδώ και τριάντα χρόνια και εφαρμόζεται χωρίς πρόστιμα και απειλές. Εκτός αν δεχτούμε ότι στα 30 χρόνια που μεσολάβησαν γίναμε επαναστάτες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρόστιμα στους καπνιστές. Αυτή τη λύση γιατί δεν την ακούσαμε ακόμα;
Να επισημάνω ότι τα πρόστιμα τα έχουμε ακούσει (αλλά, φυσικά, δεν τα έχουμε δει). Τα μέτρα συνοδεύονταν και από τις κυρώσεις αλλά, αν ίσχυσαν, ίσχυσαν για 48 ώρες. Η δική μου υπενθύμιση ήταν η χιουμοριστική μου συμβολή στο δημοσιονομικό πρόβλημα της χώρας. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σε μια αντικαπνιστική σελίδα στο Facebook πληροφορήθηκα ότι δεν μπορούν να επιβάλουν τον νόμο επειδή δεν εκδόθηκαν οι ανάλογες υπουργικές αποφάσεις. Γι' αυτό, ακόμα κι αν κάνεις καταγγελία, σου απαντούν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ακόμα εκτός από συστάσεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο πιστεύουμε. Η απαγόρευση του καπνίσματος στη δημόσια συγκοινωνία ισχύει εδώ και τριάντα χρόνια και εφαρμόζεται χωρίς πρόστιμα και απειλές.

Οπουδήποτε επικράτησε η απαγόρευση καπνίσματος, υπήρξε η ισχυρή απειλή άρνησης προσφοράς υπηρεσιών. Στον ευρύτατο τομέα της ψυχαγωγίας δεν ισχύει αυτό.
 
Σε μια αντικαπνιστική σελίδα στο Facebook πληροφορήθηκα ότι δεν μπορούν να επιβάλουν τον νόμο επειδή δεν εκδόθηκαν οι ανάλογες υπουργικές αποφάσεις. Γι' αυτό, ακόμα κι αν κάνεις καταγγελία, σου απαντούν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ακόμα εκτός από συστάσεις.

Ετσι ακριβώς είναι. Το καλοκαίρι βρέθηκα σε ΄Ιντερνετ καφέ στο μέρος που κάνω διακοπές, όπου όλοι κάπνιζαν ασυστόλως. ΄Οταν διαμαρτυρήθηκα η υπάλληλος μου είπε ότι το μαγαζί ήταν δικό τους και θα έκαναν ό,τι ήθελαν! Μετά από αυτό πήγα στο τοπικό αστυνομικό τμήμα. Ντουμάνι ο καπνός μέσα στο γραφείο του Αξιωματικού Υπηρεσίας. Στην καταγγελία μου απήντησε ότι δεν έχουν καμμία διαταγή ή εντολή ή οδηγία για να κάνουν κάτι. Και μισοχαμογελώντας με πληροφόρησε κιόλας ότι ποτέ δεν πρόκειται να γίνει εφαρμογή της απαγόρευσης του καπνίσματος.
 

SBE

¥
Οπότε τσάμπα είπαν οι μη-καπνιστές ότι επιτέλους θα ανασάνουν.
Ίσως πρέπει να εφαρμοστεί μέθοδος με κίνητρα, για κάθε πρόστιμο για το κάπνισμα ο αστυνομικος παίρνει το 10%, π.χ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ή ίσως θα έπρεπε κάποια μέρα η Ελλάδα να γίνει χώρα όπου εφαρμόζονται οι νόμοι. Όταν έγινε ο νόμος ότι όποιος παραβιάζει το κόκκινο φανάρι πληρώνει 700 ευρώ, για λίγες μέρες ακούγαμε ότι κάποιοι τιμωρήθηκαν, αλλά σύντομα επανήλθαμε στη γνωστή μας ανομία και ασυδοσία. Ελπίζω να υπάρχει μετενσάρκωση, ώστε να ζήσω σε κάποια άλλη ζωή σε μια ευνομούμενη κοινωνία, σ' αυτή τη ζωή δεν το βλέπω.
 

