Της Τυρινής

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τυρί τυρί το πάτε να σας ξανακάνω παρατύρηση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ακούς εκεί να μου φωνάξει «βάλε ένα τέταρτο βραχοτέσσερα, αυτό με τη μούχλα» σκεφέτηκε ο Σωτύρις, ο μπακαλόγατος, καθώς άνοιγε την πόρτα στο ασκανσέρι για να ανέβει στο διαμέρισμά του, στον τυρίτο όροφο. «Λες και περάσαμε όλοι από σταζ, φρομάζ, ξερωγώ πως τα λένε για να γνωτυρίζουμε τα πάντα όλα». Βιαζόταν να πάρει στο τυριλέφωνο την κοπελιά του, τη Ρούλα (από το Ανθοτυρούλα, ανάθεμα τον γέρο της, τον τυρέμπορα!)

Από το «Ο μηχανόβιος και τα μανούρια από τα Τυρίκαλα», υπό δοκτύριου 7χ.
 
Από το «Ο μηχανόβιος και τα μανούρια από τα Τυρίκαλα», υπό δοκτύριου 7χ.
Μου φαίνεται ότι κάποιοι, αντί να εργάζονται, περί άλλα τυρβάζουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μου φαίνεται ότι κάποιοι, αντί να εργάζονται, περί άλλα τυρβάζουν.
Απ' όλα κάνουμε. Τυριμόλα έχουμε καταντήσει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μου φαίνεται ότι κάποιοι, αντί να εργάζονται, περί άλλα τυρβάζουν.
Μα τι λέτε τώρα, αστυροναύτα κοσμονάφτα μου; Δεν έχετε ακούσει για το μουλτυριάσκινγκ;
 

daeman

Administrator
Staff member
Εν Τυρίκκη, 4-11-'09​
Εντυρότατοι φίλοι μου,

Αμάν, ούτε ένα τυρίμερο δεν μπορεί να λείψει κανείς και του τρώτε την μπουκίτσα* απ' το στόμα. Έτσι είναι, όταν λείπει ο γέρος κάτης, όλοι οι ποντικοί τυρεύουν.
Επειδή όμως ο γέρος κάτης χαίρεται που τυρεύετε, αλλά οικτύρει την αφεντιά του γιατί οι προσπάθειές του να τυρήσει τις αλειμμένες υποχρεώσεις του τον αναγκάζουν να τυρβάζει περί άλλα και διακόπτουν τον οίστυρο του, τυρεί σιγήν ιχθύος (πλάνη ότι ο ιχθύς μετά τυρού προκαλεί βαρυστομαχιά), διατυρώντας πάντως την ελπίδα ότι θα καταφέρει σύντομα να συγγράψει ιδιοτύρως τη διατυριβή του στο φλέγον αυτό ζήτημα, αν δεν έχετε αντύρρηση, βεβαίως.
Με τυρί,
χωρίς αχλάδι, ούτε τσίπα
Δαεμάνος,
εκ τυρού ορμώμενος​

*βλ. Ο Αστερίξ και οι Ελβετοί.
 

crystal

Moderator
Αμάν, ούτε ένα τυρίμερο δεν μπορεί να λείψει κανείς και του τρώτε την μπουκίτσα* απ' το στόμα.

Αν λείψετε εννιά μέρες, θα σας ρίξουμε στη λίμνη με σιδερένια παπούτσια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μήπως όλα αυτά δεν οφείλονται σε αλειμμένες υποχρεώσεις και η μπουκίτσα του έπεσε κατά λάθος στη μαρμίτα με το φοντί; Γιατί αν είναι έτσι, πρέπει να ετοιμάσουμε τα βαρίδια να τον πετάξουμε στη λίμνη :D

Έχω να παρατυρίσω ότι αυτή η συζήτηση πρέπει να ριχτεί στο τυρ το εξώτυρο, γιατί ούτε τον τύρο τον επιούσιο δε θα βγάλουμε σήμερα αλλά αντίθετα, θα ασχολούμαστε με τις τυριμόνιες των συμμετεχόντων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά, έχει μεγάλη σημασία ο υπεύθυνος για την τύρηση της τάξης να μπορεί να καταλάβει και ποια μηνύματα έχουν ψωμί τυρί...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member

Ντυρίννν! Ντυρίννν!

Το ξυπνητύρι συνέχισε να χτυπάει απαιτητυρικά. Ο Σωτύρις γύρισε νωθρά να το κλείσει. Ξαφνικά θυμήθηκε. Σήμερα έπρεπε πριν από τη δουλειά να περάσει από το εργαστύρι και να πάρει την παραγγελία. Ακούς εκεί «μπουγάτσες με τυρί»! Δεν μπορούσε να τις πει τυρόπιτες σαν άνθρωπος ο τυρέμπορας. Που μου έμαθε και το φοντύ. Τον απόγονο της μαρμίτας με ψωμάκι. Που μου έπαιζε στα γεράματα τον Αστυρίξ στους Ελβετούς. Η κόλαση του έμενταλ και της γραβιέρας. Μέχρι και οφτόπικ φοντύ με σοκολάτα και ξηρούς καρπούς είχε το χτεσινοβραδινό στα πεθερικά.

