Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

Zazula

Administrator
Staff member
Επειδή κι εγώ είχα μόλις τώρα μια πολύ καλή έμπνευση (που πολύ τηνε χρειαζόμουνα) ακούγοντας το παρακάτω, πάρτε το κι εσείς και βοήθειά σας:

Και μια έκδοση του κάμπου, για όσους τους αρέσουν τα κλαρίνα:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κυριακή πρωί σήμερα, οπότε να προσφέρω κι εγώ λίγη εμψύχωση στους φίλους που είναι αναγκασμένοι να δουλεύουν κυριακάτικα, να 'χουν καλή διάθεση κι όρεξη για να συνεχίσουν:

Κι επειδή αναφέρθηκαν οι Talking Heads παραπάνω, πάρτε:
 

daeman

Administrator
Staff member
Από την πάσα του tsioutsiou λίγο παραπάνω, παρότι απεχθάνομαι τα medley (και το meddling), έτσι για να θυμηθούμε όλα τα κομμάτια εκείνου του εμβληματικού μιας εποχής, εξαιρετικού δίσκου
που κλείνει με το αγαπημένο μου του Κυρίου Χαμαιλέοντα:
Time takes a cigarette
puts it in your mouth...
 

crystal

Moderator
[σαρδόνιο χαμόγελο] Έμπνευση απ' το χθεσινό άφτερ. [/σαρδόνιο χαμόγελο]
 

Zazula

Administrator
Staff member
+1 — οι Master Tempo τα σπάνε! :D

ΥΓ Έγινε ψες καμιά πρόταση γάμου;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αφού έβαλα πριν μάμπο, ας βάλω τώρα και κάτι σε ρούμπα: Calle Ocho! ;)
 

daeman

Administrator
Staff member
Μετά από ένα δύσκολο διήμερο γεμάτο τέρατα της Γιουνιβέρσαλ της δεκαετίας του '30 (Φράνκενσταϊν, Λυκάνθρωπος, Δράκουλας κλπ.) και τους αντίστοιχους ηθοποιούς (Μπέλα Λουγκόσι, Μπόρις Κάρλοφ, Λον Τσέινι πρεσβύτερο και νεότερο κ.α.), θυμήθηκα αυτό το dark goth με τη φωνή του Πίτερ Μέρφι...
 
Χα, μόλις προχθές ξαναείδα το The Hunger (btw οι XPQ21 έχουν κάνει ένα φοβερό remix στο από πάνω κομμάτι)..
 

daeman

Administrator
Staff member
Χα, μόλις προχθές ξαναείδα το The Hunger (btw οι XPQ21 έχουν κάνει ένα φοβερό remix στο από πάνω κομμάτι)..

Αυτό εννοείς;

Το καλύτερο remix του πάντως, το άκουσα από ένα καπρίτσιο της τύχης σε ορεινό χωριό όπου βρέθηκα Αύγουστο και είχε πανηγύρι με σκυλοκλαρίνα στην ταβέρνα δίπλα ακριβώς στο σπίτι όπου έμενα. Για να προλάβω την αναφυλαξία που μου προκαλεί το (σκυλάδικο) κλαρίνο, έβαλα τα ακουστικά ν' ακούσω στη διαπασών το πρώτο πράγμα που βρήκα μπροστά μου: μια παλιά playlist που ξεκινούσε με αυτό. Τα ακουστικά δεν ήταν κάσκες να απομονώσουν εντελώς τον ήχο και το αθέλητο μίγμα ήταν για μένα... Αποκάλυψη Τότε! με όλες τις έννοιες της λέξης. Αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ποιο κομμάτι έπαιζαν τα κλαρίνα εκείνη την ώρα, ώστε να το επαναλάβω.:(
 

daeman

Administrator
Staff member
Πάντα τα έπαιζα μαζί, τριάδα. Ε, μη χαλάσω τώρα την παράδοση...
1. Bela Lugosi's Dead - Bauhaus
2. She's In Parties - Bauhaus

Admin's note: Θυμίζω ότι, αν δεν παίζει εδώ το βιντεάκι, πατάμε τον σύνδεσμο του τίτλου και βρισκόμαστε αυτομάτως στο χώρο του YouTube, όπου, κατά κανόνα, παίζει.


3. She's Lost Control - Joy Division
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ, η Αννούλα του βοριά, παρέα με την Ελίνα Γκαράντσα, στο λουλουδοντουέτο από τη Λακμέ. Στο Μπάντεν-Μπάντεν, πριν από δύο χρόνια.

 

daeman

Administrator
Staff member
Απόψε, φέρτε μου να πιω,
να πιω και να μεθύσω...

chasers από τον Μέγα John Lee Hooker

 
Top