Το κάπνισμα

Χτες πάντως που με πήγαν σε ένα μεζεδοπωλείο στο Γκάζι, ο χώρος των μη καπνιστών ήταν το μικρότερο από τα δύο (συνεχόμενα) δωμάτια και για κάποιο λόγο ήταν και σε ημίφως. Όχι, δεν τους μαστίγωναν.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σε κάποια κρητική ταβέρνα που πήγα τον περσινό χειμώνα, ο χώρος των μη καπνιζόντων ήταν ένα σκοτεινό δωμάτιο δίπλα στην κυρίως αίθουσα, αλλά... με ανοιχτές πόρτες μεταξύ των δύο χώρων, οπότε όλο το ντουμάνι ερχόταν ούτως ή άλλως. Επίσης, η κυρίως αίθουσα, επειδή ήταν Σάββατο, γέμισε με οικογένειες με παιδιά κάθε ηλικίας. Προφανώς οι γονείς τους θεωρούσαν ότι δεν βλάπτει καθόλου να περάσουν τα βλαστάρια τους όλη τη βραδιά μέσα στο ντουμάνι, αφού και στο σπίτι τους η κατάσταση ίδια θα είναι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Aπό κριτική εστιατορίου στο ask4food.gr:

Το κάπνισμα επιτρεπόταν στο μαγαζί αλλά χωρίς προβλήματα στην ατμόσφαιρα, ίσως και γιατί το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο.

Δηλαδή, το πρόβλημα της παρανομίας του μαγαζιού γίνεται "μη πρόβλημα" για τον συντάκτη, επειδή ο ίδιος δεν αντιλήφθηκε πρόβλημα στην ατμόσφαιρα. Βέβαια, ένας άλλος πελάτης που καθόταν πιο κοντά στους καπνιστές μπορεί να είχε αντίθετη γνώμη, αλλά δεν βαριέσαι, το θέμα του καπνίσματος είναι όπως και οι άλλοι νόμοι στην Ελλάδα στην κρίση του καθενός. Θα ήθελα να βάλω στη θέση του καπνίσματος άλλους νόμους που επηρεάζουν τη ζωή μας, για να σκεφτούμε πόσο πρόβλημα είναι η μη τήρησή τους.

  • Μερικά αυτοκίνητα κινούνταν αντίθετα στην εθνική οδό, αλλά χωρίς προβλήματα, αφού ο δρόμος δεν είχε πολλή κίνηση.
  • Όλα τα αυτοκίνητα παραβίαζαν το κόκκινο φανάρι, αλλά ευτυχώς δεν έγινε κανένα ατύχημα.
  • Στα ψυγεία του σουπερμάρκετ υπήρχαν αρκετά ληγμένα τρόφιμα, αλλά χωρίς προβλήματα στην υγεία των καταναλωτών, αφού δεν παθαίνεις τίποτα αν καταναλώσεις κάτι πρόσφατα ληγμένο. (Σημειωτέον ότι πιστεύω ότι όντως δεν παθαίνεις τίποτα από ένα τρόφιμο που έχει λήξει πριν λίγες μέρες, αλλά το θέμα είναι αν έχει δικαίωμα το σουπερμάρκετ να τα πουλάει παραβιάζοντας τη νομοθεσία.)
  • Ο μπάρμαν σέρβιρε αλκοολούχα ποτά σε ανήλικα παιδιά, αλλά δεν παθαίνει τίποτα ένα παιδί αν πιει μια φορά ένα ποτό.
 
* Το γάλα περιείχε ραδιενεργά κατάλοιπα απ' το Τσέρνομπιλ, ωστόσο κάτω από το όριο επικινδυνότητας.
 

SBE

¥
Οι ζώνες ασφαλείας δεν λειτουργούσαν, ωστόσο σπάνια συμβαίνει ατύχημα, οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα.
 
Οι διάδρομοι τυφλών στα πεζοδρόμια ήταν κατειλημμένοι από παρκαρισμένες μηχανές, τραπεζοκαθίσματα και στο ύψος του κεφαλιού περνούσαν ξυστά από τα κλαδιά των δέντρων, αλλά δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί σπανίως κυκλοφορούσαν τυφλοί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό κι αν λέγεται μιθριδατισμός! Ο μέσος Έλληνας είναι τόσο συνηθισμένος στην παραβατικότητα που δεν του περνάει από το μυαλό να πει "Γιατί δεν τηρούν τους νόμους;" Λέει απλώς "Ας παρανομήσουν με διαφορετικό τρόπο, βρε παιδιά".

Τα αρνητικά του χώρου είναι α) η τσιγαρίλα λόγω ανεπαρκούς εξαερισμού. Γιατί δεν ξεχωρίζουν μερικά δωμάτια να είναι για καπνιστές και μερικά για μη;

Από το ask4food.gr.
 
