Έχει βρει κανείς το πρόγραμμα των αγώνων σε Excel; Γιατί το pdf που δίνει η FIFA δεν είναι πολύ βολικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλό να βάζεις το πρώτο γκολ στη διοργάνωση, αλλά όχι στο τέρμα της ομάδας σου...


 
Last edited:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι αλήθεια ότι ο Ιάπωνας διαιτητής, ο Νασουστίσο Τοματσάκι, είχε κάψει τη Βραζιλία στον ημιτελικό του 2010 και είχε βαρύ συνειδησιακό πρόβλημα; (Κλεμμένο)
 
Εγώ βολεύτηκα με αυτό:
http://www.kathimerini.gr/768216/article/epikairothta/moyntial/to-thleoptiko-programma-toy-moyntial
Αλλά είμαι λιτός άνθρωπος.
Δεν πειράζει, έφτιαξα μόνος μου: συμπληρώνεις τα αποτελέσματα των αγώνων και σου υπολογίζει τις βαθμολογίες των ομίλων και ποιοι περνάνε στις επόμενες φάσεις. Μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας πρέπει να επέμβεις manually (αλλά θα το φτιάξω κι αυτό, που θα πάει) :-)
 
Πάντως, αν η Βραζιλία συνεχίσει έτσι με καμιά δεκαριά επιθετικούς στην εντεκάδα, όσο σπρώξιμο και να έχει, μακριά δεν θα πάει αν πέσει σε καμιά Ιταλία, Γερμανία ή Αργεντινή.

Αγχωμένη πρεμιέρα σε ένα μάλλον περίεργο Μουντιάλ, στο οποίο η Βραζιλία φαίνεται πως πρέπει να κερδίζει για να αμβλύνει λίγο τις εντυπώσεις από το τι γίνεται έξω από τα στάδια. Δεν ξέρω, μια υπόθεση κάνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μουντιάλ: Κολομβία-Ελλάδα, 20ό λεπτό

Ας τους πει κάποιος ότι τους βλέπουμε από την τηλεόραση.
 
Όποιοι κάθισαν το βράδυ χθες ίσως είδαν το καλύτερο ματς του Μουντιάλ ως τώρα! Αγγλία-Ιταλία 1-2 με ωραία γκολ, γρήγορο ρυθμό και πολλές χαμένες ευκαιρίες και θέαμα.

Ωραία και η Κόστα Ρίκα του Κάμπελ.

Μακράν το χειρότερο ματς του Μουντιάλ ως τώρα αυτό της Ελλάδας. Αργή και προβλέψιμη η Ελλάδα. Χωρίς κέντρο και με παίκτες που όπως είπε και ο Σάντος δεν ξέρουν γιατί είναι εκεί. Αλήθεια, αυτός ο Σαμαράς τι θέση παίζει; Τον παρακολουθώ από τη Σέλτικ να χαραμίζει το ταλέντο και τα προσόντα του κάπου εκεί αριστερά χωρίς να ξέρει καν τι κάνει μέσα στο γήπεδο...
 

nickel

Administrator
Staff member
Όποιοι κάθισαν το βράδυ χθες ίσως είδαν το καλύτερο ματς του Μουντιάλ ως τώρα! Αγγλία-Ιταλία 1-2 με ωραία γκολ, γρήγορο ρυθμό και πολλές χαμένες ευκαιρίες και θέαμα.

Εγώ μέχρι και λίγη Ιαπωνία είδα. Προφανώς με γοήτευσε ο αγώνας Αγγλίας-Ιταλίας. Αλλά να μην μπορέσουν οι Εγγλέζοι να ξανατρυπήσουν την ιταλική άμυνα; Πολύ γρήγορα ξεθύμανε ο οίστρος τους.
 
Καλημέρα! Καλή Κυριακή! Μιλ μερσί, αγαπητέ Νίκελ, για την παραπομπή στον μουντιαλικό Ρογήρο.

Να δηλώσω απλώς το παράπονό μου ότι τα ωράρια δεν βολεύουν. Το ματς του μεσονυχτίου γίνεται δύσκολο ως προς την παρακολούθηση προς το τέλος του, ακόμη κι αν είναι αμφίρροπο κι ωραίο (όπως το Ιταλία-Αγγλία), ενώ το άλλο, το "γερμανικό νούμερο" στη σκοπιά, ούτε να το σκεφτεί κανείς.

Και μετά συνειδητοποιώ ότι τα άλλα, τα παιχνίδια δηλαδή που είναι σε λογικές ώρες για εμάς, τους Ευρωπαίους τηλεθεατές, διεξάγονται σε απάνθρωπες ώρες για τους ίδιους τους ποδοσφαιριστές. :(
 
SPain.jpg
Για τις ώρες μετάδοσης: νομίζω ότι δεν έχει άλλο παιχνίδι στις 4:00 (ώρα Ελλάδας) και μόνο ένα θα μεταδοθεί στις 2:00 σε μαγνητοσκόπηση. Όμως ο Ρογήρος έχει δίκιο: να παίζεις μεσημεριάτικα με τέτοια υγρασία και με τον ήλιο μες στα μάτια πρέπει να είναι βασανιστήριο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να δηλώσω απλώς το παράπονό μου ότι τα ωράρια δεν βολεύουν.

TiVo δεν έχετε εσείς (ή όπως αλλιώς το λένε στα μέρη σας); Ή δεν το πας το ξαναζεσταμένο φαγητό; (Είναι ελάχιστοι οι αγώνες που έχω παρακολουθήσει σε μαγνητοσκόπηση.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Η τωρινή κατάταξη των εθνικών ομάδων ποδοσφαίρου από τη FIFA:
http://www.fifa.com/worldranking/rankingtable/index.html

1 | Spain
2 | Germany
3 | Brazil
4 | Portugal
5 | Argentina
6 | Switzerland
7 | Uruguay
8 | Colombia
9 | Italy
10 | England
11 | Belgium
12 | Greece
13 | USA
14 | Chile
15 | Netherlands
16 | Ukraine
17 | France
18 | Croatia
19 | Russia
20 | Mexico
21 | Bosnia and Herzegovina
22 | Algeria
23 | Denmark
23 | Côte d'Ivoire
25 | Slovenia
26 | Ecuador
27 | Scotland
28 | Costa Rica
29 | Romania
30 | Serbia
 
Top