Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα πολύ μού άρεσε η διαφήμιση για το Παριζάκι Υφαντής και δεν ήξερα ότι βασιζόταν στο Gummy Bear Song. Φοβερή πλάκα. Μπορώ να πω ότι μ' αρέσει πιο πολύ στα ελληνικά.
Μέχρι στιγμής το απόλυτο ρεμίξ τού Gummy Bear είναι ένας ύμνος που ο δημιουργός του τον αφιερώνει στις Σερραίες: Σαψαλώθηκα. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Τσέκαρα σήμερα στο διαδίκτυο τη μετάφραση τού «Οι καιροί ου μενετοί» (τη σύντομη, όχι τη γνωστή παροιμία Time and tide wait for no man) και έπεσα πάνω σ' ένα παλιό τραγούδι των Rolling Stones που είχα ξεχάσει εντελώς. Οι νεανικές φατσούλες από τις παλιές φωτογραφίες και ύστερα οι γέρικες έρχονται να επαληθεύσουν τον τίτλο. Time waits for no one, από το άλμπουμ It's Only Rock 'n' Roll του 1974.

 
Σαν να φάσκουν και να αντιφάσκουν όμως οι Rolling Stones, γιατί δέκα χρόνια πριν διακήρυσσαν ότι ο χρόνος είναι με το μέρος τους. :)
(από τα αγαπημένα μου της πρώτης -και καλύτερης- φάσης τους)

 

Zazula

Administrator
Staff member
Να φύγετε, κύριοι, να πάτε στην Επίδαυρο — είστε όλοι τραγικοί! Μείνε εκεί που είσαι από ΝΕΒΜΑ feat. Professional Sinnerz:

Και, παρόλο που υποψιάζομαι ότι είμαι ο μόνος δωμέσα που γουστάρει να ακούει hip hop σε μουσική Νίκου Ιγνατιάδη και στίχους Γιάννη Πάριου, Στο καλό από ΝΕΒΜΑ feat. Στεφανία Ρίζου: :D
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα!

I don't know what's going on
I've been away for far too long...

Άλλο ένα Time των Rolling Stones, το Out Of Time, από τους ίδιους σε μια σπάνια εκτέλεση από το 45άρι του 1975:
και η κλασική από το Aftermath του 1966:
 

crystal

Moderator
Δώσε, Ζάζουλα!
Συνεχίζουμε ανεβαστικά, μ' ένα ρυθμό που μου φτιάχνει πάντοτε το κέφι! (Και κάνει την κολλητή μου έξαλλη - οι στίχοι τής ανάβουν τα φεμινιστικά της.)


(Daeman, συγγνώμη, σε στριμώξαμε ανάμεσα στα decks του Candybar!)
 

daeman

Administrator
Staff member
Και δυο διασκευές:
Out of Time - Ramones​
και Bejbe, ti nisi tu από τους Σέρβους Električni Orgazam, που άνοιξαν τη συναυλία των Στόουνς στο Βελιγράδι το 2007 (και δεν είχα ιδέα ότι ξαναφτιάχτηκαν· είχα 20 χρόνια να τους ακούσω :cool:) :

Crystal, μην ανησυχείς, ωραία η αντίστιξη!
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι εδώ Keith and Ronnie keeping time and barely keeping up with Buddy Guy.
Η σκηνή μου θυμίζει τον λύκο που μαθαίνει τα λυκόπουλα κυνήγι, ενθαρρύνοντάς τα με συγκατάβαση:
Next Time You See Me - Buddy Guy, Keith Richards, Ronnie Wood​
 

daeman

Administrator
Staff member
Για τον Κόμη, από τον ίδιο δίσκο, λίγο παρακάτω ;):
I'm Free - The Who
 

daeman

Administrator
Staff member
Και για τον Στάθη, από την καλύτερη εποχή των Στόουνς:
The Last Time - Rolling Stones
 
Για τον Κόμη, από τον ίδιο δίσκο, λίγο παρακάτω ;):

Λίγο παρακάτω πού; Στον αρχικό δίσκο; Στο σάουντρακ της ταινίας; Στην ταινία; Στο live από το Isle of Wight που ανάρτησα παραπάνω; (Πλάκα κάνω, ε; )
 

daeman

Administrator
Staff member
Λίγο παρακάτω πού; Στον αρχικό δίσκο; Στο σάουντρακ της ταινίας; Στην ταινία; Στο live από το Isle of Wight που ανάρτησα παραπάνω; (Πλάκα κάνω, ε; )

Έχεις δίκιο, όμως. Τόσες φορές που έχει κυκλοφορήσει το Pinball Wizard και με τόσες διαφορετικές εκδόσεις του Tommy, μάλλον θα μπερδεύεται και ο ίδιος ο Τάουνσεντ.
Είναι από τα αγαπημένα μου κλασικά του ροκ, στην εκτέλεση που ανάρτησες. Και όταν πρωτοείδα την ταινία (αρχές δεκαετίας του '80, σε μια άθλια κόπια, σε προβολή από αυτές που οργάνωναν τότε οι γυμνασιακές τάξεις σε συνοικιακά σινεμά για να μαζέψουν χρήμα για την πενταήμερη), ο Έλτον Τζον μού φάνηκε σαν τη μύγα μες στο γάλα, ανάμεσα στους Χου (μουσικά, γιατί με την αισθητική της ταινίας ταίριαζε μια χαρά):
 
Top