Λεξιπλασίες: Ιππολογισμοί

Ίππαγε οπίσω μου, Σατανά!: ατάκα του Φρόντο όταν πρωτοσυνάντησε τους Νάζγκουλ πάνω στα φοβερά μαύρα άτια τους.
 

daeman

Administrator
Staff member
ιππαινιγμός: η έμμεση αναφορά σε άλογο (ιπποδρομιακή αργκό: Είχε το "Γκανιάν" κανέναν ιππαινιγμό για την τρίτη κούρσα; )
 

daeman

Administrator
Staff member
ιππόσχεση: η κάθε είδους σχέση με άλογα



ιπποσχετική: η επιστολή που αναφέρεται σε ίππους

 

daeman

Administrator
Staff member
καραλογίδιο: το μικρόσωμο άλογο έλξης αμαξών (< καράλογο· παράλογο; δε νομίζω, ιδίως αν είναι και μαύρο)
λόγιος τύπος: καριππίδιο (σπαν. λόγω σύγχυσης με το ψάρι karippidi)
καραλόγιος τύπος: αμαξιππίδιον ;)

 

Zazula

Administrator
Staff member
ανάλογος = horseless :D
Αναρωτιέμαι τι να 'ναι τότε ο δισανάλογος... Ίσως να σχετίζεται με το horseless horse! :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Δισανάλογος είναι —τι άλλο;— αυτός που είχε δύο άλογα και τα έχασε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν θα πρέπει τότε να υφίσταται και μια λεπτή διάκριση (από 'κείνες που βγάζουν όμορφη φλόγα, κατά Σαραντάκο :D) για 'κείνον που έχασε δύο φορές από ένα άλογο κάθε φορά; :p
 
Φειδιππίδης - πεζόκαυλος αγγελιοφόρος που φείδεται ίππων κατά τη μεταφορά μηνυμάτων, ενίοτε με τραγικά αποτελέσματαŠ. Η συνήθεια αυτή κρίνεται από ορισμένους ως ανιππόφορη.
δισανάλογος - (β) ο ιδιοκτήτης δίιππης άμαξας πριν αποκτήσει τους σχετικούς ίππους. Το πρόβλημα ενίοτε αντιμετωπίζεται με αυθιπποβολή.
ιππεσχημένα - που μπορεί να τα έχουν οι ίπποι αλλά οπωσδήποτε όχι οι άνθρωποι.
ιππαστινόμος - ο νόμος, από την ιδιότητά του να βαίνει ιππαστί επί των αδυνάτων.
ιππουργείο - έργα και ημέραι αλογομούρηδων.
ιππανάπτυξη - (ευφημισμός) ανάπτυξη που εκλαμβάνει τους ανθρώπους για γαϊδούρια.
ιππάλληλος - παρτουζιάρης ίππος.
ιππαρκτός - αλογοαρκούδα.
αυθίππαρκτος - που καταφέρνει να είναι αλογοαρκούδα χωρίς έξωθεν επεμβάσεις.
ιππαρξισμός - φιλοσοφικό ρεύμα που προτάσσει την αρχή "από ίππου άρξασθαι".
ιππασπιστής - ο προασπίζων τους ίππους.
ιππεκφυγή - ευκοιλιότητα ίππου.
ανθιπποπλοίαρχος - ο ασκών χρέη πλοιάρχου όταν ο ίππος δεν είναι εκεί.
ανθιππομειδίαμα - η ενέργεια του ασκούντος χρέη κλακαδόρου όταν ο ίππος δεν είναι εκεί.
προϊππόθεση - δογματική εμμονή στην έφιππη έναρξη οποιουδήποτε συλλογισμού. Πρβλ. ιππαρξισμός.
 

daeman

Administrator
Staff member
Α, όλα κι όλα, τους περιππιούμεθα τους ίππους μας αναλόγως και ευλόγως, ουδέποτε αλόγως ή παραλόγως.
 

daeman

Administrator
Staff member
ιππιμελητής: ο (κατασταλαγμένος) ιπποκόμος.
ιππιμελούμαι: 1. ιπποθάλπω (βλ.λ.) | 2. περιππιούμαι κείμενο αναλόγως*, με εντελώς άσκοπες αλλαγές (πρβλ. επιμελούμαι)

*άνευ λόγου και φυσικά άνευ αλόγου, μετά του κειμένου παρακειμένου.
 

SBE

¥
Μάρσιππος



ΥΓ Δεν μπορώ να βρω το νήμα για τους ίππους

Ζάζουλας: Το βρήκα εγώ. :) (Μεταφορά από εδώ.)
 

daeman

Administrator
Staff member
mexican-cowboy-horse.gif
:rolleyes: σ.τ.δ.: Προ της ανακαλύψεως της πέμπτης ιππείρου, η λέξις μάρσιππος εδήλει αποκλειστικώς τον χορεύοντα μαρς ίππον
και ουχί το ανωτέρω ανιππόφορον μαρσιπποφόρον αναβάτας φέρον. Λεξικόν Ιππρωίας.

 

daeman

Administrator
Staff member
...
ιππολοχαγός: ο έφιππος λοχαγός, ο ίλαρχος | ο ιππικεφαλής ίλης ίππων.

ανθιππολοχαγός: ο αντ' αυτού (του ανωτέρω, ντέι!)

Just horsing around instead of working.
 

bernardina

Moderator
Ιπποτονθορίζω = αρχ. χλιμιντρίζω σιγανά. Μτγ. = κοντεύω να σκάσω ενώ έχω ξεκαρδιστεί στα γέλια για να μην ξυπνήσω τον άντρα μου που κοιμάται* να μην ενοχλήσω τους γείτονες

*διαγράφεται ως ανιππόστατο
 

daeman

Administrator
Staff member
Ιπποτονθορίζω = αρχ. χλιμιντρίζω σιγανά. Μτγ. = κοντεύω να σκάσω ενώ έχω ξεκαρδιστεί στα γέλια για να μην ξυπνήσω τον άντρα μου που κοιμάται* να μην ενοχλήσω τους γείτονες
*διαγράφεται ως ανιππόστατο

Ιππόψιν: μτγν. βίδεον εκεί. Thilenthe! Theithe him.

[...] ιπποτονθορύζω: είμαι horse whisperer, ασκώ natural horsemanship (μτφ.δάν.· να μη συγχέεται με υποτονθορύζω, επιτατ.τύπ. τού ρ. τονθορύζω "μουρμουρίζω")· σημειώνεται ότι ο προσεκτικά ακούων άλογόν τι καλείται ιππάκουος ή παρ' άλλοις δε κ. ιππήκοος (με έκταση τού αρχικού φωνήεντος εν συνθέσει)

Όμως ιππεισέρχεσαι και διαφοροποιείς τα δεδομένα. Ο Ζαζ ρεντφόρτισε τον ορισμό. :whistle:
 
Top