Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

daeman

Administrator
Staff member
Άλλη μια όμορφη μπαλάντα, που θυμήθηκα με αφορμή αυτό:

Bury Me Deep In Love - The Triffids
 

daeman

Administrator
Staff member
Μια παρένθεση και μόνο, μέσα στο δικό σου δρόμο· μα τι λέω; στις μπαλάντες, γιατί ο Κώστας ανακάλυψε μια πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα:cool: και μου θύμισε αυτό (μπόνους το Love Me Two Times):

The Wasp & Love Me Two Times - The Doors​
 
Μια που τον ανέφερε ο Κώστας, άλλο ένα του Mick Softley, από τον δίσκο του Songs for Swingin' Survivors, τραγουδισμένο από τον φίλο του τον Donovan, όμως:

The War Drags On - Donovan
http://www.youtube.com/watch?v=FRKsown-yEE

Και εσύ μεν το λες, αγαπητέ Daeman, αλλά αυτός που έφτιαξε το βίντεο γράφει στο τέλος, ψευδώς, Music by Donovan!
 
Δεν είμαι οπαδός των W.A.S.P., αν όμως εσείς είστε, τότε θα μπορέσετε να τους ακούσετε παρακολουθώντας ταυτόχρονα μια γυναίκα να ετοιμάζεται για το θάνατο επί 2μισι χρόνια μέσα από τα βίντεό της στο youtube.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μετά από αυτό εδώ --και πραγματικά η σελίδα φορτώνει σφαίρα-- θα πρέπει πια να ανεβάζουμε τα γιουτουμπάκια με τίτλο ή κάτι συνοδευτικό και όχι μόνο του :).
 
Αυστραλοί πάλι, οι Go-Betweens, με το Streets Οf Υour Τown από το 16 Lovers Lane
Πολύ αγαπημένοι οι Go-Betweens, αν και προτιμώ οριακά το Before Hollywood.

Όσο για το Bury me deep in love, μου έφερε στο μυαλό έναν καμένο στίχο (... bury me in sorrow, cover me in joy...) από τους Nada Surf, μια μπάντα για την οποία είμαι απολύτως υποκειμενικός. Ακούστε το Icebox
(δεν το κάνω embed γιατί το κλιπάκι έχει μόνο ήχο).
 
Ζητώ συγνώμη για την σοβαρή παράλειψη εκ μέρους μου κύριε drsiebenmal...
Ας αναλάβουν οι αρμόδιοι.

Το πρώτο είναι το solitude από lake of tears και το δεύτερο forever autumn απο τους lake of tears κ πάλι.

χαιρετώ
 
Παλιότερα είχαμε αναφερθεί στο Butcher Boy. Να όμως που εκτός από βιβλίο και ταινία, είναι και μπάντα. Δεν έχω ακούσει ακόμη τα άλμπουμ τους για να σας πω αν συνεχίζουν τη μακρά παράδοση των εξαιρετικών σκοτσέζικων συγκροτημάτων indie/twee/chamber/whatever pop, το νέο τους σινγκλάκι πάντως είναι εξαιρετικά υποσχόμενο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ζητώ συγνώμη για την σοβαρή παράλειψη εκ μέρους μου κύριε drsiebenmal...
Ας αναλάβουν οι αρμόδιοι.

Το πρώτο είναι το solitude από lake of tears και το δεύτερο forever autumn απο τους lake of tears κ πάλι.

χαιρετώ

Νο πρόμπλεμ naerdiel :) κι ευχαριστώ (ξανά :)).

...και οι αρμόδιοι έδωσαν λύση. Άρα όλα πάλι ωραία και καλά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για τη Naerdiel, το Video Phone από Beyoncé feat. Lady Gaga: :)
 
Last edited by a moderator:

Zazula

Administrator
Staff member
Δώσε, Ζάζουλα!
Συνεχίζουμε ανεβαστικά, μ' ένα ρυθμό που μου φτιάχνει πάντοτε το κέφι!
Έτσι μπράβο! :D

Και για να συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο: Η πιο φρέσκια old-skool φωνή σήμερα — Melanie Fiona και Give It To Me Right:

Και σε ειδική οπτικοακουστική έκδοση για τις φαν τού Robert Pattinson: ;)

Το Give It To Me Right κυκλοφορεί και σε άπειρα remix· θα πρέπει να διαλέξετε με βάση τις προτιμήσεις σας (δεν αρκεί ο χώρος εδώ να τα παραθέσω όλα, αλλά ο γούγλης είναι φίλος σας :)). Πολλά από τα remix είναι από hip-hop καλλιτέχνες, οπότε μπορείτε εύκολα να τα εντοπίσετε — εδώ σας συστήνω προσωπικά τρία που θεωρώ ότι ξεχωρίζουν χαρακτηριστικά:

1. Σε ανεβασμένα bpm (πολύ καλό, συχνά το προτιμώ από το ορίτζιναλ), από Paul Emmanuel:

2. Σε πιο R&B στυλ (που εμένα μου θυμίζει και λίγο reggaeton), με τη Ms. Dynamite:

3. Πειραγμένο στο πιο χορευτικό, από ChrisIDH (όταν τελειώνει το βίντεο, το youtube βγάζει συνδέσμους και προς άλλα remix, πολύ καλά για φαν της electronica ή/και των club anthems):
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Τόσα «Give It To Me Right» και ούτε μια κουβέντα για την κλασική μουσική επένδυση που βρίσκεται από πίσω. Το μόνο ζόμπι (εντάξει, βαμπίρ) που αναφέρθηκε ήταν ο Ρόμπερτ Πάτινσον.

 

Zazula

Administrator
Staff member
Τόσα «Give It To Me Right» και ούτε μια κουβέντα για την κλασική μουσική επένδυση που βρίσκεται από πίσω.
Χεχε, ουδέν καινόν υπό τον ήλιον της μουσικής. :)
 
Ρε παιδιά, η Beyonce' είναι η ξανθιά και η Gaga η μελαχρινή, ή τούμπαλιν;
 
Top