Σε τούτα εδώ τα μάρμαρα

Zbeebz

Member
Τι να την κάνουμε την εταιρία, Hellegennes; :huh:
Αφού έχουμε εσένα! :p
 
Άιντε ρε!:twit:

Δεν υπερασπίζομαι την εταιρεία, πάντως, το είπα και πιο πάνω:

Τέλος, ξανατονίζω, για να μην παρεξηγούμαστε, ότι δεν είναι οι αρχαιολόγοι η κύρια αιτία των καθυστερήσεων, αν και αυτό ισχυρίζεται η ΑΕΓΕΚ.

Αυτό που λέω είναι ότι σε ένα τέτοιο θέμα έχουν θέση όλες οι ισοδύναμες πλευρές (όπως καταλαβαίνεις, θεωρώ τους αρχαιολόγους ισοδύναμο μέρος της εξίσωσης, όχι υποδεέστερο).
 
Μαθητές/τριες γυμνασίου από την Κόρινθο πόζαραν με ελληνικές σημαίες μπροστά από τα Ελγίνεια, στο Λονδίνο, και σύνθημα "bring them back!" (αυτό στη φωτό δεν φαίνεται). (Lifo) Πάντως εγώ στη φωτογραφία βλέπω κι έναν ενήλικα, καθηγητή υποθέτω.
 

Earion

Moderator
Staff member
Βέτο από Μπουτάρη στη μεταφορά των αρχαίων της Θεσσαλονίκης

Την άποψη ότι το πρόβλημα είναι οικονομικό και όχι τεχνικό εξέφρασε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης, αμφισβητώντας ευθέως τα επιχειρήματα της Αττικό Μετρό για την αναγκαιότητα μεταφοράς των αρχαιολογικών ευρημάτων που αποκαλύφθηκαν στον σταθμό Βενιζέλου του μετρό Θεσσαλονίκης. «Δεν με πείθει κανείς ότι δεν υπάρχει τεχνική λύση για την παραμονή των αρχαιοτήτων στον φυσικό τους χώρο. Εδώ πήγαμε στο φεγγάρι και δεν μπορούμε να βρούμε μία λύση για τα αρχαία;» είπε χαρακτηριστικά. Ο δήμαρχος υποστήριξε πως είναι ψέμα ότι λόγω των αρχαιοτήτων το έργο θα μπλοκάρει ή θα ναυαγήσει και πρόσθεσε ότι τα χρήματα θα βρεθούν ώστε να παραμείνουν τα αρχαία εκεί που ανακαλύφθηκαν. «Δεν θα είμαι εγώ ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης που θα αφήσω στα εγγόνια μου την εικόνα ότι μετέφερε τα αρχαία και ότι αυτό ήταν ένα μεγάλο λάθος. Η πόλη αποφασίζει για τέτοιου είδους θέματα. Δεν βρέθηκαν λίγες πέτρες, βρέθηκε ολόκληρη πόλη», σημείωσε...

(ΤΑ ΝΕΑ 15.02.2013)
 
Καλά, ο Μπουτάρης είναι στον κόσμο του. Το μπολνταρισμένο επιχείρημα δεν είναι καν επιχείρημα. Ορίστε, δείτε με να το εφαρμόζω: Εδώ πήγαμε στο φεγγάρι και...

1. δεν μπορούμε να βρούμε φάρμακο για τον καρκίνο;
2. δεν μπορούμε να προβλέψουμε σεισμούς;
3. δεν μπορούμε να τιθασεύουμε την θερμοπυρηνική σύντηξη;
4. δεν μπορούμε να σταματήσουμε ένα ηφαίστειο;