Σιγά-σιγά σηκώθηκε και σύρθηκε μέχρι το αποχωρητύριο. Κοιτάχτηκε στον καθρέφτη. «Πρέπει να κάνω κάτι μ' αυτή την πυτυρίτιδα» σκέφτηκε. Έριξε λίγο νερό στο πρόσωπό του, τυρίστηκε με την ηλεκτυρική τυριστική που του είχε δωρίσει η Τυρούλα, έριξε τα άπλυτα γρήγορα στο πλυντύριο, ντύθηκε και κοίταξε το ρολόι. Φτου! Πάλι είχε αργήσει. Έπρεπε να φύγει αμέσως. Καφέ, από την καφετύρια πάλι. Δύο κι ογδόντα μια δαχτυρήθρα με λίγο καφέ. Είναι να μην τυρελαίνεται ο άνθρωπος μετά όταν τον μαδάνε φέτα-φέτα;

Με δέος αναλογίστηκε τι τον περίμενε. Το κυκροκφοριακό της πόλης κάθε μέρα τυροτέρευε. Μετυρό, ηλεκτυρικός, τυρόλεϊ, προαστυριακός. Ένα χάος. Και στα λεωφορεία, τον περίμενε άλλου είδους τυρίλα. Πάλι τον έπιασε νοσταλγία για το πατυρικό του, έξω από τα Τυρίκαλα...


Από το «Ο μηχανόβιος και τα μανούρια από τα Τυρίκαλα», υπό δοκτύριου 7χ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
 

SBE

¥
Δόχτορα, μ'αρέσει η τυρά αυτοτυρών επεισοδίων σας.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member

Με δέος αναλογίστηκε τι τον περίμενε. Το κυκροκφοριακό της πόλης κάθε μέρα τυροτέρευε. Μετυρό, ηλεκτυρικός, τυρόλεϊ, προαστυριακός. Ένα χάος. Και στα λεωφορεία, τον περίμενε άλλου είδους τυρίλα. Πάλι τον έπιασε νοσταλγία για το πατυρικό του, έξω από τα Τυρίκαλα...

«Άι σιχτύρ!», φώναξε σπαραχτυριτικά.
Η κόρη του τον προσπέρασε σαν τυριλή. «Άργησα, μπαμπά, θα χάσω το τυράμ!» του είπε.
Ο Σωτύρις σκέφτηκε με τυριφερότητα τότε που ήταν μικρή και την ταχτύριζε στα γόνατά του: «Νταχτυριντί, νταχτυριντί, το καλό μου το παιδί...»
«Μεγάλωσε, κορίτσι της παντυριάς κοντεύει να γίνει», μονολόγησε και άνοιξε την πόρτα για να βγει στο τυριλοκομείο της πόλης.

Δόκτωρ, ένας ακόμα λείπει και έτοιμο το μυθιστόρημα των τυριών :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member

Ο Σωτύρις κατέβηκε στην Ομόνοια και ανέβηκε στην πλατεία. Θυμήθηκε τον παππού του, που επέμενε να αποκαλεί τον ηλεκτυρικό αγγλοπρεπώς, μητυροπολιτικό σιτυρόδρομο και χαμογέλασε. Στον ουρανό είχε ανέβει βιαστικό το ολόγιομο φεγγάρι. Σκοτύριαζε νωρίς στην πόλη πια.

«Σωστό κεφαλοτύρι» σκέφτηκε· πάλι δεν πρόλαβε να ελέγξει την τυρομανή σκέψη του. Μια δουλειά ακόμη και μετά ίσια για το σπιτυράκι του. Παίρνοντας το δρόμο για του Τυρρή, για να εισπράξει κάτι χρεωστυρούμενα, το μάτι του έπεσε στις αφίσες. «Κοίτα να δεις, το Σάββατο είναι η εκδήλωση με τους Στυρίτ Μιουζίσιανς.» Ο Δήμαρχος ήθελε να φέρει και τους Tyri Στυρέιτ, αλλά δεν τα είχε καταφέρει.

Περνώντας πίσω από το παλιο Δημαρχείο κοντοστάθηκε να απολαύσει τις θεϊκές μυρωδιές από τα φετάδικα της γειτονιάς. Σίγουρα είχε κάποιο τυροφετίχ, αλλά και τι έγινε; Ο μπαρμπα-Λευτύρις ο Κασκαβέλης, που τον είχε δει, τον χαιρετούσε κιόλας από μακριά.

«Άντε, πάμε τώρα Μοναστυράκι να πάρουμε το μετυρό» μουρμούρισε ένα τεταρτάκι αργότερα. Καλά την είχε γλιτώσει από τον κυρ-Λευτύρι. Μόλις είχε παραλάβει πικάντικη γραβιέρα και καλό κρασάκι από το νησί, και κερνούσε όλη την γειτονιά. Καλά που θυμήθηκε να του δώσει και την «επίσημη γραφή» που έλεγε τόσες μέρες, τη σφραγισμένη με «ισπανικό τυρό».

