Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

daeman

Administrator
Staff member
Από τα καλύτερα Summertime που έχω ακούσει μέχρι τώρα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μια εξαιρετική εκτέλεση του 1-2-5 από τους Fuzztones, από το πολύ καλό LP τους Lysergic Emanations του 1985 (no video, but play it loud!)
και το αυθεντικό των Καναδών Haunted, προς σύγκριση
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή αναφέρθηκε πάλι προχτές η Susan Boyle τού Britain's Got Talent, που έγινε γνωστή όταν τραγούδησε το I Dreamed a Dream και, μια και το μιούζικαλ Les Misérables (απ' όπου το τραγούδι) είναι από τα αγαπημένα μου [μου αρέσουν πολύ τα μιούζικαλ και ο Γουέμπερ και το My Fair Lady και η Mary Poppins και ένα κατεβατό άλλα, να το κοιτάξω;], να δώσω δύο βιντεάκια κι εγώ. Είναι από την ειδική παράσταση που έγινε στο Royal Albert Hall για τα 10 χρόνια. Στο πρώτο η Ruthie Henshall δίνει μια αριστουργηματική εκτέλεση τού I Dreamed a Dream (για να ξέρουμε και τι σημαίνει επαγγελματική εκτέλεση), στο δεύτερο ο κακάσχημος Alun Armstrong σαν Θεναρδιέρος [προ ημερών ανακάλυψα ότι είναι και εκπληκτικός Μπάκετ στο Bleak House — αλλά γι' αυτό άλλη φορά] στο Master of the House, ένα τραγούδι που πραγματικά σου φτιάχνει τη διάθεση.




Στο Youtube υπάρχει όλη η παράσταση, με υποτίτλους.
Code:
http://www.youtube.com/view_play_list?p=DF3A74E6CEC5D5E5&playnext=1&playnext_from=PL
 
Last edited:
Muse, Muse, Muse: Λιώνοντας το Absolution και όχι μόνο ή πώς συμβιβάζεσαι περιμένοντας το νέο άλμπουμ τους -κυκλοφορεί Σεπτέμβρη, άντε με το καλό και το τουρ- και συγκλονίζεσαι από τις φωνητικές χορδές του κυρίου Bellamy (ο οποίος θα μπορούσε να είναι το νόθο τέκνο των Thom Yorke και Brett Anderson)...

Αρχή με μια καταπληκτική live εκτέλεση του Hysteria:


...και συνέχεια με το all time fave:

...κι εγώ πάω να ξανακρυφτώ στη σπηλιά μου...
 
Μια άλλη εκτέλεση... Ίσως και απείρως καλύτερη από την πρώτη :-D
Από την Ουκρανία οι Los Colorados ερμηνεύουν το Hot and Cold της Kate Perry:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Προσέξατε πώς προφέρει το Kate Perry; Ή είναι ιδέα μου; Ζαζ;
 

SBE

¥
Προσέξατε πώς προφέρει το Kate Perry; Ή είναι ιδέα μου; Ζαζ;
Κατερίνε Περόβιεκ?????
ε, μπορεί να σημαίνει τίποτα κακό στη γλώσσα τους το Πέρι :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για να μην ξεχνιόμαστε (ακούγεται χορεύοντας πάνω στην μπάρα):

Προσέξατε πώς προφέρει το Kate Perry; Ή είναι ιδέα μου; Ζαζ;
Στη ρωσική γλώσσα ένα πραγματικά μεγαλειώδες κττμγ χαρακτηριστικό, είναι ότι όλα τα ξένα ονόματα εντάσσονται στο πλούσιο (έξι πτώσεις) κλιτικό σύστημά της. Οπότε κατ' αρχάς την Kate Perry την κάνουν Κατερίνα Περόβαγια, και κατόπιν την κλίνουν στην απαιτούμενη πτώση: Κατερίνε Περόβαγιε. :D
 

daeman

Administrator
Staff member
There's nothing like a good crucifixion to make your day!
Πάει πακέτο με αυτό
Shall we have your liver, then?
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το βιντεάκι (με έναν παραμορφωτικό περίπατο στην πόλη του φωτός) το βρήκα στο μπλογκ Στην Αθήνα, όπου υπάρχουν και τα λόγια του τραγουδιού.

 
Σε συνέντευξή του στο περιοδικό Mojo τον Φεβρουάριο του 1996, αποσπάσματα της οποίας περιλαμβάνονται στην επανέκδοση σε CD του Aqualung την ίδια χρονιά, ο Ian Anderson σχολιάζει απολογητικά ότι κατά την ηχογράφηση του Aqualung, οι Jethro Tull συνέπεσαν στο στούντιο με τους Led Zeppelin που ηχογραφούσαν τότε το ΙΙΙ και, ενώ όλοι τα πήγαιναν σχετικά καλά με όλους..
Ίσως σε ενδιαφέρει τι μαρτύριο του ήταν η ηχογράφηση σε εκείνο το στούντιο :)
 
Last edited by a moderator:

daeman

Administrator
Staff member
Ίσως σε ενδιαφέρει τι μαρτύριο του ήταν η ηχογράφηση σε εκείνο το στούντιο :)http://www.youtube.com/watch?v=OhxbbiJ27vU&feature=fvsr
Ευχαριστώ, tsioutsiou. :) Στη συνέντευξη του Άντερσον που παραπέμπεις, επεκτείνεται λίγο περισσότερο από εκείνη που περιλαμβάνεται στο CD. Ίσως το γεγονός ότι ηχογραφούσαν σε παλιά εκκλησία να ήταν κι ένας από τους λόγους που το Aqualung περιλαμβάνει τόσα τραγούδια θεολογικού προβληματισμού (Locomotive Breath, My God, Hymn 43, Wind Up) και στο οπισθόφυλλο του LP αναγράφονται και κάποιοι στίχοι από το κατά Άντερσον ευαγγέλιο (In the beginning Man created God; and in the image of Man created he him...) Αυτό μου είχε κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση όταν το πρωτάκουσα επαναστατημένος έφηβος.
Σήμερα, όμως, από εκείνο τον δίσκο προτιμώ αυτόν εδώ τον θαυμάσιο, λυρικό ύμνο στη ζωή και τον έρωτα:
Wond'ring aloud
how we feel today.
Last night sipped the sunset
my hands in her hair.
We are our own saviours
as we start both our hearts beating life
into each other.

Wond'ring aloud
will the years treat us well.
As she floats in the kitchen,
I'm tasting the smell
of toast as the butter runs.
Then she comes, spilling crumbs on the bed
and I shake my head.
And it's only the giving
that makes you what you are.
 
Top