Όλα αυτά τα πράγματα είναι άσχετα μεταξύ τους, είναι λογική πλάνη η επίκληση ενός κατορθώματος για να στηρίξει την εφικτότητα ενός άλλου, με το οποίο δεν συνδέεται ούτε καν έμμεσα. Όσο για το ότι δεν πείθεται, τι μας νοιάζει; Είναι μηχανικός; Όχι. Ένα σκέτο "δεν πείθομαι" είναι άρνηση, όχι επιχείρημα. Για ποιον λόγο δεν πείθεται και για ποιον λόγο θα πρέπει να μας νοιάζει η άρνησή του να πειστεί; Κι αυτά τα λέω για τον Μπουτάρη, που κατά τα άλλα συμπαθώ πάρα πολύ, αν ψήφιζα στην Θεσσαλονίκη θα τον ψήφιζα και είναι και ιδρυτικό στέλεχος του κόμματος που ψηφίζω (από το οποίο στηρίχθηκε και για την δημαρχία). Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω βλακείες. Αν δεν υπάρχει επιστημονική/τεχνική αντίρρηση, η άρνηση αποδοχής είναι αντιεπιστημονική, ισοδύναμη με την άρνηση αποδοχής ότι δεν μας ψεκάζουν ή ότι π.χ. η ελληνική δεν έχει 100 εκατομμύρια λέξεις που θεραπεύουν τις μαγουλάδες. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αναιρεί τα λεγόμενα των τεχνικών, χωρίς αιτιολόγηση.
 

Zbeebz

Member
Έγινε και σχετική συνάντηση της πρυτανείας του ΑΠΘ, αλλά ξέχασα πού το είδα.
Εγώ πάντως την υπέγραψα την έκκληση...

Βέτο από Μπουτάρη στη μεταφορά των αρχαίων της Θεσσαλονίκης

Την άποψη ότι το πρόβλημα είναι οικονομικό και όχι τεχνικό εξέφρασε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης, αμφισβητώντας ευθέως τα επιχειρήματα της Αττικό Μετρό για την αναγκαιότητα μεταφοράς των αρχαιολογικών ευρημάτων που αποκαλύφθηκαν στον σταθμό Βενιζέλου του μετρό Θεσσαλονίκης. «Δεν με πείθει κανείς ότι δεν υπάρχει τεχνική λύση για την παραμονή των αρχαιοτήτων στον φυσικό τους χώρο. Εδώ πήγαμε στο φεγγάρι και δεν μπορούμε να βρούμε μία λύση για τα αρχαία;» είπε χαρακτηριστικά. Ο δήμαρχος υποστήριξε πως είναι ψέμα ότι λόγω των αρχαιοτήτων το έργο θα μπλοκάρει ή θα ναυαγήσει και πρόσθεσε ότι τα χρήματα θα βρεθούν ώστε να παραμείνουν τα αρχαία εκεί που ανακαλύφθηκαν. «Δεν θα είμαι εγώ ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης που θα αφήσω στα εγγόνια μου την εικόνα ότι μετέφερε τα αρχαία και ότι αυτό ήταν ένα μεγάλο λάθος. Η πόλη αποφασίζει για τέτοιου είδους θέματα. Δεν βρέθηκαν λίγες πέτρες, βρέθηκε ολόκληρη πόλη», σημείωσε...

(ΤΑ ΝΕΑ 15.02.2013)
Ναι, το ομολογώ, δεν τον πολυπάω. Όμως εδώ τα είπε πολύ ωραία. :up:
 

Zbeebz

Member
1. Blacklisted
2. Blacklisted
3. Blacklisted[/COLOR]

:p:twit:

Μικρέ, άσε το χιουμόρι και τις αυθαίρετες λιστοποιήσεις των γεγραμμένων μου και τράβα να υπογράψεις κι εσύ την έκκληση... :glare:
 
