Με φτιάχνει, με χαλάει

SBE

¥
Με φτιάχνει: που θα φύγετε όλοι κι εγώ θα βάζω την αιώρα μου στη ταράτσα με θεά το Λυκαβηττό και θα απολαμβάνω την ερημιά. Μπορεί να φτάνει με τόση ησυχία κι ο παφλασμός των κυμάτων από τον Πειραιά.
 

bernardina

Moderator
Με φτιάχνει: που θα φύγετε όλοι κι εγώ θα βάζω την αιώρα μου στη ταράτσα με θεά το Λυκαβηττό και θα απολαμβάνω την ερημιά. Μπορεί να φτάνει με τόση ησυχία κι ο παφλασμός των κυμάτων από τον Πειραιά.
Και ποιος σου είπε ότι εγώ θα φύγω; :laugh::laugh::twit:
 

Elsa

¥
Όσο τον κοιτάζω, τόσο περισσότερο με φτιάχνει αυτός ο Lesula (Cercopithecus lomamiensis), ο καινούργιος στην παρέα των πιο συγγενικών μας πλασμάτων:
Lesula (Cercopithecus lomamiensis).jpg
Δεν είναι απίθανη φάτσα; :)
(σαν δημιούργημα των ειδικών εφέ του Χόλιγουντ!)
 

SBE

¥
Δε μοιάζει με ποδοσφαιριστή με φανταιζί κούρεμα;
Με μορφή απο βυζαντινή αγιογραφία; κάτι σαν Όσιος Ονούφριος;
 

SBE

¥
Κάποιοι πρόσεξαν άλλες ομοιότητες
CongoEcce_1583351a.jpg
Κι εδώ το μπλογκ των ερευνητών που το ανακάλυψαν, με πολλές φωτογραφίες και σε όλες φαίνονται λυπημένα, τα κακόμοιρα τα λεσουλάκια.
 
Κάποιοι πρόσεξαν άλλες ομοιότητες
View attachment 3052
Κι εδώ το μπλογκ των ερευνητών που το ανακάλυψαν, με πολλές φωτογραφίες και σε όλες φαίνονται λυπημένα, τα κακόμοιρα τα λεσουλάκια.

Ψόφησα στα γέλια!:lol::lol::lol:
 

SBE

¥
Εγώ είχα γελάσει επί είκοσι λεπτά όταν είχα δει το πριν και το μετά της τοιχογραφίας της ισπανίδας ζωγράφου. Χρειάστηκε να ζοριστώ να σταματήσω τα γέλια γιατί είχαν αρχίσει να πονάνε οι κοιλιακοί μου. Αυτή εδώ η σύγκριση είναι απλώς αναμενόμενη.

Σίγουρα κάποιος θα βρει βυζαντινή αγιογραφία που θα του μοιάζει, επίσης. Ίσως κανέναν Πρόδρομο, που τον φτιάχνουν παντα με πολύ μαλλί.
 

SBE

¥
Πάντα είχα απορίες με αυτό το άγαλμα.
α. Γιατί το φτιάξανε;
β. προς τα πού κοιτάει αφού η πόλη είναι από πίσω;
γ. έχει ασανσέρ μέσα να ανεβαίνεις απάνω;
δ. έχει μουσουλμάνους ή εβραίους ή ειδωλολάτρες η Βραζιλία και τι γνώμη έχουν; (ρητορική ερώτηση, καθώς στη Βραζιλία έχει σαρώσει ο Πεντηκοστιανισμός τα πάντα, τελευταία)
ε. δεν έχει σεισμούς η Βραζιλία, ε;

Η νέα εκδοχή μού αρέ. Ο Χριστός ιθαγενής του Αμαζόνιου.
 
Πάντα είχα απορίες με αυτό το άγαλμα.
α. Γιατί το φτιάξανε;
β. προς τα πού κοιτάει αφού η πόλη είναι από πίσω;
γ. έχει ασανσέρ μέσα να ανεβαίνεις απάνω;
δ. έχει μουσουλμάνους ή εβραίους ή ειδωλολάτρες η Βραζιλία και τι γνώμη έχουν; (ρητορική ερώτηση, καθώς στη Βραζιλία έχει σαρώσει ο Πεντηκοστιανισμός τα πάντα, τελευταία)
ε. δεν έχει σεισμούς η Βραζιλία, ε;

Η νέα εκδοχή μού αρέ. Ο Χριστός ιθαγενής του Αμαζόνιου.

α. για να κοντράρουν την ΝΥ βέβαια. Γιατί άλλο;
β. όχι ότι έχω πάει ποτέ, αλλά στις φωτογραφίες το βλέπω να κοιτάει την πόλη
γ. εμμ... hello, φυσικά και υπάρχει τρόπος να ανέβεις (με σκάλες όμως). Αν δεν υπήρχε τρόπος πώς θα έκαναν την συντήρηση; Με ελικόπτερα;
ε. μόνο στα σύνορα με το Περού. Είχε καμμιά εικοσαριά σεισμούς πάνω από 5 ρίχτερ τα τελευταία 100 χρόνια, στην περιοχή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με φτιάχνει
β. http://goo.gl/maps/tWHgj

Με zoom in βλέπετε το άγαλμα, με zoom out την πόλη. Μπορείτε να κάνετε ωραίες βόλτες στις φαβέλες.

Με χαλάει
Που δεν τα κάνω αυτά με ελικόπτερο
 

Zazula

Administrator
Staff member
Με φτιάχνει που πλέον ο τηλεφωνικός κατάλογος (http://11888.ote.gr/web/guest/home) έχει και όλα τα μη-απόρρητα κινητά, και μάλιστα με δυνατότητα αντίστροφης αναζήτησης (δλδ με βάση τον αριθμό).
Με φτιάχνει ακόμη περισσότερο που έχει γίνει πανεύκολη (σε σχέση με το παλαιότερο http://www.whitepages.gr) η διατοπική & υπερτοπική αναζήτηση.
Με φτιάχνει τέλος απίστευτα που κάποιοι δεν ήξεραν ότι το κινητό τους υπάρχει δημοσιοποιημένο στο Διαδίκτυο, και το μαθαίνουν μόλις τώρα. :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μήπως μπορείς να μας πεις και ποια είναι η διαδικασία για να βγάλουμε το κινητό μας απ' αυτόν τον κατάλογο; Είμαι σίγουρη ότι όταν μου είχε ζητηθεί να δηλώσω, είχα δηλώσει ότι δεν θέλω να είναι ανακοινώσιμο, αλλά φαίνεται ότι μας έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μήπως μπορείς να μας πεις και ποια είναι η διαδικασία για να βγάλουμε το κινητό μας απ' αυτόν τον κατάλογο; Είμαι σίγουρη ότι όταν μου είχε ζητηθεί να δηλώσω, είχα δηλώσει ότι δεν θέλω να είναι ανακοινώσιμο, αλλά φαίνεται ότι μας έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια.
Εγώ είχα δηλώσει ότι δεν θέλω να είναι ανακοινώσιμο ούτε το σταθερό μου ούτε το κινητό μου (σε διαφορετικές εταιρείες), και κανένα από τα δύο δεν εμφανίζεται στην αναζήτηση :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το σταθερό μου δεν εμφανίζεται. Το κινητό μου ανήκε τότε στη Wind, και θυμάμαι πολύ καλά ότι είχα δηλώσει ότι το θέλω μη ανακοινώσιμο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για το θέμα του μη ανακοινώσιμου, λέει ότι "έπρεπε να το έχεις δηλώσει όταν σε ρώτησαν". Αυτό εννοείς; Ή υπάρχει κάτι άλλο;
 
Top