Τα εφήμερα

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δύσκολο το βρίσκω να μην ήξερε/κοίταξε, ο ίδιος ή άλλος, αν ζει ή πέθανε ο Κολ. Πιθανότερο μού φαίνεται να χρησιμοποιήθηκε η αγγλική έκφραση turn/spin in one's grave σαν να μην προϋποθέτει στ' αλήθεια τάφο, σαν ξερό συνώνυμο του "φρίττω". Δεν ξέρω βέβαια ποια εκδοχή είναι χειρότερη...
Εγώ πάλι θεωρώ πιθανό να μην το ήξερε, δηλαδή να νόμιζε ότι ο Κολ έχει πεθάνει. Θεωρώ επίσης πιθανό να μην ήθελε επιμελητή. Δεν είναι πρωτάκουστο για συγγραφείς να μην θέλουν να τους ακουμπήσει κανείς το έργο τους, πόσο μάλλον όταν ο συγγραφεύς νομίζει πως το έργο του δεν είναι έργο αλλά Έργο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν το έχω συναντήσει να λέγεται για ζωντανούς. Σύμφωνα με το λεξικό το "spin in one's grave" λέγεται μόνο για νεκρούς. Μήπως το μπερδεύεις με το "someone walked over my grave" που όντως σημαίνει ανατριχιάζω;
Μα, ναι, αυτό λέει και ο rogne, ότι πιθανόν να είναι λάθος χρήση της αγγλικής έκφρασης:

Δύσκολο το βρίσκω να μην ήξερε/κοίταξε, ο ίδιος ή άλλος, αν ζει ή πέθανε ο Κολ. Πιθανότερο μού φαίνεται να χρησιμοποιήθηκε η αγγλική έκφραση turn/spin in one's grave σαν να μην προϋποθέτει στ' αλήθεια τάφο, σαν ξερό συνώνυμο του "φρίττω".

... Δεν ξέρω βέβαια ποια εκδοχή είναι χειρότερη...

Για αγγλόφωνο ή δάσκαλο αγγλικών (ή κάποιον που μοστράρει αγγλομάθεια), η δεύτερη. Για πολιτικό (ή κάποιον που πουλάει μούρη στα πολιτικά), η πρώτη. Έκαστος στο είδος του. Όπως και να 'χει, γκάφα, είτε γλωσσική είτε πραγματολογική, ότι τους έβαλε και τους δυο, ζωντανό και νεκρό, στο ίδιο σακί. Το χειρότερο θα ήταν να συμβαίνουν και τα δύο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ πάλι θεωρώ πιθανό να μην το ήξερε, δηλαδή να νόμιζε ότι ο Κολ έχει πεθάνει. Θεωρώ επίσης πιθανό να μην ήθελε επιμελητή. Δεν είναι πρωτάκουστο για συγγραφείς να μην θέλουν να τους ακουμπήσει κανείς το έργο τους, πόσο μάλλον όταν ο συγγραφεύς νομίζει πως το έργο του δεν είναι έργο αλλά Έργο.
Έρο θα εννοείς, ααπητή...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα, ναι, αυτό λέει και ο rogne, ότι πιθανόν να είναι λάθος χρήση της αγγλικής έκφρασης:
Ναι, όμως χρησιμοποίησε σωστά την έκφραση για τον έτερο των δύο που είναι όντως πεθαμένος. Κατά τη γνώμη μου, χρησιμοποίησε σωστά την αγγλική έκφραση, που είναι πασίγνωστη και ανάλογη υπάρχει και στα ελληνικά, απλώς μπέρδεψε τον πεθαμένο Χέλμουτ (Σμιτ) με τον ζωντανό (Κολ). Κάτι σε στυλ Ναόμι Κάμπελ και Ναόμι Κλάιν τού άλλου ευρυμαθέστατου.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, όμως χρησιμοποίησε σωστά την έκφραση για τον έτερο των δύο που είναι όντως πεθαμένος. Κατά τη γνώμη μου, χρησιμοποίησε σωστά την αγγλική έκφραση, που είναι πασίγνωστη και ανάλογη υπάρχει και στα ελληνικά, απλώς μπέρδεψε τον πεθαμένο Χέλμουτ (Σμιτ) με τον ζωντανό (Κολ). ...

Κάτι σαν αυτό που λες σκέφτηκα κι εγώ σαν ενδεχόμενο. Ότι έβαλε την έκφραση για τον Μιτεράν που αναφέρεται πρώτος και πήρε η μπάλα (η ρημάδα η ρύμη, ένα λάθος που σε βιβλίο δεν δικαιολογείται, όμως· έπρεπε τουλάχιστον να έχει επιμέλεια) και τον Κολ. Αν ήταν ταυτόχρονα και άγνοια του ότι ο Κολ ζει ή σύγχυση του Κολ με τον Σμιτ, μόνο η νεκροψία θα το δείξει.
 

rogne

¥
Ντρέπομαι λίγο που ξεκίνησα γύρο εικασιών σχετικά με το τι έχει στο μυαλό του ο Βαρουφάκης... Πάντως σύγχυση Κολ-Σμιτ δύσκολο να έχει γίνει, ο Μιτεράν πάει πακέτο με τον Κολ σαν αρχιτέκτονες της ΕΕ. Τα υπόλοιπα στη νεκροψία, όπως το 'πε ο προλαλήσας.