Σοβαρά τώρα, η δική μου έκκληση είναι να αφήσει τις ασκήσεις δημοσιότητας η πόλη και να βρει τρόπο να προβάλλει τα ήδη δεκάδες αρχαιολογικού ενδιαφέροντος εκθέματα και σημεία της. Για μένα είναι υποκριτικό να σκίζουν τα ιμάτιά τους για ένα νεοανακαλυφθέν εύρημα, όταν η πόλη έχει σχεδόν μηδενικό τουρισμό -και δη αρχαιολογικής φύσης- και έχει εγκαταλείψει στο έλεός τους τις υπόλοιπες αρχαιότητες της πόλης, αδιαφήμιστες, απροστάτευτες, ασυντήρητες, με μουσεία να υπολειτουργούν και αρχαιολογικούς χώρους στο έλεος του Θεού. Αν η πόλη δείξει ενδιαφέρον για όλα αυτά, μαζί τους, ακόμα και να τερματίσουν το μετρό και να σκάψουν όλην την πόλη για να βρουν και τα υπόλοιπα (κυριολεκτώ, δεν αστειεύομαι).
 
Σοβαρά τώρα, (...) Αν η πόλη δείξει ενδιαφέρον για όλα αυτά, μαζί τους, ακόμα και να τερματίσουν το μετρό και να σκάψουν όλην την πόλη για να βρουν και τα υπόλοιπα (κυριολεκτώ, δεν αστειεύομαι).
Από το "ό,τι πουν οι τεχνικοί" πέρασες στο "ακόμα και να τερματίσουν το μετρό";
 
Η αλήθεια είναι ότι αυτό αποτελεί φθηνή δήλωση, γιατί ξέρω ότι τίποτα απ' αυτά δεν θα κάνουν. Το θέμα τους δεν είναι το ξαφνικό ενδιαφέρον για την αρχαιολογία και τον τουρισμό, γιατί, αν ήταν, δεν θα είχαν παρατημένα πολύ σημαντικότερα μνημεία και εκθέματα, που πιάνουν αράχνες.
 
Έγραφα στις 10 του μηνός ότι για το 99,9% των Ελλήνων, είναι παντελώς αδιάφορο αν θα μεταφερθεί η Μέση Οδός ή όχι. Η SBE με εγκάλεσε ότι δεν έχω κάνει δημοσκόπηση για να ξέρω κάτι τέτοιο κι εγώ διόρθωσα σε 99,8%, για να την πικάρω. Δυο εβδομάδες μετά την ανάρτηση της συλλογής υπογραφών για την μη μετακίνηση, έχουν υπογράψει περίπου 10.000 άτομα ή το 0,1% του πληθυσμού της χώρας. Τελικά δεν ήταν καθόλου υπερβολή, στο 99,9% των Ελλήνων δεν καίγεται καρφάκι για την Μέση Οδό.

Ναι, ξέρω, δεν πρόκειται για δημοψήφισμα, κτλ., επίσης όμως μεγάλο μέρος των υπογραφών δεν είναι από Έλληνες ή κάτοικους Ελλάδας. Και οι Θεσσαλονικείς, που θα έπρεπε να έχουν τον μεγαλύτερο λόγο, σηκώνουν τους ώμους, αδιάφορα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Η εντυπωσιακή αναστήλωση του ναού του Δία στη Νεμέα

Mια συνέντευξη της καθ. Kim Shelton του Πανεπιστημίου του Berkeley με αφορμή την ολοκλήρωση του προγράμματος αναστήλωσης του ναού του Δία στη Νεμέα




Το Δεκέμβριο του 2012 ολοκληρώθηκε μάλλον αθόρυβα ένα σημαντικότατο, μεγαλόπνοο όσο και δύσκολο έργο, η αναστήλωση τμήματος του ναού του Δία στην Αρχαία Νεμέα.

Από το σύνολο του μνημείου έμειναν όρθιοι ως τη σύγχρονη εποχή μόνον 3 από τους 32 μεγάλους κίονες. Οι υπόλοιποι είχαν καταρρεύσει γύρω από το μνημείο και τμήματά τους είχαν χρησιμοποιηθεί ανά τους αιώνες ως οικοδομικό υλικό άλλων κτηρίων.

