Με φτιάχνει, με χαλάει

Elsa

¥
Ουφ! Μέσα στη γενική μουντάδα μέσα-έξω :(, ευτυχώς ο κότσυφας του Στρέφη, επιμένει να φέρνει την Άνοιξη! Πώς ήθελα να είχα τα κέφια του... Και επειδή δεν έχω φρέσκια ηχογράφηση παραπέμπω στο 2008, ο ίδιος θα είναι :p
Σήμερα, ήταν το μοναδικό πράγμα που θα μπορούσε να με φτιάξει λιγάκι...

Εμένα με φτιάχνει αυτός ο τύπος!


Ακούστε τον! Έξω από το παράθυρό μου, κάθε μέρα!

Πώ πω, αράχνες πιάνει αυτό το νήμα... Τυχαίο; Δε νομίζω, Τάκη! :cool:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα με φτιάχνει το γαλαζόλευκο παπαγαλάκι (σε αγελαδέ pattern, παρακαλώ, περίπου όπως ο παρακάτω) που το 'σκασε από το κλουβί του και τώρα περιτριγυρίζει τα δικά μου και τους κλέβει το φαΐ :)
 
Με φτιάχνει: Η πράξη που είναι από μόνη της θεωρία. Με φτιάχνει το βίωμα. Κυρίως με φτιάχνει ότι μετά από περίπου 2 χρόνια θολούρας και νοητικών τρικλοποδιών... υπάρχει Απάντηση. Κουνιούνται οι βάρκες.
Με χαλάει: Τα εαυτοστόπ και το πίτσι πίτσι με λογισμούς αμφιβόλου προελεύσεως.
 

Traveler

New member
:)Μου αρέσει η ιδέα του "Lexilogia’s English-Greek Vocabulary Quiz of the Day". :)
Το πλάνο του ποιητή ως προς την επιλογή των λέξεων δεν έχω αντιληφθεί ακόμη, αλλά αν κρίνω από τις μέχρι τώρα λέξεις θα είναι συναρπαστικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν υπήρχε πλάνο, ο ποιητής θα έπρεπε να το κρύψει πολύ καλά, για να μην το αντιληφθούμε. Ε, πώς; Α, ο ποιητής λέει ότι μακάρι να 'ξερε κι ο ίδιος.
 

Traveler

New member
Καθένας με το βίτσιο του,
Με φτιάχνει: το lexilogia.gr/forum :)
Με χαλάει: που δεν βρίσκω αξιόλογα ψεγάδια ούτε ανταγωνιστές για την ψηφοφορία του καλύτερου φόρουμ ;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καθένας με το βίτσιο του,
Με φτιάχνει: το lexilogia.gr/forum :)
Με χαλάει: που δεν βρίσκω αξιόλογα ψεγάδια ούτε ανταγωνιστές για την ψηφοφορία του καλύτερου φόρουμ ;)

Εντάξει, οι υπόλοιποι, πού του στέλνουμε τα λεφτά, είπαμε; :D
 

Traveler

New member
:)Με φτιάχνει: Ο ήλιος, η άνοιξη, το Πάσχα και το χαμόγελο των παιδιών.
Με χαλάει: -
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 

Zazula

Administrator
Staff member
Με φτιάχνει που με το καινούργιο ντιζελάκι μου χρειάστηκα για 10.000 Km σε δύο μήνες ούτε καν τα μισά χρήματα απ' όσα ήθελα για το ίδιου κυβισμού βενζινάκι. :D
Με χαλάει που οι δρόμοι γέμισαν κόσμο και οχήματα (μέχρι τώρα όλοι όσοι κλαίγονταν για την κρίση έλειπαν σε διακοπές :p) κι ενώ πριν το καλοκαίρι ο κόσμος δεν κυκλοφόραγε λόγω των τιμών των καυσίμων, τώρα ξαφνικά για κάποιον λόγο όλοι είναι αφράτοι και ροζέ στο συγκεκριμένο θέμα. :(
 

bernardina

Moderator
Με φτιάχνει: το ότι στα καλά καθούμενα (ακολουθώντας ίχνη άλλων) ανακάλυψα αυτό το νήμα. ;)
Με χαλάει: που δεν το ανακάλυψα νωρίτερα. Θα είχε γίνει ένα από τα πιο αγαπημένα μου. :cool:
 