Elsa

¥
Στο τέλος, θα μας βάλουν κι ένα ημερήσιο πρόστιμο διατήρησης ντουμανιού, όπως το άλλο που πληρώνουμε για τις παράνομες χωματερές ή εκείνο για την μη εφαρμογή της ενεργειακής αξιολόγησης κτιρίων...:mad:
 

danae

¥
SBE, οι μη καπνίζοντες δεν είχαμε αυταπάτες. Δεν περιμέναμε να γίνει κάτι. Νομίζω ότι οι περισσότεροι μη καπνίζοντες ξέραμε ότι τα πράγματα θα γίνονταν χειρότερα από πριν, που τουλάχιστον υπήρχε και κάποιος χώρος για τους μη καπνίζοντες σε αρκετά μαγαζιά, αφού τώρα όλοι θα επέλεγαν να κάνουν το μαγαζί τους καπνιστικό παράδεισο για να μη χάσουν την πελατεία. Εκείνοι που χτυπιόντουσαν ήταν οι φανατικοί και αμετανόητοι καπνιστές που δημοσίευαν διάφορα κείμενα για το φασιστικό χαρακτήρα του μέτρου και έκαναν συσχετισμό αντικαπνιστικής στάσης και Χίτλερ...

Πρόσφατα ήθελα να παρακολουθήσω μια συναυλία σε ένα μπαρ. Επειδή έχω άσθμα και δεν μου αρέσουν οι επισκέψεις στα νοσοκομεία για παροχή οξυγόνου και ενδοφλέβιες κορτιζόνες, τηλεφώνησα να μάθω αν στο μαγαζί επιτρέπεται το καπνισμα. Αφού με ρώτησαν τι θα προτιμούσα, μου εξήγησαν πολύ ευγενικά ότι το μαγαζί είναι μη καπνιζόντων, αλλά επειδή οι πελάτες επιμένουν έχει επβληθεί καπνιστικό καθεστώς. Μου είπαν ότι ωστόσο θα έβρισκαν κάποια θέση στο βάθος για τους μη καπνίζοντες. Επειδή δεν έχω αντιασφυξιογόνα μάσκα, δεν πήγα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Προχθές πήγα να παρακολουθήσω μια συναυλία στον Παρνασσό. Επειδή φτάσαμε λίγο νωρίτερα στην πλατεία Καρύτση, μπήκαμε σ' ένα από τα μπαράκια της περιοχής, που ήταν άδειο, 2-3 άτομα ήταν μέσα. Φυσικά κάπνιζαν, και όταν πήγαμε στην αίθουσα συναυλιών πέρασα την υπόλοιπη βραδιά νιώθοντας μια δυσάρεστη μυρωδιά στα ρούχα και στα μαλλιά μου. Μόνο όταν κόψει το κάπνισμα κάποιος μπορεί να καταλάβει πόσο αποκρουστική είναι αυτή η μυρωδιά. Το λέω γιατί κι εγώ κάπνιζα πριν από πολλά χρόνια. Άνθρωποι που κατά τα άλλα δεν θα ανέχονταν δυσάρεστες μυρωδιές επάνω τους (π.χ. ιδρωτίλα) δεν αντιλαμβάνονται ότι συνοδεύονται παντού από την μπόχα του τσιγάρου.

Θέλω να παρατηρήσω επίσης ότι αν αποφάσιζαν όλα τα μαγαζιά να εφαρμόσουν την απαγόρευση του καπνίσματος, οι Έλληνες θα συμμορφώνονταν χωρίς κανένα πρόβλημα, όπως έχουν αποδείξει σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου.
 
Από τη προχθεσινή εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ :

"Καρκινογόνα χημικά σε έπιπλα και ρούχα μέρες μετά το σβήσιμο του τσιγάρου.
Πρώτα ήρθε η απόδειξη πως το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο των πνευμόνων. Κατόπιν οι ερευνητές εντόπισαν τη σχέση ανάμεσα στο παθητικό κάπνισμα και τις χρόνιες ασθένειες. Και τώρα νέα έρευνα αποκαλύπτει μία ακόμα απειλή για την υγεία : το "κάπνισμα από τρίτο χέρι". Η έννοια του "τριτογενούς καπνίσματος " άρχισε να συζητείται πριν από περίπου έναν χρόνο εξαιτίας μιας έρευνας τους Τζόναθαν Γκουίνικοφ από το Κέντρο ΄Ερευνας για τον Καρκίνο του Χάρβαρντ, σύμφωνα με την οποία στις μαλακές επιφάνειες των επίπλων, στα ρούχα και αλλού σε εσωτερικούς χώρους, κτοκτέιλ τοξινών μπορεί να παραμείνει για ώρες ή και μέρες μετά το σβήσιμο του τσιγάρου. Το φαινόμενο αυτό σημείωνε ο Γουίνικοφ είναι διαίτερα έντονο στους περιορισμένους χώρους, όπως τα αυτοκίνητα ή τα μικρά δωμάτια. Η νέα έρευνα, που πραγματοποιήθηκε από ομάδα επιστημόνων με επικεφαλής τον Μοχάμαντ Σλάιμαν από το Εθνικό Εργαστήριο Λόρενς Μπέρκλεϊ της Καλιφόρνιας επιεχείρησε να αναλύσει αυτές ακριβώς τις εμπλεκόμενες τοξίνες και να αξιολογήσει τον κίνδυνο που ενέχουν.
Οι επιστήμονες διαπίστωσαν πως σημαντικές ποσότητες καρκινογόνων χημικών παράγονται στις επιφάνειες των εσωτερικών χώρων που επιμολύνονται από τον καπνό του τριγάρου ακόμα και ώρες ή και μέρες αφότου ο καπνιστής εγκαταλείψει το χώρο. Η νικοτίνη επισημαίνουν στην επιθεώρηση "Proceedings of the National Academy of Sciences" παραμένει στις επιφάνειες των εσωτερικών χώρων για μεγάλο διάστημα και αλληλεπιδρά με το νιτρώδες οξύ που σχηματίζει το αέριο νιτρώδες οξείδιο-απελευθερώνεται από τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων και τις συσκευες αερίου. ΄Οταν συνδυάζονται η νικοτίνη και το νιτρώδες οξύ σχηματίζονται οι καρκινογόνες νιτροσαμίνες (TSNA).
"Το να καπνίζει κάποιος έξω είναι καλύτερο από το να καπνίζει σε εσωτερικό χώρο, όμως κατάλοιπα νικοτίνης επικολλώνται στο δέρμα και τα ρούχα του καπνιστή" επεσήμανε η Λάρα Γκαντελ που συνεργάστηκε στην έρευνα. 'Τα κατάλοιπα αυτά ακολουθουν τον καπνιστή πίσω στον εσωτερικό χώρο και διαχέονται παντού. Τον μεγαλύτερο κίνδυνο τον αντιμετωπίζουν τα μικρά παιδιά. ΄Οταν ο καπνιστής επιστρέψει στο σπίτι ή ξαναμπεί στο αυτοκίνητο η νικοτίνη πιθανόν να επικαθήσει και στο δέρμα του παιδιού και εφόσον υπάρχει στην ατμόσφαιρα νιτρώδες οξύ, που συνήθως υπάρχει, τότε σχηματίζονται οι καρκινογόνες νιτροσαμίνες".

Δεν είναι τρομακτικό; Φαίνεται ότι εμείς που δεν καπνίζουμε δεν γλυτώνουμε από πουθενά. Κινδυνεύουμε ακόμη και αν βρεθούμε σε χώρο που ναι μεν δεν καπνίζουν εκείνη τη στιγμή αλλά αρκεί να έχει περάσει από κει κάποιος που κάπνιζε. Κινδυνεύουμε ακόμη κι αν ακουμπήσουμε τα ρούχα καπνιστή.
 
Αυτό που έχει πει η Ξενογιαννακοπούλου είναι ότι ο περσινός νόμος δεν είχε προβλέψει εφαρμοστικό μηχανισμό (αυτόν τον όρο νομίζω μεταχειρίστηκε), και ότι στο υπουργείο δουλεύουν (ως πότε; ) για να τον στήσουν, γιατί αλλιώς είναι σα να μασάς μπριζόλα με τα ούλα (αυτό το λέω εγώ). Επίσης, δήλωσε μη καπνίστρια η ίδια. Εν τω μεταξύ, αν πάτε στο nosmoke.gr, έχει μια επιστολή έτοιμη προς υπογραφή που μπορείτε να τη στείλετε στη Μαριλίζα για να τη βουκεντρίσετε να βιαστεί.

Όσο για τα μαγαζιά, εγώ απλά σταμάτησα να πηγαίνω οπουδήποτε σε μουσικές κι έτσι τουλάχιστον δεν καπνίζω... απ' τ' αφτιά μου. Γλιτώνω και κάνα φράγκο. Εκτός κι αν ξέρω πως δεν καπνίζουν εκεί που θα πάω. Απροπό, στην Ταινιοθήκη στο φουαγιέ απ' όσο έχω δει δεν καπνίζουν. Βγαίνουν στο πεζοδρόμιο. Ως τώρα...
 
Top