Το Πρόγραμμα της Αναστήλωσης του Ναού του Δία ξεκίνησε το 1984 από τον καθηγητή Stephen Miller αλλά ελλείψει πόρων σε λίγους μήνες εγκαταλείφθηκε. Το 1999 το σχέδιο ξεκίνησε πάλι, δυναμικά αυτή τη φορά, και ολοκληρώθηκε στις μέρες μας υπό τη διεύθυνση της καθηγήτριας Kim Shelton του Πανεπιστημίου του Berkeley. Η κ. Shelton, με την ιδιότητα της Διευθύντριας του Κέντρου Νεμέας για την Κλασική Αρχαιολογία του Πανεπιστημίου του Berkeley, είχε την καλοσύνη να μιλήσει στα Ευρήματα για την αναστήλωση του ναού στη Νεμέα και να μας παραχωρήσει σχετικές φωτογραφίες.

Η συνέντευξη εδώ: www.lifo.gr
 
Το καφενείο "Ποικίλη Στοά" με την ωραία θέα (και την τεράστια Χάρτα του Ρήγα στον τοίχο) μάλλον θα αποτελέσει παρελθόν, αν βρεθούν τα λεφτά: (in.gr)

Για να συνεχιστούν, όμως οι έρευνες, πρέπει η Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών, να απαλλοτριώσει ή να εξαγοράσει απευθείας -με δική της δαπάνη υπέρ του ελληνικού Δημοσίου- τα οικόπεδα που βρίσκονται επί των οδών Αγίου Φιλίππου 20 και Αδριανού και Αγίου Φιλίππου 14.

Σε αυτά υπάρχουν δύο κτίρια των αρχών του 19ου αιώνα -τα μοναδικά κτίσματα που απομένουν στο ανατολικό μέτωπο του τετραγώνου-, τα οποία σήμερα στεγάζουν επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος και έχουν υποστεί πολλές επεμβάσεις, η απομάκρυνσή τους θα βοηθήσει στην αποκάλυψη ευρύτερου τμήματος του αρχαίου μνημείου.

Συγκεκριμένα, το οικόπεδο που βρίσκεται επί της οδού Αγίου Φιλίππου 14 βρίσκεται ακριβώς πάνω από το μέσο της Στοάς του 5ου αιώνα, κρύβοντας ένα μακρύ τμήμα του πίσω τοίχου, εσωτερικούς και εξωτερικούς κίονες, ενώ το οικόπεδο που είναι στη γωνία Αδριανού και Αγίου Φιλίππου 20 καλύπτει την περιοχή ακριβώς μπροστά από την Ποικίλη Στοά και μερικώς τον ποταμό Ηριδανό.

Το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο με ομόφωνη γνωμοδότηση την Τρίτη, ενέκρινε το σχετικό αίτημα της Αμερικανικής Σχολής
 

