metafrasi banner

Τα μαγτύγια του #hashtag

nickel

Administrator
Staff member
Ένας περαστικός ρωτάει: πού το έχετε ορίσει αυτό το "πανξουτονικό"; Όχι τίποτε άλλο, για να μπορέσει κι αυτός να συμμετάσχει στη λεξιλογική μέθεξη. Ζάζουλα!
Μαγτύγιο η ιδιόλεκτος της Λεξιλογίας, my preshshshiousss!
Ένας μονιμάς απαντάει:

Groundhog Day είναι η Ημέρα της Μαρμότας, τουτέστιν το αμερικάνικο έθιμο κατά το οποίο κόσμος και λαός μαζεύεται στο Πανξουτόνι (Punxsutawney) της Πενσιλβανίας για να προβλέψουν τον καιρό των προσεχών εβδομάδων ανάλογα με τη συμπεριφορά ενός συμπαθούς ζώου που λέγεται μαρμότα (marmota στα λατινικά και groundhog στα αμερικάνικα αγγλικά και marmot γενικότερα και woodchuck ειδικότερα στη Βρετανία).

Η ταινία Μέρα της μαρμότας διαδραματίζεται στο Πανξουτόνι. Ο πρωταγωνιστής ζει ξανά και ξανά την ίδια μέρα, με διαφορετικά σενάρια, ανάλογα με τη δική του συμπεριφορά.

Ο Ζαζ χρησιμοποιεί τον όρο πανξουτονικός για την επανάληψη των ίδιων ερωτήσεων και των ίδιων απαντήσεων από μέλη που, παρότι δεν φημίζονται για το μνημονικό τους, δεν κάνουν έναν κόπο να ψάξουν στις σελίδες της Λεξιλογίας. Το αποτέλεσμα είναι τα διάφορα ντεζαβού που προκαλούν τα περί πανξουτονικότητας σχόλια.
 
Ο περαστικός ευχαριστεί τον μονιμά για την εμπεριστατωμένη απάντηση.
Υ.Γ. Αν βρεις θεραπεία για την πανξουτονίτιδα, με ενδιαφέρει.
 

Earion

Moderator
Staff member
Υπέροχη η διεσολέξη. Μπράβο Νίκελ, μου έφτιαξες την ημέρα!

Με την ίδια λογική που το number key και το chiffre-clé έγιναν κλειδάριθμος, έτσι και τα mot-clé και keyword θα έπρεπε να έχουν γίνει κλειδόλεξη και όχι λέξη-κλειδί. Και για να βουτήξω πιο βαθιά, η διαβόητη πόλη-κράτος, απευθείας μεταφορά του city-state και του cité-état, θα έπρεπε να είχε γίνει κρατούπολη.

Στα υπόψη για προσθήκες στο ήδη υπάρχον νήμα.
 

bernardina

Moderator
Υ.Γ. Αν βρεις θεραπεία για την πανξουτονίτιδα, με ενδιαφέρει.

Εχ... χμ... θα... θα πρότεινα καταρχάς τις συχνότερες επισκέψεις, και μάλιστα αρχικά σε μεγάλες δόσεις μέχρι να καταπολεμηθεί ο ιός, αλλά δυστυχώς το γεγονός ότι η ασθένεια πλήττει και τις παλιοσειρές υποσκάπτει την προσπάθειά μου.:mad:
Anywho, you've got the message. I guess...;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο περαστικός ευχαριστεί τον μονιμά για την εμπεριστατωμένη απάντηση.
Υ.Γ. Αν βρεις θεραπεία για την πανξουτονίτιδα, με ενδιαφέρει.

Ευτυχώς που βρέθηκε κι ένας καλός άνθρωπος να ρωτήσει, να μάθουμε κι εμείς που λέγαμε «δεν μπορεί, για να μη ρωτάει κανείς το ξέρουν όλοι» :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έτσι όπως πάτε όμως θα μου βγει το όνομα πως είμαι κακός... :cry::(:devil:
 

SBE

¥
Ευτυχώς που βρέθηκε κι ένας καλός άνθρωπος να ρωτήσει, να μάθουμε κι εμείς που λέγαμε «δεν μπορεί, για να μη ρωτάει κανείς το ξέρουν όλοι» :)

Πέστο ρε Παλ!
:clap::clap::clap:
 

daeman

Administrator
Staff member
Έτσι όπως πάτε όμως θα μου βγει το όνομα πως είμαι κακός... :cry::(:devil:
Άσε, Ζαζ, τουλάχιστον κι εσύ (ο πρώτος διδάξας του πανξεπιτονισμού) κι εγώ (ο πανξατονικός· *φονιτικί *μεταγραφί) έχουμε ακόμα τα ματάκια μας (κι αν δεν κάνω λάθος, από τέσσερα ο καθείς), οπότε χαλάλι τ' όνομα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι είναι αυτό; Πρόταση για διαδικασία λεξιπλασίας; Ε, προτείνω να τα λέμε διέξεις.

Έχω κι άλλη μάταιη λεξιπλαστική πρόταση: να τα λέμε καγκελέτες (από κάγκελο + ετικέτα)
 

Earion

Moderator
Staff member
mikromati50.jpg

Μπούλζαϊ Δόκτορα!
 
Top