Το ευχετήριο γαϊτάνι

Όχι, Παλάβρα, αυτό είναι άλλο. Είναι η μεσαία τελεία, πιο χαμηλή από αυτήν που λέω εγώ. Δες νήμα στο τ.
Η μεσαία πιάνει σε όλα τα περιβάλλοντα, αλλά η άνω, που είναι η σωστή, πιάνει μόνο στο Word. Και ρωτάω: δεν μπορεί να πιάνει και εδώ;
 
Τον γνωρίζω τον κωδικό, τον ανέφερα ήδη 4 αναρτήσεις πιο πάνω. Απλώς, τον έχω δοκιμάσει ήδη και δεν πιάνει στη Λ. Και ρωτάω: μήπως υπάρχει τρόπος να πιάνει από εδώ και στο εξής, ή πάλι μήπως υπάρχει τρόπος να παρουσιάζεται η άνω τελεία (όχι η μεσαία) με κάποιον άλλο κωδικό; Αυτό που έχεις βάλει εσύ, Δόκτορ, είναι η μέση τελεία, όχι η άνω. Πάτησες τον 0387+Alt-x και σου έβγαλε αυτό που βλέπω;!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έκανα λάθος κι έσβησα την προηγούμενη ανάρτησή μου.
Λοιπόν:
Ι · είναι το Alt+0183 της Παλάβρας
ΙΙ · είναι επίσης το 0387, Αlt+Χ (δηλαδή λειτουργεί, αλλά δίνει το ίδιο).
Αυτός είναι ο κωδικός Unicode που λέγεται GREEK ANO TELEIA, αλλά έχεις δίκιο, δεν είναι ο σωστός. Επιστρέφω σε λίγο...

Edit: Δυστυχώς, και το 00b7, Alt+X, που δίνει τον κωδικό Unicode MIDDLE DOT (αυτός είναι ο λίγο ψηλότερος στο Word) δίνει το ίδιο πράγμα: ΙΙ ·
Το ίδιο μου δίνει και όταν προσθέσω την άνω τελεία με το abcTajpu του Firefox: II ·.
Υπάρχουν βέβαια άλλα ανάλογα σημάδια, αλλά όχι με το σωστό πάχος.
Ίσως έχει κάποια σχέση με την κωδικοσελίδα των ελληνικών στο Διαδίκτυο (δηλ. δεν προσφέρει άλλη άνω τελεία...)

Edit No 2: Το Katakana Middle Dot 30fb, Alt+X δίνει ・(και αφήνει μεγάλο κενό). Σε σύγκριση: ・ II·
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μου τελείωσαν τα εντιτ, αλλά με κοπυπέιστ από το Word έχω:

την άνω τελεία έτσι: πάνω·
τη μεσαία τελεία έτσι: μέση•​

Άρα ίσως είναι απλώς και θέμα σχεδιασμού του χαρακτήρα για το Διαδίκτυο :confused:
 

nickel

Administrator
Staff member
Παίρνω την ψηλοκρεμαστή άνω τελεία (στο Word έχω βάλει γραμμή στο Autocorrect να μου μετατρέπει τα δύο συνεχόμενα κόμματα σε άνω τελεία του 0387+Alt-x) και τη βάζω εδώ μετά από την απλή του Alt-0183.
· ····
Αυτό που βλέπω εδώ και που δεν φαίνεται να έχει διαφορά (α) το κοπιάρω στο Word και δείχνει ότι δεν έχει γίνει μετατροπή και (β) το αντιγράφω αποκάτω, το κάνω Times New Roman και τεράστιο και παίρνω αυτό:
· ·

Με δυο λόγια:
(1) το πλαίσιο του vBulletin δεν καταλαβαίνει από 0387+Alt-x. Αν τη θέλετε έτσι, θα πρέπει να την αντιγράφετε από το Word.
(2) Ακόμα κι αν την αντιγράφετε, τα προεπιλεγμένα Trebuchet αδιαφορούν γιατί δεν δίνουν διαφορετικό ύψος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και επομένως, να άλλη μία λύση (με το 0387+Alt-X) --εμένα μου λειτουργεί:

Εδώ η άνω τελεία που μάθαμε· κλπ κλπ
Εδώ αυτή που (ίσως) προτιμάμε· κλπ κλπ

Το μυστικό: επιλέξτε την άνω τελεία και χαρακτηρίστε την με γραμματοσειρά Arial Black.

(Αλλά: δεν λειτουργεί εξίσου καλά με το Alt+0183: ·)
 
Εδώ είναι νήμα για ευχές ή για τυπογραφία;

Χρόνια πολλά να πω στην υπερμοδερατόρισσά μας την Αλεξάνδρα!

Και σε όσους Αλέξανδρους υπάρχουν στο φόρουμ και μου διαφεύγουν (Αλέκος δεν θα υπάρχει κανείς, ο Αλαβάνος είναι ο τελευταίος των Αλέκων).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Έχουμε και τον Αλέξανδρο Λίγγρη, τον τεχνικό μας σύμβουλο. Χρόνια πολλά, Άλεξ! Χρόνια πολλά, Νίκο, να χαίρεσαι τον Αλέξανδρό σου!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χρόνια πολλά σε όλες και σε όλους! Υγεία, ευτυχία, και να τυπώνονται πολλά καλά βιβλία (που να γίνονται και ταινίες) για να μεταφράζουμε και να ασχολούμαστε...
Εδώ είναι νήμα για ευχές ή για τυπογραφία;
Το 'σωσα τώρα; :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά στην Αλεξάνδρα μας,
μ' ένα μαγικό κομμάτι του Leonard Cohen που ανακάλυψα μόλις τώρα ψάχνοντας για κάτι κατάλληλο, βασισμένο στο Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον του Καβάφη, κατά πώς λένε:
Κι εδώ η εκδοχή χωρίς εικόνα, αλλά με τους στίχους:
Και στους Αλέξανδρους και τις Αλεξάνδρες όλων μας...
Νίκελ, να τον χαίρεσαι!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας, και για την αφιέρωση του υπέροχου τραγουδιού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά και καθυστερημένα!
Αυτή είναι η πιο ωραία ευχή απ' όλες. Τα πολλά χρόνια να έρθουν καθυστερημένα, όσο πιο καθυστερημένα γίνεται.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά στην Αλεξάνδρα και στον Αλέξανδρο — παιδιά, ό,τι επιθυμείτε και να σας χαιρόμαστε!
 
Επίσης, ετεροχρονισμένα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν είναι με παχιά του αγίου Αλεξ. στο ημερολογιάκι ούτε με σταυρό να φαίνεται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ δεν μπορώ να γράφω μαντινάδες όπως εσύ, τις αντιγράφω μόνο. Πάρε, λοιπόν, μια μαντινάδα κατάλληλη για Λεξιλόγο:

Τίνος λαού αλφάβητο
τι λέξεις να ταιριάξω
για να χωρέσουν οι ευχές
που θέλω να σου γράψω


Πολύχρονος, να τα εκατοστίσεις!
 
Top