Earion

Moderator
Staff member
Θαυμάσια ευκαιρία για προβληματισμό. Ποια είναι / ποιες είναι οι προτεραιότητες μιας κοινωνίας. Γιατί αυτό και όχι εκείνο; Αυτό που (υποκριτικά και υστερόβουλα) δεν έγινε στην περίπτωση της Θεσσαλονίκης. Θυσιάζουμε ένα παλιό αρχοντικό του 19ου αιώνα, από τα ελάχιστα που έχουν απομείνει, για την αποκάλυψη ενός μέρους (σημαντικού) της Αθήνας των κλασικών χρόνων; Θυσιάζουμε ένα χώρο εστίασης και διασκέδασης υπέρ της κλασικής κληρονομιάς; Θυσιάζουμε ένα χώρο κοινωνικής συνάθροισης με υπέροχη θέα (αιτία αναψυχής), για να αναδειχθεί ένας άλλος χώρος, που θα είναι χώρος ελεγχόμενος και αποστειρωμένος, μακριά από τους πολίτες; (Σειρά προβοκατόρικων ερωτήσεων). Γιατί έπρεπε να κατεδαφιστεί ο υστερομεσαιωνικός πύργος στην Ακρόπολη; Γιατί γκρεμίστηκαν οι βυζαντινές εκκλησίες της οθωνικής Αθήνας; Αν κάτω από το σπίτι του Μίκη Θεοδωράκη στον περιφερειακό του Φιλοπάππου ανακαλυφθούν αρχαία (μετά το θάνατό του), θα γκρεμιστεί το Μουσείο Μίκη Θεοδωράκη; Είναι πιο σπουδαία η απρόσκοπτη θέα των επισκεπτών του Μουσείου της Ακρόπολης προς τον Ιερό Βράχο από τη διατήρηση δύο πολυκατοικιών του Μεσοπολέμου στη θέση τους; Τι είναι πιο σπουδαίο, η εκμετάλλευση ενός χρυσοφόρου κοιτάσματος ή η διατήρηση ενός πυκνού δάσους σε μια περιοχή; Τι είναι πιο σπουδαίο, να μετακινηθεί μια βυζαντινή εικόνα, πολύτιμη ως έργο τέχνης και ως φορέας πληροφοριών, στο Βυζαντινό Μουσείο ή να μείνει (με εγγυημένη ασφάλεια) στο μοναστήρι ή στην ενορία, όπου αποτελεί εστία λατρείας και κέντρο του τοπικού αισθήματος ενότητας; Ποιος ορίζει τις προτεραιότητες; Γιατί ετούτο και όχι εκείνο;
 
Σίγουρα, αυτά είναι τα διλήμματα. Πάντως εγώ προσωπικά προτιμώ να μείνει το καφενείο, έχει πολύ ωραία θέα και μ' αρέσει εκείνη η γωνιά, πιο πολύ από την πρόσοψη των μαγαζιών της Αδριανού. Τη βρίσκω πιο αυθεντική. Το ιδανικό θα ήταν να πατήσει σε κολόνες, όπως το Μ. Ακρόπολης. Έτσι κι αλλιώς η ενότητα της Αρχαίας Αγοράς διακόπτεται από τη γραμμή του Ηλεκτρικού. Αρκετή παλιά Αθήνα εξαφανίστηκε με την ανασκαφή της Αγοράς τη δεκαετία του '20.
 

pidyo

New member
Περί Μέσης Οδού και πάλι.

Επ' ευκαιρία, έχοντας δει το μνημείο όχι ακριβώς διά ζώσης αλλά σε αναλυτική παρουσίαση, έχω να πω πως η μεταφορά είναι μια παντελώς ανόητη λύση. Αρκεί να δει κανείς μια αεροφωτογραφία για να καταλάβει πως ως μνημείο της ιστορίας της πόλης έχει νόημα μόνο σ' εκείνο το σημείο. Αν δεν βρεθεί οικονομική, τεχνική και διοικητική λύση (και μαθαίνω πως γίνονται προσπάθειες γι' αυτό) για την ανάδειξή του εκεί, ας καταχωθεί και πάλι προσεκτικά, μέχρι να βρουν μια λύση οι επόμενες γενιές.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα θαμμένα αγάλματα του πολέμου

Επί έξι μήνες πριν από την εισβολή των Γερμανών μια ομάδα από εργάτες και αρχαιολόγους έσκαβε τα δάπεδα και τον κήπο του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου για να θάψει εκεί ό,τι πολυτιμότερο έχει η Αθήνα: τους κούρους και τις ληκύθους της.

Την Κυριακή 27 Απριλίου 1941 τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής κατέλαβαν την Αθήνα. Την επομένη, νωρίς το πρωί, οι Γερμανοί αξιωματικοί που ανέβηκαν με φόρα τα μαρμάρινα σκαλιά του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου διαπίστωσαν με έκπληξη ότι παραλάμβαναν ένα κτίριο άδειο. [...]


Από τον Κώστα Πασχαλίδη, Ιστορικό και Αρχαιολόγο, Επιμελητή Αρχαιοτήτων στην Προϊστορική Συλλογή του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, στη lifo, εδώ. Διαβάστε το, οπωσδήποτε!
 
Top