Το ευχετήριο γαϊτάνι

Zazula

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα, στον Αμβρόσιο και σ' όσους άλλους γιορτάζουν, κι από την αφεντιά μου!
 
Quote:
Originally Posted by Katerina_A
Το πραγματικό του όνομα είναι (του Μαρίνου). Αλλά νομίζω ότι γιορτάζει κάποια στιγμή το καλοκαίρι...

17 Ιουλίου; Ή 2 Ιουνίου;
Παιδιά, το είδα καθυστερημένα! Ευχαριστώ! Στην πραγματικότητα, γιορτάζω το Δεκέμβρη, του οσίου Μαρίνου. Δεν υπάρχει ούτε στα ημερολόγια.
Χρόνια πολλά κι από μένα στους Δημήτρηδες!
 

daeman

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες και τις Δήμητρες, μ' ένα κομμάτι του πιο γνωστού, αγέραστου Έλληνα ρόκερ, του Δημήτρη Πουλικάκου.
Και ειδικά στον Δημήτρη, τον αδελφικό φίλο που ήδη από τότε, από τη συναυλία Crazy Love στου Ζωγράφου όπου ηχογραφήθηκε αυτό το κομμάτι, μέχρι και σήμερα είμαστε ακόμα παρέα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και στο Μητσάρα, ξεχάσαμε το Μήτσο μας!

Στη φωτό, Μήτσος της μπελ επόκ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καθυστερημένα χρόνια πολλά στον αλτεριγκοΜήτσο που κρύβουμε όλοι μέσα μας, άλλοι βαθύτερα, άλλοι όχι, άλλοι το ομολογούν, άλλοι όχι.
Κι επειδή ο δικός μου δεν κρύβει ότι είναι ρεμπετοροκάς, άλλα δυο κομμάτια από τον γερόκλυκο Μήτσο Πουλικάκο.
Ένα που χρησιμοποιεί ο αλτεριγκοΜήτσος μου για να μου θυμίζει την ύπαρξή του, όποτε καμώνομαι ότι τον αγνοώ:
κι άλλο ένα από τον σημαδιακό για το ελληνικό ροκ δίσκο Μεταφοραί-Εκδρομαί: Ο Μήτσος:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:)
Argyro έχουμε στο φόρουμ, οπότε χρόνια πολλά! Χρόνια πολλά και στους Αργύρηδες, στους Κοσμάδες και στους Δαμιανούς --αν έχουμε-- (όχι ο daeman δεν εορτάζει...)
 

daeman

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά στην psifio μ' ένα εξαιρετικό κομμάτι με ταιριαστό τίτλο από τους Joy Division.
Και με την ευχή που επαναλαμβάνει στους τελευταίους στίχους που τραγούδησε στην τελευταία του συναυλία ο Ίαν Κέρτις: Don't ever fade away! :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Και με λίγη καθυστέρηση:eek:, χρόνια πολλά στην Argyro, με το χαρούμενο Bron-Yr-Aur Stomp των Led Zeppelin και την ευχή να έχει πάντα την ανεμελιά που αποπνέει η μουσική τους εδώ. :)

Και σωστά λέει ο Δρ7x, ο daeman (γ' πρόσωπο της μεγαλοπρέπειας; :p) δεν γιορτάζει ούτε του Δαμιανού, εκτός αν βρείτε στο eortologio πότε πέφτει του δαιμόνου Δαιμάνου:D.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά στο psifio λόγω γενεθλίων, κι επίσης σε Μιχάληδες, Άγγελους, Σταμάτηδες, Γαβρίληδες κλπ (αμφοτέρων των φύλων) και στους αεροπόρους! :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά στο psifio λόγω γενεθλίων, κι επίσης σε Μιχάληδες, Άγγελους, Σταμάτηδες, Γαβρίληδες κλπ (αμφοτέρων των φύλων) και στους αεροπόρους! :)

Σωστά, αυτούς τους ξέχασα· χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες! :)
Ειδικά στους αγγέλους όλων μας, όπως κι αν τους ορίζουν, εύχομαι καλές πτήσεις... και στους αεροπόρους που είχα τη χαρά να γνωρίσω - καλά παιδιά όλοι τους - εύχομαι καλές προσγειώσεις, μ' ένα κομμάτι που υποψιάζομαι ότι θ' αρέσει στον Ζάζουλα (όχι ότι εμένα με χαλάει:D):

Και δεχόμαστε παραγγελίες για δωρεάν γιουτουμπάκια μόνο για Άγγελους* και Μιχάληδες*. Για Σταμάτηδες* και Γαβρίληδες*, θα δυσκολευτούμε πολύ, οπότε θα κοστίσει κάτι παραπάνω...:p
*αμφοτέρων των φύλων, εννοείται.

Μδγ*, σήμερα που γιορτάζουν οι Άγγελοι, σίγουρα δεν γιορτάζει ο daeman;).

*μπάι δε γουέι, για να μην μπερδεγουέι κανείς.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για Σταμάτηδες* θα δυσκολευτούμε πολύ, οπότε θα κοστίσει κάτι παραπάνω...:p
Γιατί να δυσκολευτούμε; Οτιδήποτε με STOP κάνει! :p
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπράβο, Ζαζ, μ' αρέσει αυτό το κομμάτι! Δεν το σκέφτηκα· χρειάζομαι και δεύτερο καφέ.
Αναλόγως τι προτρέπει αυτό το stop να σταματήσουμε, βεβαίως. ;) Ορίστε κι άλλο ένα, με τις Supremes σε παλιά ασπρόμαυρη τηλεοπτική εκπομπή με παρουσιαστή τον Tony Randall (απο μια εποχή που μου θύμισες εδώ):
Απορία: σήμερα πρέπει να γιορτάζουν και οι αγγελαδίτσες, νεσπά;
 
Top