Οι διάδρομοι τυφλών στα πεζοδρόμια ήταν κατειλημμένοι από παρκαρισμένες μηχανές, τραπεζοκαθίσματα και στο ύψος του κεφαλιού περνούσαν ξυστά από τα κλαδιά των δέντρων, αλλά δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί σπανίως κυκλοφορούσαν τυφλοί.
Βέβαια, διότι όσοι κυκλοφορούσαν σκοτώθηκαν στα ανύπαρκτα πεζοδρόμια, κι έτσι δεν κυκλοφορεί πλέον κανείς. Αυτό λέγεται σύστημα με ανατροφοδότηση.

Όταν είχα πάει Γερμανία μου έκανε εντύπωση πόσοι ανάπηροι με αμαξίδια κυκλοφορούσαν έξω. Το συζήτησα με φίλους και σκεφτήκαμε ότι μάλλον εκεί δεν υπάρχει η προκατάληψη κατά της αναπηρίας που υπάρχει στην Ελλάδα. Τώρα όμως ξέρω την αλήθεια: εδώ δεν κυκλοφορούν διότι και να ήθελαν, δεν είναι τεχνικά εφικτό.
 
Λογικό, αφού:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
11 πράγματα που ενοχλούν όσους δεν καπνίζουν.

Και στα σχόλια από κάτω, η κλασική αντίδραση ενός καπνιστή. (Το ότι δεν ξέρει να βάζει τόνους όταν γράφει δεν έχει αποδειχτεί ότι συνδέεται με τις επιπτώσεις του καπνίσματος στον οργανισμό.)

Πραγματικα βλαμμενα επιχειρηματα. Αν καλεσετε κοσμο σπιτι και καπνιζουν 10 ατομα, βγαλτε τους στο μπαλκονι. Κι αν ξαναπατησουν στο φιλοξενο σπιτι σας, να με χεσετε. Και μην στεναχωριεστε για τους εξαρτημενους ανθρωπους, προσωπικα οταν εχω φτασει στο αεροδρομιο, λιγο πριν παρω το μετρο, κανω ενα τσιγαρο ως τελετουργικο για το καλωσορισμα. Στιγμη ανεκτιμητη. Ναι μπορω να δεχτω οτι σας ενοχλει ο καπνος, και θα επρεπε να απαγορευεται σε κλειστα μερη, αλλα μην ειμαστε και υπερβολικοι ε....

Έχω δει επιχειρήματα καπνιστών για τον εθισμό τους, αλλά αυτό το "τελετουργικό για το καλωσόρισμα" πρώτη φορά το συνάντησα.
 
Εμείς πλέον στο σπίτι, λόγω του μωρού, έχουμε επιβάλει στρατιωτικό νόμο με το κάπνισμα. Όποιος θέλει, στο μπαλκόνι. Και η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι ξενερώνουν, αλλά τι να κάνουμε, ξυδάκι. Ο άντρας μου που καπνίζει ακόμα αναγκάζεται να πλένει χέρια και δόντια κάθε φορά πριν πάρει το παιδί αγκαλιά. Κανονικά έπρεπε να τον βάζω να αλλάζει και μπλούζα, αλλά είπα να μη γίνω τελείως Δρακουμέλ. :p Και εκεί που αναρωτιόμουν αν όλες οι μανάδες είναι τόσο υστερικές με τον καπνό, πήγα τις προάλλες να βγάλω κλειδιά στο κλειδαράδικο που το κρατάει μια μαμά με ένα νήπιο και ένα βρεφάκι στο καρότσι. Με το που μπήκα, βγήκα! Τόσο ντουμάνι μέσα στο μαγαζί, δεν λέγεται! Μιλάμε για ομίχλη. Πώς τα έχεις τα παιδάκια μες στον καπνό ρε κοπέλα μου; Έλεος!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κανονικά έπρεπε να τον βάζω να αλλάζει και μπλούζα, αλλά είπα να μη γίνω τελείως Δρακουμέλ.
Και όμως, θα έπρεπε. Τα κατάλοιπα του καπνού πάνω στα ρούχα δεν είναι καθόλου αμελητέα, και το πρόσωπο και τα χέρια του μωρού εννοείται ότι ακουμπάνε πάνω τους όταν το κρατάς αγκαλιά.

"Third-hand smoke is tobacco smoke contamination that remains after the cigarette has been extinguished," says Jonathan Winickoff, a pediatrician at the Dana–Farber/Harvard Cancer Center in Boston and author of a study on the new phenomenon published in the journal Pediatrics. According to the study, a large number of people, particularly smokers, have no idea that third-hand smoke—the cocktail of toxins that linger in carpets, sofas, clothes and other materials hours or even days after a cigarette is put out—is a health hazard for infants and children. Of the 1,500 smokers and nonsmokers Winickoff surveyed, the vast majority agreed that second-hand smoke is dangerous. But when asked whether they agreed with the statement, "Breathing air in a room today where people smoked yesterday can harm the health of infants and children," only 65 percent of nonsmokers and 43 percent of smokers answered "yes."
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπήκα στο υποκατάστημα της Γενικής Ταχυδρομικής της γειτονιάς μου για να στείλω έναν φάκελο. Ο χώρος υποδοχής ήταν το πολύ δύο επί τρία. Ένα γκισέ με δύο υπαλλήλους. Η μία από τις δύο κάπνιζε αρειμανίως και δεν έκανε τον κόπο ούτε να αφήσει το τσιγάρο στο τασάκι στα πέντε λεπτά που ήμουν εκεί. Εννοείται ότι ο χώρος ήταν ντουμανιασμένος — παραβιάζοντας τη νομοθεσία για τους εργασιακούς χώρους.

