Τα εφήμερα

Εγώ πάντως δεν ακούω τόσο πολύ αυτά που λες ότι ακούς (άρτια τεχνική, πολύ καλή ποιότητα χρώματος, εκφραστικότητα), όσο ένα κάπως δανεικό ήθος, που επειδή είναι δανεικό δεν μου φαίνεται πρέπον. Ακούω μια ερμηνεία αξιοπρεπή αλλά με άγχος να φανεί σοβαρή και «δωρική» (τι άθλια καραμέλα αυτός ο όρος!), δηλαδή μια ερμηνεία που αναμετριέται περισσότερο με τις αντιδράσεις που φοβάται ότι θα έχει ο ερμηνευτής παρά με το τι και πώς θέλει να ερμηνεύσει.

Εγώ ακούω κάτι αρκετά πομπώδες και "φλύαρο".
 

rogne

¥
Εκτός του ότι είναι απόλυτα συμπαθής και μεγάλος παίχτης ήδη (μόνο να φτιάξει λίγο το μακρινό σουτ του...), ο Αντετοκούμπο δείχνει κιόλας να έχει αφομοιώσει πλήρως την αμερικάνικη μπασκετική κουλτούρα που συνδέει τον επαγγελματισμό με τις σύγχρονες ρίζες του αθλήματος στις γειτονιές των μεγαλουπόλεων, τις αλάνες και τα γκέτο. Σχεδόν όλοι οι σύγχρονοι άσοι του ΝΒΑ που κατάγονται από τέτοιες συνοικίες (και είναι πάρα πολλοί) θεωρούν τίτλο τιμής να επιστρέφουν τα καλοκαίρια στα μέρη τους και να κάνουν εμφανίσεις (συχνά χωρίς δημοσιότητα, αν και γίνεται ολοένα πιο δύσκολο αυτό σήμερα) σε ανοιχτά γήπεδα, να παίζουν με τοπικά ταλέντα και ταλεντάκια, να συντηρούν επίσης τους θρύλους αυτών των playgrounds, του τύπου "ο τάδε εκείνο το καλοκαίρι έπαιξε μονό με τον Λεμπρόν Τζέιμς και κάρφωσε μες στα μούτρα του, κλπ.". Δεν ξέρω, τώρα, πόσο μπορεί να μεταφερθεί αυτή η κουλτούρα στη σημερινή Ελλάδα, αλλά, έστω και ως μπόλιασμα, είναι δημιουργικό αυτό που κάνουν οι αφοί Αντετοκούμπο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι από μένα :) (Ήθελα να γράψω ότι αυτό το Αντετοκουμπάκι είναι σούπερ γλύκας, αλλά λέω θα 'ρθει να με μαλώσει η SBE ότι τα λέω επειδή έχει κουλέρ εγκζοτίκ :D)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, κι εμένα μου άρεσε.

Πετάγομαι προσωρινά σε άλλο θέμα:

Η Ελλάδα τρίτη παγκοσμίως στις «γαλάζιες σημαίες»
Σε 395 ελληνικές ακτές και εννέα μαρίνες το σύμβολο ποιότητες [sic] των θαλασσών


Επειδή ο συντάκτης του κειμένου δεν είχε την περιέργεια να μάθει ποια χώρα είναι πρώτη και ποια δεύτερη, φρόντισα να μάθω εγώ:
πρώτη είναι η Ισπανία με 578 σημαίες και δεύτερη η Τουρκία με 436.

http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Flag_beach
http://www.blueflag.org/
 

SBE

¥
Κι από μένα :) (Ήθελα να γράψω ότι αυτό το Αντετοκουμπάκι είναι σούπερ γλύκας, αλλά λέω θα 'ρθει να με μαλώσει η SBE ότι τα λέω επειδή έχει κουλέρ εγκζοτίκ :D)

Περί ορέξεως, Παλ, δε μου πέφτει λόγος.
Προσωπικά για να είναι κανείς γλύκας πρέπει να είναι κάτω των δέκα ετών, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λάικ :) στο ανωτέρω ποστ του rogne.
Ορίστε και το λάικ σου.
like.png
(Δεν ήξερα πώς να το βάλω στις κοινόχρηστες εικόνες. Προσπάθησα, πάντως.)
 