Με φτιάχνει: που έκλεισαν τα στρατόπεδα στις πόλεις και μπορούν επιτέλους να χρησιμοποιηθούν για κάτι χρήσιμο.
Με χαλάει: που χρησιμοποιούνται μόνο για συναυλίες και φεστιβάλ που ξεχνάνε ότι υπάρχει νόμος περί κοινής ησυχίας.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Με φτιάχνει: που χάρη στην απουσία δρόμων και στην ακριβή βενζίνη για τις βάρκες, έχουν απομείνει παρθένες παραλίες σε κάποια ελληνικά νησιά - καμιά ωρίτσα πεζοπορία, και το μόνο σου άγχος είναι μην έρθει κάνα κατσίκι και σου μασήσει την πετσέτα. Ζεν.
Με χαλάει: ο μαλάκας που χτίζει σε περιοχές Νατούρα. Και η νομαρχία που δεν του γκρεμίζει το τσαρδάκι.
 

crystal

Moderator
Στο ίδιο πνεύμα με της Παλαβρίτας:
Με χαλάει: οι σκαφάτοι, η κατάρα των Επτανήσων. Έχεις το εργαλείο για να κολυμπήσεις σε κολπάκια όπου δεν φτάνεις αλλιώς, και προτιμάς να το αράζεις σε παραλίες με κόσμο (μάλλον για να το δούμε και να σκάσουμε - χαλάλι σου ως εδώ). Και μετά κάνεις μπάνιο, πλένεις το σκάφος, πας τουαλέτα, και στην παραλία ξεβράζονται ένα σωρό βρομιές. Πόσο, μα πόσο λούζερ;
Με φτιάχνει: οι σκαφάτοι που φέρονται σωστά. Είναι λίγοι, αλλά υπάρχουν. Που πάνε τουαλέτα μόνο στη μέση της θάλασσας, που κάνουν μπάνιο μόνο στα λιμάνια, που δεν θα διανοηθούν να αράξουν σε παραλία όταν υπάρχει στα εκατό μέτρα απρόσιτος κόλπος.
 

bernardina

Moderator
Με φτιάχνει: που οι ανωτέρω Λεξιλογίτσες δείχνουν να πέρασαν ωραίες διακοπές στην Παραθίνα Λος (που λέει και ο Σαραντ) :laugh:
Με χαλάει: που για δεύτερη συνεχή χρονιά δεν παρέδωσα το κουρασμένο κορμάκι μου στον ήλιο και τη θάλασσα... :cry:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Με φτιάχνει: Λίγη Παραθίνα. Μετά δε με χαλάει τίποτα :D:D
 

crystal

Moderator
Μπέρνι, αν η Αθήνα συνεχίσει να ομορφαίνει με τους ρυθμούς των τελευταίων χρόνων, σε πέντε χρόνια με βλέπω να μεταφράζω από καλυβάκι στην Ικαρία. Θα κρεμάσω πέντε-έξι αιώρες απέξω και μετά ποιος μας πιάνει - θα έρχεστε να μου φέρετε να νέα της πρωτεύουσας αυτοπροσώπως. :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπέρνι, αν η Αθήνα συνεχίσει να ομορφαίνει με τους ρυθμούς των τελευταίων χρόνων, σε πέντε χρόνια με βλέπω να μεταφράζω από καλυβάκι στην Ικαρία. Θα κρεμάσω πέντε-έξι αιώρες απέξω και μετά ποιος μας πιάνει - θα έρχεστε να μου φέρετε να νέα της πρωτεύουσας αυτοπροσώπως. :D
Στο ίδιο πνεύμα, μερικοί από μας μπορεί να σου φέρνουμε τα νέα από τις πρωτεύουσες άλλων νομών ;)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Με φτιάχνει: που οι ανωτέρω Λεξιλογίτσες δείχνουν να πέρασαν ωραίες διακοπές στην Παραθίνα Λος (που λέει και ο Σαραντ) :laugh:
Με χαλάει: που για δεύτερη συνεχή χρονιά δεν παρέδωσα το κουρασμένο κορμάκι μου στον ήλιο και τη θάλασσα... :cry:
+100.
 

crystal

Moderator
Στο ίδιο πνεύμα, μερικοί από μας μπορεί να σου φέρνουμε τα νέα από τις πρωτεύουσες άλλων νομών ;)

Τέλεια, και μετά θα οργανώσουμε hammock exchange network μέσω Λέξι. :D
 
Top