Όσο για το καταπληκτικό επιχείρημα περί "φιλοξενίας" του πιο πάνω κυρίου, τι να πω. Στο δικό του λεξικό (του καπνιστή), η λέξη φιλοξενία απαιτεί να αφήνεις τους καλεσμένους να βλάπτουν την υγεία σου, να σου βρωμίζουν το σπίτι και να πρέπει μετά να πλύνεις μέχρι και τις κουρτίνες, και αφού εκείνος θα έχει φύγει να ανεχτείς τον καπνό του σ' εκείνα τα σημεία που δεν γίνεται να πλύνεις, π.χ. τα υφάσματα των επίπλων.
 
Συμφωνώ απολύτως. Ίσως να βάλουμε ένα μπουφάν στο μπαλκόνι ειδικά για τον σκοπό αυτό ώστε να το βγάζει όταν μπαίνει μέσα. Πάντως για όσους δεν καπνίζουν είναι πολύ αηδία η μυρωδιά που παραμένει σε χέρια, μαλλιά και ρούχα. Τώρα το καταλαβαίνω.
 
Όσο για το καταπληκτικό επιχείρημα περί "φιλοξενίας" του πιο πάνω κυρίου, τι να πω. Στο δικό του λεξικό (του καπνιστή), η λέξη φιλοξενία απαιτεί να αφήνεις τους καλεσμένους να βλάπτουν την υγεία σου, να σου βρωμίζουν το σπίτι και να πρέπει μετά να πλύνεις μέχρι και τις κουρτίνες, και αφού εκείνος θα έχει φύγει να ανεχτείς τον καπνό του σ' εκείνα τα σημεία που δεν γίνεται να πλύνεις, π.χ. τα υφάσματα των επίπλων.
Έτσι είναι. Απλά στην Ελλάδα το έχουμε τόσο δεδομένο ότι καπνίζουμε στα σπίτια και στα μαγαζιά που το αντίθετο ξενίζει. Ελπίζω να αλλάξει αυτή η νοοτροπία (δεν το βλέπω πολύ σύντομα).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα μου είπε το εξής θεϊκό φίλος καπνιστής, μια φορά που είχαμε βγει μαζί όταν ήμουν έγκυος: (καπνίζοντας δίπλα μου με τον αέρα να φυσάει προς τα μένα) «Ε, κι αυτά τα περί παθητικού καπνίσματος, υπερβολικά δεν είναι;» :cry:
 
Και όμως, θα έπρεπε. Τα κατάλοιπα του καπνού πάνω στα ρούχα δεν είναι καθόλου αμελητέα, και το πρόσωπο και τα χέρια του μωρού εννοείται ότι ακουμπάνε πάνω τους όταν το κρατάς αγκαλιά.

Εντάξει, ρε κορίτσια. Πρέπει να βλέπετε και τα πράγματα στην σωστή τους κλίμακα. Είναι λίγο υπερβολικό να μεγαλώνεις παιδί σε μια από τις πιο μολυσμένες ατμοσφαιρικά πόλεις και να μιλάμε για υπολείμματα καπνού στην μπλούζα. Είναι σαν να παραπονιέσαι για τις θερμίδες της ζάχαρης στον καφέ αφού έχεις φάει δεκαπέντε ταψιά ραβανί.
 
Εντάξει, ρε κορίτσια. Πρέπει να βλέπετε και τα πράγματα στην σωστή τους κλίμακα. Είναι λίγο υπερβολικό να μεγαλώνεις παιδί σε μια από τις πιο μολυσμένες ατμοσφαιρικά πόλεις και να μιλάμε για υπολείμματα καπνού στην μπλούζα. Είναι σαν να παραπονιέσαι για τις θερμίδες της ζάχαρης στον καφέ αφού έχεις φάει δεκαπέντε ταψιά ραβανί.
Διαμαρτύρομαι εντόνως, καθότι όποιος έφαγε τα 15 ταψιά έπρεπε να μου φέρει τουλάχιστον το ένα! [Mode:] the Foldin' o' the Arms/the Pursin' o' the Lips/the Tappin' o' the Feets[/mode] :twit: :p :cheek:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χελόου, Έλλη! Δεν μένουμε όλοι μέσα στην Αθήνα με τη μολυσμένη ατμόσφαιρά της. Τυχαίνει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού να μένει σε καθαρό αέρα. Αυτοί δικαιούνται να διαμαρτύρονται, τουλάχιστον;

Και νομίζω ότι ο συμψηφισμός είναι λίγο άστοχος: Η μολυσμένη ατμόσφαιρα της πόλης είναι κάτι έξω και πάνω από τις δυνατότητές σου να ρυθμίσεις, οι βλαβερές συνέπειες του καπνού των άλλων είναι απόλυτα στο χέρι σου.
 
Top