Earion

Moderator
Staff member
Εντάξει, είναι τραβηγμένο στα άκρα, όπως κι άλλα πράγματα άλλωστε στην αμερικανική κουλτούρα. Αλλά όχι ότι δεν υπάρχει καθόλου θέμα. Θα δεις και στα δικά μας σχολεία παιδιά που έχουν στόχο να προκαλέσουν με το (μη) ντύσιμο. Απλώς η σωστή αντίδραση είναι το χαμόγελο κι όχι η αστυνόμευση. Και πάντως, σε άλλο επίπεδο συζήτησης, δεν υπάρχει πιο λανθασμένο σύνθημα από το I am not my dress. Φυσικά και you are your dress. Τι μας διδάσκει τόσα χρόνια η ανθρωπολογία;
 
Αφήστε τα κορίτσια να γδυθούνε...:) Προχτές το πρωί ήμουνα στο πεζοδρόμιο του Μεγάρου Μουσικής και περίμενα για καμιά ώρα, και περνούσαν, και περνούσαν...
 

daeman

Administrator
Staff member
Αφήστε τα κορίτσια να γδυθούνε...:) Προχτές το πρωί ήμουνα στο πεζοδρόμιο του Μεγάρου Μουσικής και περίμενα για καμιά ώρα, και περνούσαν, και περνούσαν...


Δυο δυο πέρασαν, πέρασαν, να τα, δυο κορίτσια
Όλο ντρέπονται, ντρέπονται, όλο τα κορίτσια
Τα κορίτσια, τα κορίτσια, δύο δύο βιαστικά
Στρίβουν από τη γωνία για να μπουν στο σινεμά

Στον καθρέφτη, στον καθρέφτη, κάθε βράδυ στα κρυφά
Βλέπουνε να μεγαλώνουν μ’ έναν φόβο στην καρδιά
Τη μαμά τους τη ρωτάνε κάθε τόσο μια φορά
Τα κορίτσια που γυρνάνε δύο δύο βιαστικά

:-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αν διαβάσατε κι εσείς κάπου τον ισχυρισμό για ανακάλυψη πορτρέτου του Σέξπιρ (π.χ. «Αυτό είναι (;) το αληθινό πρόσωπο του Σαίξπηρ»), δείτε και τη λεπτομερέστερη κάλυψη στις σελίδες του Guardian (αλλά μόνο αν σας θέλγουν τα [παρα]φιλολογικά μυστήρια).

Shakespeare: writer claims discovery of only portrait made during his lifetime
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σήμερα ανακοινώθηκε (και ίσως το δείτε κάπου τις επόμενες ημέρες) ότι νικητής στον διαγωνισμό για το σχέδιο κοινής όψης του αναμνηστικού δίευρου για τα 30 χρόνια της ευρωπαϊκής σημαίας αναδείχτηκε ο Έλληνας χαράκτης Γιώργος Σταματόπουλος, συνεργάτης της ΤτΕ. Θα βρείτε εδώ το σχέδιό του (μαζί με τους άλλους 4 φιναλίστ, που τέθηκαν υπόψη του ευρωπαϊκού κοινού). Ο Έλληνας χαράκτης είχε αναδειχτεί νικητής και στον διαγωνισμό του αναμνηστικού δίευρου με ενιαία όψη του 2008 (αυτό με το ανθρωπάκι και το σύμβολο του ευρώ).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντάξει, αφού απαγορεύεται (:p) να πούμε κάτι άλλο: νομίζω δίκαια το κέρδισε, το σχέδιό του ήταν το πιο ωραίο από όλα.
 
Top