Τίτλοι αλλαντάλλων

bernardina

Moderator
ποδήματα1.JPG

χεχεχε. Ανόητε Σπελτσέκα!
 

Zann

Member
http://www.lifo.gr/team/omorfia/39578

"Έξω από την προεδρική κατοικία: Διαδηλωτής με κεφάλι προβάτου"

1. "Μας κάνατε ζώα".
2. "Ο λαός δεν είναι πρόβατα".
3. "Μα τον Μόρσι έχουν ή τον δόκτορα Μορό;"

Ευτυχώς που υπάρχει και η φωτογραφία που δείχνει απλώς έναν διαδηλωτή να κρατά ένα κεφάλι προβάτου.

(Το αστείο δεν σημαίνει ότι δεν λυπάμαι γι' αυτές τις δραματικές στιγμές που ζουν εκεί.)

Υ.Γ. Σύμφωνα με το λινκ, η Lifo έβαλε την είδηση στην κατηγορία /omorfia/. Χμ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, αν δεις πουθενά να κυκλοφορεί φωτογραφία με λεζάντα «Ο νικέλ με χοιρινό συκώτι», ας μην πάει ο νους σου σε μεταμόσχευση. Υπάρχουν και πιο φυσιολογικά πράγματα που κάνω με το το χοιρινό συκώτι.

Παρακαλώ τους φίλους μου τους χορτοφάγους να μη διαβάσουν το αποπάνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ομογενής απέδειξε την αθωότητα του μετά από 16 χρόνια άδικης προφυλάκισης.
Ο τίτλος είναι λάθος, εννοείται. Η προφυλάκιση, ή ορθότερα «προσωρινή κράτηση», αφορά φυλάκιση πριν τη δίκη. Αυτός καταδικάστηκε για εμπρησμό και τριπλή δολοφονία - ο εισαγγελέας είχε προτείνει τη θανατική ποινή.
http://www.latimes.com/local/lanow/la-me-ln-fatal-fire-release-20130703,0,1249801.story

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο σημείο στο πρωτότυπο τούς έκανε να γράψουν προφυλάκιση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θεωρώ ωστόσο ότι επιβάλλεται να γίνει ένα γλωσσικό-πολιτικό σχόλιο σε σχέση με το τιτίβισμα του Ψυχάρη υιού. Γράφει:

«Επειδή ακούω διάφορα τελευταία στη Βουλή, ο τελευταίος που ευθύνεται για την καταστροφή της χώρας είναι ο Κώστας Καραμανλής».

Μπορεί ο κ. Ψυχάρης να το εννοεί χρονικά. Να βάζει πρώτο στη χρονολογική σειρά τον Ανδρέα, όπως άλλωστε έκανε ο κ. Βορίδης (μόνο που έμεινε εκεί αυτός, στην παρελθοντολογία), κάποιους άλλους ενδιάμεσα, και τελευταίο στη σειρά τον Κώστα Καραμανλή. Έχει μια λογική το τιτίβισμά του.



:-)
 

bernardina

Moderator
Nαι, σωστά. Με την έννοια "και ο τελευταίος ας κλείσει την πόρτα". Έτσι, μάλιστα. Το καταλαβαίνω. Αλλά για τον τρόπο που έχω βάσιμες υποψίες ότι το εννοεί ο κύριος Ψυχάρης τζούνιορ, θα του συνιστούσα εξέταση από ειδικό. Τόσο τραγική έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα είναι κακοσημαδιά.
 

Zann

Member
Είδα ότι κυκλοφορεί γιουτουμπάκι με τίτλο "Επίθεση Κίμων Κουλούρη κατα Χρήστου Παπουτσή".