ΥΓ. Για την ιστορία, στη δική μου εκδοχή όλοι στριφογυρίζουν στους τάφους τους, νεκροί και ζωντανοί: οι μεν κανονικά, οι δε απλώς φρίττουν, αλλά το ίδιο κάνει (που δεν κάνει, φυσικά).
 

nickel

Administrator
Staff member
Θεωρώ ότι στη συγκεκριμένη διατύπωση ο Βαρουφάκης εφάρμοσε, όπως και στις οικονομικές του θεωρίες, μια ισχυρή δόση κεϊνσιανισμού, και ειδικά τη ρήση του Κέινς «Μακροπρόθεσμα θα έχουμε όλοι πεθάνει». Σε μερικά χρόνια η διατύπωση θα είναι σωστή και για τον Κολ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά έπιασε τόπο η παρατήρηση του Kristian Niemietz και ο Βαρουφάκης έκανε τη διόρθωση στο ηλεκτρονικό βιβλίο. Τώρα λέει:

Heartbreakingly, Mitterrand’s and Kohl’s successors came up particularly short when the mother of all financial crises hit in 200S 2008, putting the euro into a tailspin eighteen months later. During the spring of 2015,1 was privileged (if that is the word) enough to sit in long meetings with them, or to listen in during teleconferences that went on until the wee hours of the morning. I can unequivocally testify: Mitterrand would be spinning in his grave witnessing how his, and Kohl’s, heirs and successors failed to rise to the occasion once the euro crisis hit.
https://books.google.gr/books?id=i2-NCwAAQBAJ&pg=PA86#v=onepage&q&f=false


Varoufakis_Kohl.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Πώς δεν έγινε; Δηλαδή, το τυπωμένο που ανέβασε ο Niemietz τι είναι, πλαστό; Μα τι περίπτωση αυτός ο Γιάνης! Ανίκανος να παραδεχτεί ένα απλό λάθος. Με αποτέλεσμα οι διαψεύσεις του να είναι δέκα φορές χειρότερες από τα λάθη του.

https://www.google.gr/search?q=varo...v&ved=0ahUKEwib7YGfr4bNAhVCVhQKHbEhDB0QsAQIGg
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μάλλον φταίει που έχει μάθει να νομίζει ότι οι άλλοι τρώνε κουτόχορτο, ενώ αυτός είναι η ανώτατη διάνοια.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτό το 200S είναι η αστρική ημερομηνία;

No, that's when the S hit the fan, in the aughts, and we've been wallowing in it ever since. The S-Day.

Γελαστή φατσούλα δε μου κάνει καρδιά να βάλω.
 
Πώς δεν έγινε; Δηλαδή, το τυπωμένο που ανέβασε ο Niemietz τι είναι, πλαστό; Μα τι περίπτωση αυτός ο Γιάνης! Ανίκανος να παραδεχτεί ένα απλό λάθος. Με αποτέλεσμα οι διαψεύσεις του να είναι δέκα φορές χειρότερες από τα λάθη του.

https://www.google.gr/search?q=varo...v&ved=0ahUKEwib7YGfr4bNAhVCVhQKHbEhDB0QsAQIGg

Πιθανολογώ ότι δεν θυμάται κι ο ίδιος τι έγραψε, κοίταξε στην ηλεκτρονική έκδοση που στο μεταξύ είχε διορθωθεί και έφερε περήφανος το εύρημά του.
 

SBE

¥
Δηλαδή, αν και καθηγητής πανεπιστημίου, εφαρμόζει μηδέν επιστημονική μεθοδολογία.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Boxing legend Muhammad Ali - one of the world's greatest sporting figures - has died at the age of 74.

How Ali wanted people to remember him

"I would like to be remembered as a man who won the heavyweight title three times, who was humorous and who treated everyone right.

"As a man who never looked down on those who looked up to him...who stood up for his beliefs...who tried to unite all humankind through faith and love.

"And if all that's too much, then I guess I'd settle for being remembered only as a great boxer who became a leader and a champion of his people. And I wouldn't even mind if folks forgot how pretty I was."


https://c2.staticflickr.com/8/7005/27422516286_ce95fed527_b.jpg
 

daeman

Administrator
Staff member
...
I shall be free No. 10 (Another side of Bob Dylan, στο 25:18)


I was shadow-boxing earlier in the day
I figured I was ready for Cassius Clay
I said “Fee, fie, fo, fum, Cassius Clay, here I come
26, 27, 28, 29, I’m gonna make your face look just like mine
Five, four, three, two, one, Cassius Clay you’d better run
99, 100, 101, 102, your ma won’t even recognize you
14, 15, 16, 17, 18, 19, gonna knock him clean right out of his spleen”

Well, I don’t know, but I’ve been told
The streets in heaven are lined with gold



But if I go to hell, then I hope I burn well,
I'll spend my days with J.F.K., Marvin Gaye, Martha Raye, and Lawrence Welk,
And Kurt Cobain, Kojak, Mark Twain and Jimi Hendrix's poltergeist
 
Top