Στην πλατεία κοντοστάθηκε για άλλη μια φορά. Τα παιδιά της κωπηλατυρικής ομάδας είχαν μαζευτεί για να κατέβουν στο Φάληρο, που άρχιζε το ρεγκάτο. Χάζεψε λίγο, και κατέβηκε βιαστικά τις σκάλες να προλάβει το επόμενο τυρένο για το Στίλτον. Έπρεπε να προλάβει να πάρει τη μικρή από το κολυμβητύριο και να πάει τη μεσαία στο φροντιστύριο...

Από το «Ο μηχανόβιος και τα μανούρια από τα Τυρίκαλα», υπό δοκτύριου 7χ.

Δόκτωρ, ένας ακόμα λείπει και έτοιμο το μυθιστόρημα των τυριών :D

Επομένως: Ζητείται τυρίτος/τυρίτη για να τυροκομήσουμε το μυθιστύριμα των τυριών. Δεκτές μόνο σοβαρές τυροπιτάσεις.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μετά από αυτό το νήμα, γαία τυρί μιχθήτω.

Μετά την ανάμειξη, αν μετανιώσετε και θελήσετε να φάτε το τυρί, πηγαίνετε το μείγμα για διαχωρισμό στο εκκοκκιστύριο.
 
Tυροσυζήτησης συνέχεια... ή μάλλον τυροποίηση.

Μεταξύ Τύρου και Σιδώνος...τζι τζι!

Τα τυριά και τα κασέρια μπορεί να αλλάζουν χέρια,
μα όποιος βρει να τα γευτεί σίγουρα θα εκπλαγεί.
Κρατάνε την αλμύρα τους κι όλη τη νοστιμιά τους
για ουρανίσκους άδολους κι απλούς στην αφεντιά τους.
Εκεί είναι καλοφάγωτα και πλούσια σε γεύση,
εκεί είναι περιττή η πάσα μία pepsi,
η σόδα και η σουρωτή δεν έχουν θέση πλέον,
μα μοναχά ένα κρασί ταιριάζει σημειωτέον.
Δοκίμασέ τα συντροφιά με αχνιστό ψωμί
ξεροψημένο ελαφρά και ήχο χρίτσι-χρι.
Ακόμη όμως πιο όμορφα θα ήταν με παρέα
αν μοιραζόσασταν μαζί μεζέδες και τυρέα,
μπάτσο, στραπατσάδα,τυροκαυτερή,φοντύ και μπουγιουρντάκι
ή με το έτερο μισό ημίσκληρο φετάκι.
Η πίτα μάς τελείωσε μαζί και το τυρί,
στης Τύρου τ΄ακρωτύρια πάμε για δοκιμή.
Στηρίζομαι στον λόγο σας όμως δεν σας οικτύρω,
γιατί αν η τυρομπουκίτσα μας ανταμωθεί με σκύλο
αλίμονο! - τα τύρεα να δίδονται δεν πρέπει τοις κυσί
και το τσιμπούσι των κυνών δεν είν γατοτροφή.
Τυροκροκέτα θέλησα να σας τρατάρω λίγο
μα εκείνη ρουκετιάστηκε και όρμηξε στον σκύλο...
κι εγώ λοιπόν έφτιαξα ακόμη μια κροκέτα
που κρύβει την αγάπη μου και λιώνει τα στιλέτα.
Στην τυριέρα αυτή χωρά κάθε λογής τυρί
και η μοναδικότητα λαμβάνει την τιμή.
Μη με τυράς πικρόχολα και με μισό το μάτι
γιατί πάντα στο πιάτο μου είχα τυρί χωριάτη,
"τύρος ευφραίνει καρδίαν" και το κρασί βεβαίως,
η Ήπειρος δεν έβγαλε το όνομα τυχαίως.
Στην ΕΤ- Τ-υ-ρία αν χρειαστεί θα κάνω εκπομπή
με θέμα "Τυροποιότητα και Τυροπλαστική".
Δώσε ψωμί- πάρε τυρί, λύσσαξα για νεράκι,
μια νταμιτζάνα θα πιωθεί σαν νά 'ταν καραφάκι.​


Ανεξάρτητη τυροποίηση- Νέο κύμα​

Στην Κρήτη κάθε Τ-υ-ρίτη βγαίνουν στον Ψηλορείτη
αστύρια, λαμπυρίδες και παίζουν νυχτυρίδες.​


Τέλος τα φανταχτυρά!
 
Τυρ(-ος), γυνή και θάλασσα.

Αφελής - μα επίμονη- απορία (θα ήθελα απάντηση):
Άραγε οι ΑΗΠ έκαναν τυρογραφικά λάθη ή το φαινόμενο εμφανίστηκε τα ύσ-τυρα χρόνια;
 
Top