Προφανές το λάθος και μου θύμισε ότι είχα δει ταμπέλα να γράφει "Δήμος Βύρων". Κι αναρωτήθηκα, μήπως είναι καμία αρχαία φυλή της Αττικής οι Βύροι;
 

bernardina

Moderator
Μα δεν ξέρεις τους Κίμους του Κουλούρη; Οι Κίμοι των Κουλούρηδων έχουν παμπάλαια έχθρα με τους Χρήστες Παπουτσιών. Κάτι με κάποια κτηματάκια στις παρυφές του χωριού --μη δίνεις σημασία. :whistle::whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Φ. Κουβέλης: "Η χώρα δεν χρειάζεται εκλογές, αλλά αλλαγή πολιτικών"

Αυτός είναι ο τίτλος στην είδηση του ΑΠΕ:
http://www.amna.gr/articleview.php?id=37046
και έτσι περίπου αναπαράγεται από τους διάφορους ιστότοπους. Δεν ξέρω τι λέει ο τίτλος του Κυριακάτικου Έθνους (όπου δημοσιεύεται η δήλωση ως μέρος συνέντευξης) ούτε τι είπε ακριβώς ο Φώτης Κουβέλης.

Εγώ πάντως το διάβασα με την ερμηνεία ότι η χώρα χρειάζεται να αλλάξει τους πολιτικούς της. Μπορεί να μη διαφωνήσουμε, αλλά το είπε έτσι, αμφιλεγόμενο, ο κ. Κουβέλης;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν διαβάσετε τον παρακάτω τίτλο στο in.gr:
Αλλαγές στα δρομολόγια ΟΑΣΑ στα νότια προάστια λόγω νέων στάσεων του Μετρό
να ξέρετε ότι δεν πρόκειται για νέες στάσεις εργασίας αλλά «λόγω της έναρξης λειτουργίας των τεσσάρων νέων σταθμών της γραμμής 2 του μετρό (Ηλιούπολη, Άλιμος, Αργυρούπολη, Ελληνικό) στα νότια προάστια της Αττικής».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα ήταν η είδηση της ημέρας, αλλά μάλλον ο τίτλος δεν εννοεί αυτό που λέει (Lifo, σήμερα):



ΛΚΝ: ΦΡ (είμαι) υπ΄ ατμόν, έτοιμος να φύγω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σοβαρά τώρα, υπάρχουν άνθρωποι που συγχέουν το "υπ' ατμόν" με το "σε αναμμένα κάρβουνα" ή κάτι παρόμοιο; Και θέλουν να δημοσιογραφούν κιόλας;
 
Σου λέει θα είναι παρόμοια έκφραση. Κάτω απ' τα κάρβουνα καίγεσαι, ο ατμός καίει, άρα το ίδιο είναι.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Επίσης αλλαντάλλων και οι λεζάντες:

4. BAULDERS BEACH ΚΕΙΠ ΤΑΟΥΝ | 22. Boulders Beach, Cape Town

ΚΕΪΠ ΤΑΟΥΝ ξέρω, το ΚΕΙΠ ΤΑΟΥΝ κρατήστε το για πάρτη σας, χάρισμά σας.

5. JUARA BEACH THOMON ISLAND ΜΑΛΑΙΣΙΑ | 21. Juara Beach, Tioman Island, Malaysia

Η λίστα του CNN έχει ως εξής: > :ςήξε ςω ιεχέ NNC υοτ ατσίλ Η. Μη μας αγρινιεύετε, agriniopress. :p


Αν ξεκινούσαν το ανάποδο μέτρημα από το 100, θα έβγαζαν πρώτα τα Φαλάσαρνα [εγκρίνω, τα τίμησα δεόντως φέτος] ή από το 35 τον Μπάλο [meh, εκπληκτικό τοπίο, ιδίως από ψηλά, αλλά η παραλία όχι αυτό που θα περιμένατε με τόσο ντόρο] στα Χανιά, ενώ από το 32 το Ναυάγιο στη Ζάκυνθο. Περισσότερα εκεί.
 

SBE

¥
Από τη Βίκη:
Boulders Beach is a sheltered beach made up of inlets between granite boulders, from which the name originated. It is located in the Cape Peninsula, near Simon's Town towards Cape Point, near Cape Town in the Western Cape province of South Africa. It is also commonly known as Boulders Bay.

Καλά θυμόμουν ότι ήταν ημερήσια εκδρομή από το Κέιπ Τάουν.
 
Top